İstanbullu, Kocaeli’ye göç ediyor

MAKALEYİ DİNLE

 

 

İnsanlar doğdukları, büyüdükleri şehirlerde iş bulamayınca, farklı illerde hayatını kurmak için, ata topraklarını terk ederek farklı diyarlara gidiyor.

Bunun adına göç diyoruz.

Genelde Doğu, Güneydoğu, Doğu Karadeniz ve Anadolu illeri göç verir. Göçün yapıldığı illerde aşağı yukarı bellidir.

Göç edilen iller denize kıyısı olan şehirlerdir hep. En çok göçün ise İstanbul’a yapıldığı bilinir.

Doğru, en fazla göç alan illerin bayında İstanbul bulunuyor.

Peki, merak ettiniz mi İstanbullu nereye göç ediyor diye.

Bu sorunun cevabını ben vereyim size.

Kocaeli en fazla göçü İstanbul’dan alıyor.

Herkes İstanbul’a giderken, İstanbullu da göç etmek için Kocaeli’yi seçiyor.

Kimi, sanayinin başkenti olan Kocaeli’ye iş bulmak için geliyor, kimi İstanbullular da, İstanbul’un arka bahçesi haline gelen ilimize yerleşerek, İstanbul’daki işlerine ilimizden gidip geliyor.

Bu durumda Kocaeli’nin en çok İstanbul’dan göç almasına neden oluyor.

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre 2012 yılında Kocaeli en fazla göçü İstanbul’dan aldı.

2012 yılında 12 bin 843 İstanbullu ilimize yerleşti. Sıralamada ikinciliğe yerleşen il ise Sakarya. Komşu ilimiz Sakarya’dan ilimize gelenlerin sayısı 3 bin 242…

En çok göç aldığımız iller arasında Van, Ankara, Bursa, İzmir ve Trabzon bulunuyor.

Bu arada Kocaeli’de en fazla göçü İstanbul’a veren iller arasında. Neredeyse İstanbul’dan Kocaeli’ye gelenler kadar, Kocaeli’den de İstanbul’a giden var. 2012 yılında İlimizden Kocaeli’ye gidenlerin sayısı 15 bin 716 kişi…

 

Tüpraş Lisesi’nin pilav günü

Soma nedeniyle ertelendi

 

Körfez Tüpraş 50. Yıl Lisesi Mezunları’nın geleneksel pilav günü etkinliği için aylar öncesinden başlatılan organizasyon çalışmaları durduruldu. 8 Haziran’da yapılması planlanan pilav günü Soma’da yaşanan facia nedeniyle ertelendi.

Okulun eski mezunlarının oluşturduğu derneğin yönetimi tarafından alınan kararla, geleneksel pilav gününün Eylül ayına ertelendi.

 

“GülüMSeten Turne” Kocaeli’ye geliyor!

MS (Multipl Skleroz) hastalığına dikkat çekmek ve MS’li bireylere yol arkadaşlığı yapmak üzere Novartis ilaç firmasının, Türkiye MS Derneği iş birliğiyle hayata geçirdiği “GülüMSeten Turne” projesi Kocaeli’ye geliyor.

MS (Multipl Skleroz) hastalığı konusunda önemli çalışmalar yürüten Novartis, Yol ArkadaşıMSın projesinin ardından Türkiye MS Derneği iş birliği ile yeni bir projeye imza attı. “GülüMSeten Turne” adlı proje ile Türkiye’nin 12 farklı şehrinde MS’li bireylere yol arkadaşlığı yapmak ve onlara en doğru bilgiyi ulaştırmak amaçlanıyor.

GülüMSeten Turne, Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı’ndan Prof. Dr. Hüsnü Efendi’nin ev sahipliğinde, bugün saat 19.00’da Kocaeli Sabancı Kültür Merkezi’nde ücretsiz,  halkın katılımına açık olarak gerçekleştirilecek.

 

Yeni Gölcük 4. Yaşını kutlayacak

 

Gölcük ilçemizde faaliyetini sürdüren Yeni Gölcük Gazetesi 4. Yaş gününü kutlayacak. Ersin Akboyun’un Yazıişleri Müdürlüğünü yaptığı ilçe gazetesi yarın saat 13.30’da TEMAD Lokali’nde bir etkinlik düzenleyecek.

Bu özel gün bir önemli çalışmanın da tanıtımına vesile olacak. Yeni Gölcük gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Emine Akboyun'un kaleme aldığı "Sihirli Camın Arkası Savaş Ay ve A Takımı" adlı kitabı Kocaeli Kitap Fuarının ardından ikinci kez TEMAD Lokalinde okuyucuları ile Buluşacak.

 

Numarasını taşıyan operatörleri

aradığınızda o sesi duymayacaksınız

 

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Nazım Kaya, cep telefonu aboneliklerinde numara taşımada "uyarı tonu" uygulamasının kaldırılacağı iddiasıyla ilgili, "Tüketicinin evrensel haklarından biri olan bilgilenme hakkı ve hizmeti kullanmadan önce ne kadar ücret ödeyeceğini bilmesi gerekliliğini sağlayan uyarı tonunun devre dışı bırakılması, tüketici mağduriyetlerinin artmasına, yüksek faturalar ödemesine neden olacaktır" dedi.

Tüketici, aradığı abonenin, fatura paketine uygun olup olmadığını bu uyarı tonuyla anlıyordu. Umarım uyarı tonunun kaldırılma fikrinden vazgeçilir.

 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bülent Ekinci - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR