Yüksek bir özgüvene sahip olmak için neler yapılmalı?

MAKALEYİ DİNLE

Bazı insanlar kendilerinin ve başkalarının hayatlarında önemli ve olumlu gelişimler sağlarlar ve başarılı olarak kabul edilirler. Başarılı insanlar üzerinde yapılan araştırmalar, onların birçok ortak noktasının olduğunu ortaya koyuyor.

***

Öncelikle başarılı insanların yüksek bir özgüvene sahip olduğu belirlenmiş. Bir başka ifade ile başarılı insanlar kendilerine değer verir ve güvenirler. Bu özgüven onların yaratıcılık için gerekli olan heyecan ve cesarete sahip olmalarını sağlar. Dolayısıyla, özgüveni olan insanlar kendilerine ulaşılması güç hedefler koymaktan çekinmezler. Ardından da bu yüksek hedefe odaklanarak onu gerçekleştirme yönünde en büyük adımı atmış olurlar.

***

Başarılı insanların hayatta belirlenmiş kişisel hedefleri ve değerleri vardır. Hangi misyona hizmet ettiklerini iyi bilirler ve başarılı olduklarında dünyanın nasıl değişeceği konusunda bir vizyona sahiptirler. Kişisel hedefleri konusunda gerçekçi ve net beklentileri vardır. Bu hedeflere ulaşmak için stratejiler geliştirir ve bu stratejileri uygularlar. Bu stratejiler bireysel yetkinlikleri ve ilişkileri geliştirecek hedefleri ve zaman planlamasını kapsar.

***

Başarılı insanlar aynı zamanda kendi davranışları ve gelecekleri için sorumluluk üstlenirler. Sorumluluk üstlenen insan insiyatif alır, risk alır ve geleceği şekillendirecek adımları belirler ve atar. Bu yaklaşım onlara daha hızlı öğrenme fırsatı sağlar.

***

Bu insanlar geleceği gözlerinin önünde canlandırmak için özel çaba gösterirler. Hayal etmek, gerçekleştirmenin ilk adımıdır. Hayalleri gerçeğe dönüştürürken izlenen bir başka yol da bu hayalleri başkalarıyla paylaşmaktır. Sözlü ve/veya yazılı olarak hayallerini tekrarlayan insanlar, hem bu hayalleri daha netleştirmiş olurlar, hem de kendilerin toplum önünde hayalleri ile özdeşleştirerek kişisel sorumluluklarını pekiştirirler. Başarılı insanlar yenilgileri kabullenip, onları aşma konusunda kararlılık gösterirler. Gerçeklerle yüzleşmeyi, başkalarının deneyimlerinden faydalanarak hataları önleyebilmeyi bilirler. Odaklandıkları hedef doğrultusunda ilerlemeyi gözleyip, davranışlarını değiştirmekten kaçınmazlar.

***

Başarılı insanlar kendileriyle barışıktırlar. Dolayısıyla, yaşamlarında yüksek düzeyde stres yoktur. Ruhsal ve bedensel olarak formda ve zindedirler. Bu, onların hedeflerine odaklanabilmelerini sağlar. Onlar, uzun vadeli hedeflere odaklanır, kısa vadeli kazançlar için uzun vadeli hedeflerinden vazgeçmezler. Zamanlarını etkili kullanırlar. Hedeflerini gerçekleştirmek için gerekli az sayıda ancak önemli adımlara odaklanırlar. Hedefleri doğrultusunda fedakarlık yapmaktan çekinmezler. Disiplin başarılı insanların ortak özelliklerindendir.

***

Başarılı insanlar sadece zihinsel zekalarıyla değil, aynı zamanda duygusal zekalarıyla da farklılık yaratırlar. İnsan ilişkilerine önem verirler. Olaylara karşıdakinin gözüyle bakabilirler. İnsanlara değer verir, onlarla karşılıklı kazan-kazan türünde ilişkiler kurmaya özen gösterirler. Beraber çalıştıkları insanlara heyecan verir, onlara yetki kullanacak geniş alan bırakırlar.

***

Başarılı insanların en önemli özelliklerinden biri de kendilerini sürekli olarak geliştirme çabasında olmalarıdır. Her zaman yeni bilgilere açıktırlar. Her hatayı bir öğrenme fırsatı olarak görürler. Başkalarının deneyimlerine yakın ilgi gösterir, onlardan öğrenmeye çalışırlar. Bu özellikler öğrenilebilir özelliklerdir. Dolayısıyla, gençlerimizi eğitirken bu özellikleri kazandırmaya da özen göstermeliyiz. Unutmamalıyız ki, “Ağaç yaşken eğilir.” (Dr. Argüden)

 

Başkan Ellibeş, Aile Konak’ı ziyaret etti

Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, Tıp Bayramı münasebetiyle önceki gün Aile Konak Hastanesi Başhekimi Veysel Besnili ve Şahin Talus'u ziyaret etti. Başkan Ellibeş Tıp Bayramı'nı kutlayarak çikolata takdim etti. Ellibey, “Doktorlarımız yaptıkları bu zorlu görevde doğrudan insana hizmet ederek yüce bir görevi yerine getirmektedirler. Ben tüm doktorlarımıza bu zor görevlerinde kolaylıklar diliyorum" dedi. Gölcük’teki Aile Konak Hastanesi, ilçedeki önemli bir sağlık sorununu giderdi.

 

Yayaya biraz saygı gösterin

İzmit Belediyesi zabıta ekipleri Fethiye, İnönü, İstiklal, Hürriyet, Cumhuriyet, Leyla Atakan Caddelerinde gerçekleştirdikleri kontroller sırasında yönetmeliğe aykırı olarak kaldırımlara tabela koyarak yaya geçişini engelleyen 182 esnafa uyarı, 6 esnafa da Kabahatler Kanunu’na istinaden toplam 630 TL para cezası kesti. Aslında bu sorun sadece İzmit’te değil, diğer ilçelerde de bu sorun var. Esnaflar tabelaları kaldırımlara koyuyorlar, yayaların rahat yürümesini engelliyorlar.

 

Başkan Toltar Çakır’ı ağırladı

Dilovası Belediye Başkanı Ali Toltar, önceki gün AKP Kocaeli Milletvekili Sami Çakır’ı makamında ağırlayarak yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Milletvekili Çakır, Toltar’a gayretli çalışmalarından dolayı tebrik etti. Toltar da ziyarette Bakan Fikri Işık ve Başkan İbrahim Karaosmanoğlu’na verdikleri destekten dolayı teşekkür etmeyi ihmal etmedi.

 

AKP’li Şeker’den Karamürsel övgüsü   

AKP Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker, önceki gün AKP Karamürsel İlçe Başkanı Recep Demirel ve yönetim kurulu ile birlikte Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım’ı ziyaret etti. Şeker, Yıldırım’dan çalışmaları hakkında bilgi aldıktan sonra Karamürsel ile ilgili bir değerlendirmede bulundu. Şeker, Karamürsel’in Körfez’in gözbebeği olduğunu söyledi. Karamürsel’e birçok kez gittim. Balık adasında denize karşı çay yudumlamak gerçekten çok keyifli…   

 

Sokak kütüphaneleri 20.00’ye kadar açık

İzmit Belediyesi tarafından faaliyete geçirilen sokak kütüphanelerinin haftanın 7 günü açık olduğu açıklandı. Yürüyüş Yolu’nun Ulugazi İlkokulu ile Vakıflar Bankası önünde bulunan sokak kütüphanelerinin haftanın her günü 09.00-20.00 saatleri arasında açık olduğunu söyleyen İzmit Belediyesi yetkililer”   kitap okuma bilincini arttırmak ve okumaya teşvik amacı ile hizmet veren sokak kütüphanelerine bu güne kadar 1500 kitap konuldu. Ama bazı kendini bilmezler kitapları alıp yerlerine koymuyor. Kimileri kampanya broşürleri, kimileri inançlara, ahlaka ve adaba aykırı yayınlar bırakıyormuş. Belediye yetkilileri art niyetli kişilerin tespit edilip haklarında yasal işlem yapılacağını da söylediler. Güzel bir proje… Bu proje sahip çıkılmalı…

 

Okul Hizmet Masası çok önemli bir proje

İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, Okul Hizmet Masası’nın merkeze 15 kilometre uzaklıktaki Hakkaniye İlkokulu’ndaki çalışmalarını inceledi. AKP İzmit İlçe Başkanı Ali Korkmaz’ın da yer aldığı incelemelerde açıklamada bulunan Başkan Doğan” Türkiye’de ilk kez belediyemizce faaliyete geçirdiğimiz Okul Hizmet Masası, okullarımız için büyük nimettir ”dedi. Özellikle köy okullarına yardım etmeyi, destek vermeyi çok önemli bir proje olarak değerlendiriyorum.

 

Trafo binalarının yeri yeşilleniyor 

Kocaeli Bilim Merkezi yanındaki eski SEKA fabrikasından kalma trafo binalarının yıkılmasının ardından ortaya çıkan binaların yüzey alanları;  Büyükşehir Belediyesi ekipleri tarafından toprakla dolduruluyor. Doldurulan 2 dönümlük alanda ağaçlandırma ve çimlendirme yapılacak. Yıkımı gerçekleştirilen binaların yüzey alanları Goodyear Kavşağı’nda yapılan kazı çalışmalarından elde edilen toprakla dolduruldu.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR