Depremi önceden bilen meslek liseli…

MAKALEYİ DİNLE

Gölcük Endüstri Meslek Lisesi Elektrik ve Elektronik Bölümünden mezun oldu. 1999 yılında Marmara Depremi sırasında 17 yaşındaydı.

Kimden bahsediyorum?

Başiskele’de oturan ve bir mühendislik zemin etüdü firmasında elektronik teknisyeni olarak çalışan Ahmet Yakut’tan…

Ahmet kardeşimiz zemin hareketleri ve depremlerle ilgili özel çalışmalar yapan ve işini çok seven biri.

Birçok depremi önceden tahmin edebildiğini söylüyor.

Onun tahminleri de gerek ulusal gerekse Türkiye’nin farklı yerel gazetelerinde haber bile oldu.

Kütahya, Eskişehir, Balıkesir ve Akdeniz de son yaşanan 6.1’lik depremi önceden tahmin ettiğini söyleyen Yakut, “Van depremini önceden bildim. Van Belediyesi’nin zabıtasını aradım ve orada deprem olacağını söyledim. Telefonu, yüzüme küfrederek kapattılar” dedi.

İnternet üzerinden kendisine ait bir portal oluşturan Ahmet Yakut şimdi tüm tahminlerini buradan yayınlıyor.

Şaklabanlık uğruna kainlik yapmıyor. Tahminlerini tamamen bilimsel veriler üzerinden yapıyor. Yurt dışında olacak olan birçok depremi de önceden söyleyen bu arkadaşımız, elektro manyetik tespitler ve radon gazı aktivasyonlarını inceleyerek tahminlerde bulunuyor. Kendisi deprem konularıyla ilgili birçok üniversiteye de konuk oldu.

Deprem bilimi konusunda kendisini yetiştirmiş alaylı olduğu için rağbet görmemiş bir Başiskeleli Ahmet Yakut…

 Bilim adına kendisine uzanacak eli arıyor.

Yaptığı tahminlerin çıktığını kanıtlayan Yakut, insanlığın sürmesi adına daha bilimsel projeler hazırlamış ve bu projeleri hayata geçirmek için kendisine bir destek arıyor.

Anlattıkları ve projeleri akla yatıyor, depremi önceden bilmek mümkün mü? Bunun cevabını yine bilim verecektir ancak Ahmet Yakut’un bilime büyük destek sunacağına inanıyorum.

Bu arada uyarmadan geçmeyeyim, Ahmet Yakut’un haber olan son tahmini Ekim ayına kadar Marmara Bölgesi’nin güneyinde bir deprem olacağı yönünde. 

 

Arda Süar BAÜ’ye davet edildi

Kentimizde pek çok ismin danışmanlığını yapmasının yanı sıra Kocaeli Üniversitesi bünyesinde öğretim görevlisi olarak faaliyet gösteren Arda Süar, Bahçeşehir Üniversitesi’nde ders vermek üzere davet aldı.

Kentimiz akademik camiasının, alanında uzman isimlerinden olan, bir dönem gazetecilik faaliyetlerinde de bulunan Arda Süar, alınan bilgilere göre Kocaeli Üniversitesi’nde ki görevinin ardından şimdi de Bahçeşehir Üniversitesi’nden bir davet aldı.

Bahçeşehir Üniversitesi’nin, Bursa’da,  kentin pek çok önemli isminin de katılımıyla düzenlediği master programında ders vermeye başlayan Süar, program kapsamında hafta sonlarını Bahçehir Üniversitesi bünyesinde ders vererek geçirecek.

MBA programları olarak bilinen ve özellikle şirketlerin üst düzey yöneticileri tarafından yoğun ilgi gösterilen master programları dahilinde ders vermeye başlayan Süar’ın, uzmanlık alanı olan dijital pazarlama konusunda ders vereceği de gelen bilgiler arasında.

Dünyanın gündeminde yeni bir konu olan sosyal medya alanında, ülke çapında çok az uzmandan bir tanesi olan Arda Süar, akademik derslerinin yanı sıra, pek çok kurum ve kuruluşa da danışmanlık hizmeti sunuyor.

 

Muhtar Aynur’dan UKME’ye uyarı

Körfez Yarımca Mimar Sinan Mahalle Muhtarı Aynur Şöhretli, UKOME’ye bir dilekçe yazarak mahalle sınırları içerisinde bulunan Menderes Caddesi ile kesişen Gümrükçüler Caddesi’nde yaşanan kazaları anlattı. Bu dilekçesinin sosyal medyadan da paylaşan Şöhretli, hemen her gün bir kazanın yaşandığı bölgede gerekli önlemlerin alınmasını istedi. Bu konuyla ilgili mahalleli de, muhtar Aynur ile aynı fikirde…

 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bülent Ekinci - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR