KOÜ yer gösterirse Doğan, AMATEM binasını yapacak!

MAKALEYİ DİNLE

Sevgili okurlar;

4 Şubat tarihinde  “Doğan, AMATEM diyor, ama ortada bir şey yok!” başlıklı bir yazı yazdım.

İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan önceki gün beni aradı…

AMATEM ile ilgili bilgi verdi.

Başkan Doğan’ın söylemlerine geçmeden önce size yazdığım yazıyı hatırlatmak istiyorum;

***

“İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, son zamanlarda AMATEM’e dikkat çekiyor… Gittiği ziyaretlerde her daim bunu dile getiriyor…

Peki AMATEM nedir?

AMATEM; Alkol ve Uyuşturucu Madde Bağımlıları Tedavi ve Araştırma Merkezi… 1983 yılından itibaren alkol ve madde bağımlılarına yönelik tedavi hizmeti veren ve bu konuda araştırmalar yapan bir merkez olan AMATEM, Bakırköy Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin içinde ayrı binada bulunan bir servisidir. AMATEM’e sadece alkol veya madde kullanım sorunları olanlar kabul edilmektedir.

***

İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, önceki gün Kocaeli Üniversitesi Genel Sekreteri Fatih Akbulut’u ziyaret etti. Doğan ziyarette, “AMATEM konusunu da görüşüyoruz. İzmit Belediyesi olarak şehrimizde bir AMATEM’in kurulması yönünde elimizden ne geliyorsa yapmaya hazırız” şeklinde konuştu.

KOU Genel Sekreteri Fatih Akbulut da ziyaret için Doğan’a teşekkür ederek, “AMATEM çalışmamız var” dedi.

***

Sevgili okurlar;  Kocaeli’de bir AMATEM’in kurulması, yeni değil… AMATEM’in kurulmasını isteyenler Grand Körfez Otel’de seminerler yapmıştı… 4-5 yıl önce de AMATEM’den bir grup İzmit Belediyesi ile görüşüp, AMATEM’in kurulması için destek istemişti… Başkan Nevzat Doğan da AMATEM’in kurulması için destek vereceğini söylemişti…

**

Aradan 4-5 yıl geçti… Hala Kocaeli’de AMATEM’in kurulması için çalışmalar yapılıyor… Bir arpa boyu bile yol alınamadı…  AMATEM’in Kocaeli’de açılmasını isteyenler artık soyut değil, somut adımlar atılmasını istiyor… Her defasında AMATEM’in kurulması isteniyor, ama ortada bir şey yok…”

***

Yazım böyleydi…

Gelelim Başkan Doğan’ın AMATEM ile ilgili bana söylediklerine;

“Gençliğin korunması için birçok çalışma yaptık.

Belediye olarak gençler için birçok projeyi hayata geçirdik.

Amacımız gençleri kötü alışkanlıklardan korumak.

Aynı şekilde Emniyet Müdürlüğü Narkotik ekipleri de uyuşturucu konusunda oldukça başarılı çalışmalar yapıyorlar.

Uyuşturucudan kurtulmak, tedavi olmak isteyenlere bizlerin de destek vermesi lazım. Bu yüzden de ilimize bir AMATEM lazım.

***

Mesut Bey, bahsettiğiniz gibi 3-4 yıl önce de AMATEM’in kurulması için girişimlerimiz oldu.

Kocaeli Üniversitesi ile irtibata geçtik.

Bazı çalışmalar yürüttük.

O zaman şartlar ve koşullar sağlanamadı.

 Uyuşturucu olayında ilk etapta arz-talep olayı engellenmeli.

Uyuşturucu olayı, Milli bir olaydır.

Herkes üzerine düşen görevi yerine getirmeli.

Bu işte ailelere de büyük görevler düşüyor.

***

İlimizde bir AMATEM’in kurulmasını istiyoruz. Geçtiğimiz hafta Kocaeli Üniversitesi’nden bir heyetle birlikte Bakırköy’deki AMATEM’e gittik.

Orada AMATEM ve çocuklar için açılan ÇAMATEM’i inceledik. Yetkililerden bilgi aldık. Çok yararlı oldu. 

İzmit Belediyesi olarak bizim AMATEM açma yetkimiz yok.

Yetki Sağlık Bakanlığı’nda ve üniversitelerdedir.

Biz Kocaeli Üniversitesi yetkilileri ile görüştük. Kendilerine, “Kocaeli Üniversitesi kampüsü içinde bize bir yer tahsis edin, AMATEM’in binasını biz yapalım, size devredelim dedik.

Kocaeli Üniversitesi Rektörü Sadettin Bey (Hülagü) AMATEM işine sıcak bakıyor.

Kocaeli Üniversitesi’nin de Umuttepe’de bir yer baktığını biliyorum.

 Bize yapılacak alanı tahsis ederlerse, biz de binayı yapıp, onların hizmetine sunacağız.

Uyuşturucu bağımlısı gençleri bu illetten kurtarmak için ilimizde bir AMATEM kurulmalı ve biz bunun mücadelesini veriyoruz” dedi.

***

Başkan Doğan’ın açıklaması böyle…

Başkan Doğan özetle, “Biz Kocaeli Üniversitesi’nden Umuttepe’de bir yer tahsis etmesini istedik. Üniversite bize yer tahsisi yaparsa, biz de AMATEM binasını yapıp, kendilerine teslim edeceğiz” dedi.

***

Geçtiğimiz yıl aralık ayında Başkan Doğan, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü’yü ziyaret etmiş, AMATEM’in kurulmasıyla ilgili bilgi alışverişinde bulunmuştu.

Hülagü de “İzmit Belediyemiz ile birlikte birçok işbirliğimiz var. Ortak çalışmalarımız devam edecek. AMATEM konusu da çok önemli ve bu konuda üzerimize düşeni yapmaya hazırız” demişti.

***

Biz de Kocaeli Üniversitesi’nden biran önce AMATEM binası yapması için İzmit Belediyesi’ne bir yer göstermesini istiyoruz

Başkan Doğan ayrıca İzmit’teki masaj salonlarıyla ilgili bilgi verdi.

Doğan’ın masaj salonuyla ilgili verdiği bilgiyi kısa bir zaman içinde sizinle paylaşacağım.

 

Atakan için anma etkinliği

İzmit Belediyesi’nce her yıl olduğu gibi bu senede Leyla Atakan ve çalışma arkadaşları için anma etkinliği düzenlenecek. Belediyeden yapılan açıklamada, 45 yıl önce elim bir trafik kazasında hayatını kaybeden Türkiye’nin ilk kadın Belediye Başkanı Leyla Atakan ve çalışma arkadaşları Feridun Özbay, İsmail Kolaylı ve Abdurrahman Yüksel için 11 Şubat Perşembe günü 2 ayrı yerde anma etkinliği düzenlenecek. Atakan ve çalışma arkadaşları için ilk anma etkinliği saat 11.00 de Bağçeşme Mezarlığında kabirleri başında yapılacak. Daha sonraki anma etkinliğinin ise 11.45 de Fevziye Camii’nde olacağı bildirildi.

 

VM Medical Park gazetecileri unutmadı

Sunduğu sağlık hizmetleri, kaliteli hekim kadrosu ve teknolojik alt yapısıyla son günlerde adından sıkça söz ettiren VM Medical Park Kocaeli Hastanesi, Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti ile sağlık protokolü anlaşması yaptı. Yapılan anlaşmaya göre cemiyet üyeleri, hastanenin sağlık hizmetlerinden avantajlı bir şekilde yararlanabilecekler. Sağlık protokolünü

VM Medical Park Kocaeli Hastanesi Genel Müdürü Dr. Necip Kozalı, Türkiye Gazeteciler Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi ve aynı zamanda Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Çetin Gürol imzaladı. Bize bu imkanı veren Cemiyetimize ve VM Medical Park Hastanesi’ne teşekkür ediyoruz.

 

Bıyık saygı bekliyor!

 

CHP Darıca İlçe Başkanı Yakup Törk, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu aleyhine Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret ettiği gerekçesiyle suç duyurusunda bulunan AKP Darıca İlçe Başkanı Muzaffer Bıyık’ı yalakalıkla suçlamıştı. Törk’e cevap veren Bıyık, Törk’ten biraz daha saygı beklediklerini söyleyerek, “Biz CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu parti olarak dava etmeden önce vatandaştan yüzlerce telefon alarak bu kararı aldık. Biz de parti olarak dava açacağımızı belirterek, bu yolda hareket ettik. Bunun adı siyasi yalakalıksa evet biz siyasi yalakayız. Cumhurbaşkanımızı sevseniz de sevmeseniz de saygı duymak zorundasınız'' dedi.  Anlaşılan bu tartışma daha çok devam edecek… Türkiye’yi bilmiyorum ama Kocaeli’deki 12 ilçe başkanının da suç duyurusunda bulunmasını siyasi bir şov olarak görüyorum…

 

6 kilo verdi, ödülü aldı

Körfez Devlet Hastanesi  yönetimi, kilo fazlası olan personel arasında bir yarışma düzenledi. Diyetisyen kontrolünde yapılan uygulamada, belirli zaman diliminde en fazla sağlıklı kilo veren personele ödül verildi. Yapılan yarışmada 3 ayda 6 kilo veren Fatime Tuğba Dere, ödüle layık görüldü. Dere'nin ödülünü Kocaeli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Opr. Dr. Şenol Ergüney verdi.

 

Karne hediyesi; lahmacun

İmam Hatip Lisesi Mezunları Derneği Onursal Başkanı Selahattin Akgül, torunu Kemal'e karne hediyesi olarak lahmacun ikram etti. 'Karnen güzel olduğu zaman sana lahmacun ikram edeceğim' diye torununa söz veren Akgül, torununun güzel karnesini görünce soluğu lokantada aldı ve okulların açıldığı gün torununa lahmacun ikram etti.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR