Yaz geldi yıllık izinler başladı

MAKALEYİ DİNLE

 

 

 

 

Çalışanların çalıştıkları sürelerle oranlı olarak artan yıllık izin kullanma hakları gereği olarak izin zamanı geldi. İş yasasına göre çalışanların yıllık izim süreleri şöyledir;

 

  • Bir yıldan 5 yıla kadar olanlar 14 gün
  • Beş yıldan fazla on beş yıldan az olanlar 20 gün
  • On beş yıl ve daha fazla olanlar yılda 28 gün ücretli izin hakları vardır. Ancak 18 yaşından küçük, 50 yaşından fazla olanlar için çalışılan sürelere bakılmaksızın izin kullanma hakları 20 günden az olmamalıdır.

 

Diğer taraftan yukarıda belirtilen süreler toplu sözleşmelerle arttırılması da mümkündür. Genel kural olarak yıllık ücretli izin süresi bölünmeden bir defada kullanılır. Ancak öngörülen izin süreleri işçi ile işveren anlaşması koşuluyla 10 günden az olmamak üzere en çok üçe bölünebilir. İşçi iznini iş yerinin bulunduğu yer dışında bir yerde kullanması halinde 4 güne kadar ücretsiz yol izni verilebilir.(madde 56)

        

YILLIK İZİN DEFTERİNİN ÖNEMİ

 

            İşyerinde izine ayrılan işçiler izin durumlarını takibi için yıllık izin defteri tutulması gerekmektedir. İşçinin izne çıkıp çıkmadığı bu defterden takip edime zorunluluğu bulunmaktadır. İzin kullandırılan işçilere de yıllık izin defteri imzalattırılmalıdır. Zira yıllık iznin kullandırıldığı yada ödendiği izin defteri ile kanıtlama yükü işverene aittir. (Yargıtay 9.Hukuk Dairesi karar no 2006/16037) Bu nedenle izinler için izin defteri bu anlamda çok önemlidir.

 

YILLIK İZİN MUTLAKA KULLANDIRILMALIDIR

 

            Yılık izin ücreti net ücret üzerinden hesaplanır ve izne çıkmadan önce peşin veya avans olarak verilir. Yıllık izin süresine rastlayan hafta tatili ulusal bayram ve genel tatil ücretleri ayrıca ödenecektir. Diğer bir ifade ile yukarıda belirtilen süreler net sürelerdir. Örneğin 14 gün izin günü tatiller dışındaki gündür.

 

            Uygulamada sıkça rastlanıldığı üzere yıllık izinlerin zamanında kullandırılmadığı, birkaç yıllık izinlerin biriktirildiği görülmektedir. Bu durumlar yasayla örtüşmemekte olup para cezasını gerektirmektedir.(İş Kanunu madde 103)

 

            Diğer bir hususta çalışma sürelerinin hesabı ile ilgilidir. Yıllık ücretli izne hak kazanmak için belirli bir süre çalışma şartı vardır. İşçiler her çalışma yılına ait iznini gelecek yıl içinde kullanır. İzine hak kazanmak için, son izne çıkış gününden değil, son izne hak kazandığı günden itibaren bir yılın dolması gerekir.

 

Bir izin döneminde izin ile ilgili bu kuralları paylaşalım istedik. Bu vesileyle tüm çalışanlara dinlendirici yaz tatilleri dilerim.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Fikret Gökmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR