CHP’nun sorunu belli aslında

MAKALEYİ DİNLE

Türkiye’de muhalefet partilerinin durumuna bakmak ve sağlıklı bir izah yapabilmek için genel ya da yerel seçimleri veyahut da referandum gibi milletin önüne konulan sandık sonuçlarına bakmamak lazım.

Bir partinin ne kadar sağlam bir yapıda olduğunu, teşkilatçılık yapılanmasının ne kadar sağlıklı işlediğini anlayabilmek için tek bir çareniz vardır.

O da o partinin kongrelerine ya da büyük kurultaylarına bakmanız gerekiyor.

Bakın AK Parti’ye, adamlar tek liste çalışması içinde ne kadar mutlu ve huzurlular. Elbette kendilerini bazı noktalara layık gören isimler çıkabilir. Bu da son derece doğaldır. Ancak her ne kadar adaylıkların önüne geçmek antidemokratik bir uygulama dahi olsa AK Parti’de kongrelerin ardından kimsenin kimseyi suçladığını göremezsiniz.

Ya da birileri sırf aday olamadı diye gidip parti yönetiminin kapısını çalıp istifa mektubunu vermez.

Fakat bizim ana muhalefetimiz CHP öyle mi…

Bir partinin hiç mi gizlisi saklısı olmaz.

Bir partinin hiç mi tek adaylı bir kurultayı olmaz.

Bu partide hiç mi birliktelik sağlanmaz…

Evet, haklısınız, çünkü ne söylediğinizi, ne düşündüğünüzü tahmin eder gibiyim.

CHP, yine bir kurultay tartışmasının gölgesinde, Türkiye’de muhalefet yapmaya çalışıyor.

Bu partinin yürüyen bombası niteliğinde bulunan Muharrem İnce, belli ki kurultay bitinceye kadar ne konuştuğunun, nasıl siyaset yaptığının, partisini ne denli küçük düşürdüğünün pek farkına varamayacak.

Geçtiğimiz yıl yapılan Cumhurbaşkanlığı seçiminin ardından yapılan kurultayda yeniden aday olan Muharrem İnce’nin yaptığı konuşmaları, dahası Tayyip Erdoğan’ı diktatörlükle suçlayan Kemal Kılıçdaroğlu’nu, aynı kelime ile itham etmesini şöyle bir aklınıza getirin.

Aynı Muharrem İnce yeniden aday.

Bu kez de üslubundan pek bir şey kaybetmemiş. Aynı tarzda yapılan siyasetle CHP’de genel başkanı indirmeye çalışacak.

Tabi İnce’nin dışında bir de hala parti içinde varlığını sürdüren ulusalcı cephe var. Kuvvetle muhtemel onlar da Mustafa Balbay ile hareket edecekler.

Yabancı değil, Kılıçdaroğlu’nun Ergenekon tutuklusu olarak kaldığı cezaevinde ziyaret ettiği, milletvekilliği vermek meclise girmekten vazgeçtiği Mustafa Balbay, şimdi aynı Kılıçdaroğlu’nun karşısında CHP’nin genel başkanı olmak için çaba gösterecek.

Ne diyelim.

“Burası CHP, bu tür işler ancak burada olur” demekten kendimizi alamıyoruz.

Kabul edilmeli ki, CHP Türkiye’de milletin sadece belli bir kesiminin desteği ile ancak bu noktaya kadar gelebilirdi. Özellikle muhafazakar oyların CHP’ye gitme şansı açıkçası çok mümkün görünmüyor.

Fakat bunun kabahatlisi Kılıçdaroğlu değil ki…

Kılıçdaroğlu sadece bulunduğu noktada geçmişin bıraktığı izler üzerinden siyaset yapmaya çalışan bir genel başkan.

Partiyi ne kadar değiştirmeye çalışsa da bunda başarılı olamadı.

Partinin, artış atış yapamayan eski tüfeklerinin gölgesinde siyasete mecbur bırakıldı. Sürekli sorunlarla boğuştu.

Yani bana kalırsa CHP’de şayet bir başarısızlık varsa, bu durum önce örgütün, daha sonra genel başkan ve birlikte çalıştığı ekibinindir.

Tabi bir de kendilerinin aday olmadığı dönemleri partilerinin başarısızlığı için dua ederek geçiren şu yaşı geçkinler var.

Hala kendilerini kabul ettirmenin derdinde olan veteranlar taifesi var.

CHP ve Kılıçdaroğlu, Kocaeli’de de örnekleri bulunan bu kişilerden kurtulmadığı müddetçe bugünkü seçim sonucundan daha fazla ileri gidemez.

Öyle bulunduğu noktada debelenir durur…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mehmet Özmen - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR