Bar işletmecileri çözüm bekliyor!..

MAKALEYİ DİNLE

Yönetimlerin görevi, vatandaşın sorunlarını –yasalar çerçevesinde-çözmektir!

“Sorun çözme” yeteneği ya da “çözüm bulma niyeti” olmayan yönetimler, en azından “hizmet kusuru” işlemiş olurlar!

Her insan, yaşamını sürdürmek için, ehliyeti, yeteneği ve gücü ölçüsüyle bir iş yapar.

Esnaf bir ailenin çocuğu olarak, özellikle esnafın sorunlarına karşı duyarlıyım.

Esnaf; kendi küçük ya da orta düzeyde sermayesi ve kendi emeği ile hizmet sunan, böylelikle geçimini sağlamaya çalışan kişidir. Ekonomik gücüne göre işçi istihdam eder, kira öder, çeşitli vergiler, sigorta pirimi öder. Esnaf, topluma ve devlete yük olmadan yaşamaya çalışan ve çeşitli riskleri göğüslemek zorunda olan insandır.

Bar işletmecileri de “esnaf” sınıfına girer.

Sahip oldukları yaşam koşulları içinde, geçimlerini bu işle sağlamak zorunda ya da tercihinde kalmışlardır.

Bu iş, iktisat diliyle; hizmet sektöründe bir “arz” dır. Ve bu arza yönelik toplumsal bir “talep” de vardır.

Üstelik devlet, en yüksek vergiyi bu sektörde “tüketim maddesi” olan içkiden almaktadır!

Bu işletmeler, Türkiye Cumhuriyeti Yasalarına göre “yasal” statüde işletmelerdir.

Yerel ya da merkezi yönetim erkini ellerinde tutanların, “içki ve bar işletmeciliği” konusunda olumsuz görüşleri, tercihleri ve inançları olabilir. Ama, önce yasalara uygun davranmaları, sonra da “farklı yaşam tarzlarına saygılı olmaları” gerekir!

AKP lideri, Cumhurbaşkanı Erdoğan; “Farklı yaşam tarzlarına saygılı olacağız” demiştir!

Büyükşehir Belediyesi, Meclis’te sahip olduğu çoğunluğun onayı ile, “Tramvay hattı için güzergah belirleme” tercihini kullanmış ve “Barlar Sokağı” diye bilinen bir alanı kamulaştırarak yıkmış ve bar işletmecilerini “geçim sorunu” ile baş başa bırakmıştır!

Bar işletmecilerine, eski Gölcük yolu üzerinde, Galericiler Sitesi ile İnterteks fuarı arasında yer gösterilmiş, ancak “proje güdük” ve “Kıyı Kenar Kanunu’na uygun değil” gerekçesiyle reddedilmiş! Sonra; “Muhatabınız İzmit Belediyesi” denmiş, ama Nevzat Doğan’la yüzyüze görüşme olanağı bile bulunamamış! Bar işletmecileri, verdikleri dilekçeye yanıt dahi alamadıklarını belirtiyorlar!?

Daha sonra, “içki ruhsatı” olan bir bina için yaptıkları girişimin de sonuçsuz kaldığını belirten işletmeciler; “Biz, ekmeğimizin peşindeyiz. Bizim de geçimini sağlamakla ödevli olduğumuz ailelerimiz var” diyorlar.

Anayasa Madde 49; “Çalışmak, herkesin hakkı ve ödevidir” diyor ve devamında; “Devlet, çalışanların hayat seviyesini yükseltmek, çalışma hayatını geliştirmek için çalışanları ve işsizleri korumak, çalışmayı desteklemek, işsizliği önlemeye elverişli ekonomik bir ortam yaratmak ve çalışma barışını sağlamak için gerekli tedbirleri alır” diyor!

Tanıdığım İbrahim Karaosmanoğlu, yaptıkları işi onaylamasa da, Bar İşletmecilerinin sorunlarını çözümsüz kılmak ve ailelerini geçim sorunu ile baş başa bırakmak gibi bir tercih içinde olamaz.

Karaosmanoğlu, “ekmekle oynamaz” ve bu soruna acil çözüm bularak, “Anayasal bir görevi” de yerine getirir.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mustafa Küpçü - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR