SP, Kocaeli’de 80 bin oy alıp, Türk siyasi tarihini yeniden yazacak mı?

MAKALEYİ DİNLE

Türkiye zor bir süreçten geçiyor…

Her geçen gün hayat zorlaşıyor…

Ekonomi daralıyor, işsizlik artıyor…

7 Haziran’da yapılan seçimde Saadet Partisi, Büyük Birlik Partisi ile birlikte seçime girdi. Amaçları Türkiye’de 4 partinin (AKP, CHP, MHP ve HDP) hegemonyasına son vermekti.

Saadet Partililer ve Büyük Birlik Partililer, olağanüstü bir çalışma yaptılar, ama seçmen yine bu dört partiyi tercih etti.

7 Haziran sonrasında çıkan tablo sonrasında görüldü ki, Meclis’e giren bu 4 parti, birbirleriyle anlaşamadı, koalisyon kuramadı. Seçim sonrasında birileri düğmeye bastı ve Türkiye kaosa sürüklendi…

Reyhanlı katliamı…

Suruç Katliamı…

Diyarbakır katliamı…

Ankara’daki saldırı…

Şehit olan 150’ye yakın polisimiz, askerimiz…

Tüm bunların nedeni; iktidar boşluğu, Türkiye’yi iyi yönetememe basiretsizliği…

***

Muhalefette iken yüzde 10’luk barajı kaldıracağız diyen partiler, iktidara gelince ne hikmetse yüzde 10’luk barajdan faydalandılar. 

Saadet Partisi, 4 partinin hegemonyasına son vermek için 1 Kasım seçimlerinde yeni bir proje üretti.

Bilindiği gibi 7 Haziran’da yapılan seçimde Kocaeli’de 1 milletvekili çıkarmanın karşılığı 80 bin oy civarında idi… 

Saadet Partisi, 2011 yılında yapılan genel seçimlerde ilimizde 41 bin 717, Saadet Partisi’nden ayrılan Has Parti de 14 bin 922 oy almıştı. Yani iki partinin toplamı 56 bin 639.

Saadet Partisi,  7 Haziran’da yapılan seçimde 52 bin 250 oy aldı. 

Her iki seçim sonucuna bakıldığında Saadet Partisi’nin Kocaeli’de 50 bin civarında bir oyu bulunuyor.

***

2009 yılında yapılan yerel seçimlerde Saadet Partisi’nin Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mehmet Batuk, 74 bin 661 oy almıştı… Bu şu anlama geliyor; Saadet Partisi, 80 bin oyu bulabilir. Zira Saadet Partisi’nin Kocaeli’de bu potansiyeli var.

***

Saadet Partisi, Kocaeli’de 80 bin, yani 1 milletvekili çıkaracak kadar bir oy alırsa, Anayasa Mahkemesi’ne başvuracak. Anayasa Mahkemesi de Bireysel Başvuru Hakkını değerlendirip, Saadet Partisi’nin 1’nci sıra adayını milletvekili ilan edebilir. Bu da şu demek oluyor, Saadet Partisi 1’nci sıra adayı Nurettin Çelik, milletvekili seçilecek.

***

Saadet Partisi, 80 bin alırsa… Anayasa Mahkemesi’ne başvurursa… Anayasa Mahkemesi, Saadet Partisi’nin 1 milletvekili çıkardığını ilan ederse, bu Türkiye’de bir ilk olacak. Diğer partilerin de önünü açacak. Bu sayede Türkiye’de baraj kalkacak, Türk siyaset tarihinde yeni bir sayfa açılmış olacak.  Açıkçası Saadet Partisi’nin bu hedefini çok önemsiyorum.

Kocaeli’deki bir kıvılcım, Türkiye’ye yayılacak…

Saadet Partisi’ne gönül verip, AKP’ye oy verenler, gönül bağı olan Saadet Partisi’ne oy verirlerse, 80 binlik hedef yakalanır ve Türk siyasi tarihi değiş, Türkiye de 4 partinin hegemonyasından kurtulur…

***

Saadet Partisi Genel Başkanı Sayın Prof.Dr. Mustafa Kamalak, Bireysel Başvuru hakkı ile ilgili şu değerlendirmede bulunmuştu;  

***

1-“Bireysel Başvuru” sistemi Anayasa’nın 148.maddesi ile Anayasa Mahkemesi’nin Kuruluşu ve Yargılama Usulleri Hakkında Kanun’un 45-51.maddelerinde düzenlenmiştir.

2-Anayasa’nın 148.maddesinin 3.fıkrasına göre; “Herkes, Anayasada güvence altına alınmış temel hak ve özgürlüklerinden, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi kapsamındaki herhangi birinin kamu gücü tarafından ihlal edildiği iddiasıyla Anayasa Mahkemesine başvurabilir. Başvuruda bulunabilmek için olağan kanun yollarının tüketilmiş olması şarttır.”

3) Buna göre bir aday milletvekili seçilecek kadar, diyelim 80 bin oy almıştır. Ancak partisi %10’luk barajı aşamamıştır. Bu yüzden, kendisine milletvekili mazbatası verilmemiştir.

Buna karşılık kendisinden daha az oy alan, misalen 80 bin oy toplayan diğer bir aday sırf partisi %10’luk barajı geçtiği için milletvekili seçilmiş sayılacaktır.

Biz, konu daha iyi anlaşılsın diye 80 bin misalini verdik ama, bireysel başvuru için bir tek oyun fazla olması bile yeterlidir. Bu durumda 80 bin oy alan aday bakımından bir hak ihlalinin olduğu hiçbir tartışmaya meydan vermeyecek kadar açıktır.  İşte Anayasa Mahkemesi, daha çok oy aldığı halde, mazbatası başkasına verilen aday bakımından (tıpkı Ergenekon ve Balyoz davalarında olduğu gibi) bir hak ihlalinin olup olmadığını tespit edecek ve mazbatanın hak sahibine verilmesini sağlayacaktır.

4) Hemen belirtelim ki Anayasa’da %10 gibi bir baraj yoktur. Baraj 298 sayılı Kanunla konulmuştur. Anayasa’nın 11.maddesine göre kanunlar Anayasa’ya aykırı olamaz.  erhangi bir aday, seçilecek kadar oy aldığı takdirde, partisi barajı aşamamış olsa bile, Anayasa’nın 148.maddesinin 3.fıkrasında aranan şartların tamamını sağlamış olacaktır.

5) Çünkü seçme ve seçilme hakkı Anayasa’nın teminatı altında bulunan bir temel haktır.

Anayasa Mahkemesi’nin 9 Eylül 2014 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 23.07.2014 tarih ve Başvuru numarası 2014/5425 olan kararına göre (yerel seçimler Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin kapsamına girmediği halde) milletvekili seçimleri Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin kapsamına girmektedir.

6) Öte yandan Yüksek Seçim Kurulu’nun kararları için, Anayasa madde 79 uyarınca olağan kanun yolu tüketilmiş sayılmaktadır.

7) Anayasa Mahkemesine başvuru süresi seçim kurulu kararının tebliğ (öğrenildiği) tarihten itibaren 30 gündür.

***

Hiç şüphe yoktur ki seçilecek kadar oy alan adayların mazbataları, Partileri %10’luk barajı aşamamış olsa bile, bireysel başvuru sonunda kendilerine mazbataları verilecektir.  Gayet tabiidir ki seçilecek kadar oy alamadığı halde sırf partisi %10’luk barajı geçtiği için seçilmiş sayılan kişinin de mazbatası iptal edilecektir.

Tıpkı haksız olarak görevden alınan bir bürokratın yerine, bir başkasının atanması halinde görevden alınan bürokratın mahkeme kararıyla yeniden görevine dönmesi (hakkını alması) gibi...

***

Sayın Kamalak’ın değerlendirmesi böyle…

Kamalak, olayı net bir şekilde ifade etti…

Her şey çok açık… 

 Saadet Partisi, 80 bin oy alırsa, Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru hakkını kullanacak. Anayasa Mahkemesi de Saadet Partisi’ne 1 milletvekili hakkı verecek. Saadet Partisi’nin 1’nci sıra milletvekili adayı Nurettin Çelik de Kocaeli’den milletvekili seçilecek…

 

Kandıra, AKP’li Yunus Özder yüzünden doktorsuz kalacak!

Kandıra, Kocaeli’nin en ücra köşesidir… Kandıra Devlet Hastanesi’ne sık sık doktor atanır… Doktorlar da belli bir süre kaldıktan sonra tayin ister. Hastanede son yaşanan olaylar ilçede büyük sıkıntı yarattı. Bilindiği gibi AKP Kandıra İlçe Başkanı Yunus Özder, Kandıra Devlet Hastanesi’nde görevli bir bayan doktora saldırmış, küfür ettiği iddia edilmişti. Zaten Yunus Özder de bayan doktora kızdığını kabul ediyor. AKP’li bir ilçe başkanının doktora saldırması, hem hastanede, hem de Kandıra için hiç iyi olmadı. Zaten doktorlar Kandıra’ya gitmek istemiyordu, bundan sonra hiç gitmek istemeyeceklerdir. Aslında imam emeklisi Yunus Özder, olay basına yansıdıktan sonra basın toplantısı yapıp özür dileseydi, ortalık bir sakinleşecekti. Özder, olayın büyütüldüğünü düşünüyor. Aldığım bilgiye göre hastanede olay çıkaran Yunus Özder’in devletin başka bir biriminde de olay çıkarmış. Yakın bir zamanda bunu da sizlere aktaracağız.

 

AKP’li Çakır, samanı bile  ithal ettiğimizi unutmuş!

AKP Milletvekili adayı Sami Çakır, önceki gün Kandıra'nın köylerini tek tek gezerek AKP’nin tarım alanında yapacağı yenilikleri halka anlatmış. Çakır, “Türkiye'de tarım AK Parti ile ayağa kalktı” demiş. Buradan Çakır’a pes demek lazım. Samanı bile ithal ettiğimiz bir ortamda Türkiye’de tarımın Ak Parti ile ayağa kalktığını söylemi, hiç ama hiç inandırıcı değil.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

Hakan - Bırak samanı,nohut,kurufasulye,pirinç ithal ediyoruz.Çifçinin malı para etmiyor.Birde üretici fiyatları ile gübre,tohum,mazot fiatlarınıda söyles idi hazret.

Yanıtla . 0Beğen 20 Ekim 17:45
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR