Kurumsal aidiyet bağınız ne kadar sıkı?

MAKALEYİ DİNLE

 

 

 

Kurumsal aidiyet kendimizi çalıştığımız kuruma ait hissetmek. Sadece fiziken değil, ruh ve düşünce olarak da kurumda olmak ve kurum için iyi duygular beslemek kurumun faydasını düşünmek demek. 

 

Çalışanlardaki kurumsal aidiyet duygusu kurumlar için oldukça önemli. Rekabette ciddi avantajlar sağlıyor.  Ne var ki bu duygu da tıpkı motivasyon duygusu gibi dışarıdan enjekte edilmiyor. Kurum yönetiminin yapacağı bir dizi çalışmayla bu duygu çalışanlarda zaman içinde oluşturulabiliyor.  Sadece özel kurumlar için değil, kamu kuruşları için de kurumsal aidiyet olması gereken bir kavram.

 

Kurumsal aidiyet eğitimlerimde faydalı ve etkili konular üzerinde duruyor,  verimli çalışmalar yaparak kurumlara katkı sağlayabiliyoruz. Ama bu konuda hem kurumların ve yöneticilerin hem de çalışanların üstüne düşen yapmaları gereken işler var.

 

Kurumsal aidiyetin sağlanmasının önemli bir faydası personel sirkülasyonunun azalması. Bu bile başlı başına kurumları rahatlatan bir konu. Başka bir faydası ise,  kuruma bağlı personelin üreteceği yeni fikirlerle rekabette öne çıkabilmek.

 

Diğer bir fayda kurum imajına olumlu etki ve kurumun personelini önemseyen saygın bir kurum oluğu şeklinde anılması. Memnun personel, kurumun bedava reklamcısıdır.

 

Elbette başka faydaları da var. Asıl konu kurumsal aidiyeti nasıl sağlayalım, personelde  kuruma yönelik iyi duyguları nasıl yaratalım? Yaratalım ki, yönetici arkasını döndüğünde yine işler olması gerektiği gibi yapılsın, kurum personeliyle birlikte hedeflerine ulaşabilsin, rekabette önemli şanslar doğsun.

 

Öncelikle işe personel alırken başlangıçta doğru işe doğru personeli seçebilmek önemli. Çoğu kurum, personel sıkıntısı olduğunda aceleyle pek düşünmeden karar verip personel alabiliyor. Düşünülmeden  işe alınan personelin çıkardığı sorunları çözmeye çalışırken başka problem doğuyor ve sıkıntılar kartopu oluyor.

 

Personele kurumu ve yapacağı işi, tüm şartları açık ve net anlatabilmek ve tam bilgi vermek diğer önemli bir konu. Personel işe girdikten sonra sürprizle karşılaşınca kuruma iyi duygular beslemesi zorlaşıyor ve doğal olarak kurumsal aidiyet duygusu gelişmiyor.

 

Diğer bir konu kurumun adaletli olması. Kurum personele adil davranmıyor ve “adam kayırmacılık” devreye giriyorsa, kendisine adaletsiz davranıldığını düşünen personel, kendini kuruma ait hissetmiyor.

 

Kurumsal aidiyeti sağlayan önemli  konulardan biri de kurumda açık iletişim olması ve kurum personelinin fikrine önem verilmesi. Kurum personeli kendisine ve fikrine önem verildiğini hissederse aidiyet duygusu gelişiyor.

 

Personelin  mesleki olarak eğimi, gelişimi de elbette önemli. Personel kurumda kendini geliştirebiliyorsa, eğitimlerden faydalanabiliyorsa, (eğitim adı altında personelin hoşça vakit geçirmesi veya eğlenmesi değil) kurumsal aidiyet biraz daha güçleniyor.

 

Kurum yöneticilerinin kurum kurallarına, iş kurallarına uyması ve liderlik etmesi, sosyal aktiviteler,  motivasyon sağlayıcı etkinlikler de kurumsal aidiyeti sağlayabiliyor. En önemli konu, kurumsal aidiyetin yukarıda saydığımız çalışmalardan biriyle değil, hepsi ve diğer burada sayamadığımız konularla sağlanması ve bu konuda kurum yönetimlerinin sabırlı, karalı ve iyi niyetli davranması, iyi bir yönetim politikasının olması, kurumsal aidiyet konusunda  gelecek planlanarak doğru çalışmalar yapılması

 

Sözün özü, kurumsal aidiyetin sağlanması, kurumlar için hem zor hem kolay, başarıldığında kurumu  birkaç adım öne çıkaracak bir konu.

Şöyle bir düşünün, siz kendinizi kuruma ne kadar ait hissedersiniz, kurumunuza ne kadar bağlısınız?

 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Tunay Aygün - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR