Bakan Nabi Avcı, cenazeyi kaldırsın!

MAKALEYİ DİNLE

 

 

 

İzmit Gazi Anadolu Lisesi’ni birincilikle bitiren Işıtan Önder, mezuniyet töreninde Gezi olaylarına vurgu yaptığı konuşması nedeniyle disiplin kuruluna verilmişti.

Disiplin Kurulu’nda Işıtan’a “kınama” cezası verdi.

Birinciliği elinden aldı…

**

Bir öğrencinin Gezi vurgusu yapması, Türkiye’yi sarsmaya yetti…

AKP hükümetinin bu kadar korkak davranmasını anlamak değil…

Türkiye’de düşünce özgürlüğü var deniyor…

Ama yok…

Türkiye’de ileri demokrasi var…

Ama yok…

Hatırlanacağı gibi Başbakan Erdoğan, okuduğu bir şiir yüzünden hapis yattı…

Bir şiir yüzünden hapis yatan bir  Başbakan’ın, bir öğrencinin fikrini açık açık söylemesine tahammül edilememesini anlamak mümkün değil.

**

Işıtan Önder’e sendikalar büyük destek verdi…

Sendikaların baskısına dayanamayan Gazi Lisesi Müdürü Kemal Saral istifa etti…

Şunu ifade etmeliyim ki; Kemal Saral, benim Derince Lisesi’nden resim öğretmenim…

Kemal Saral’ın bu duruma düşmesine üzüldüm…

**

Işıtan Önder’e CHP sahip çıktı…

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, konuyla ilgili Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ile konuştu. Ayrıca Işıtan’ın okulda yaptığı konuşmanın ses kaydını dinletti.  Bakan Avcı da Işıtan’a sahip çıkarak, “Bu kadar büyütecek bir şey yok. Bu çocukları kazanmamız gerekiyor. Ben bu sorunu çözeceğim” dedi.

Biz de bu sorunun çözümünü bekliyoruz…

Kınama cezasının geri alınmasını, Işıtan’ın birinciliğinin tekrar geri verilmesini istiyoruz…

**

AİLEYİ TEBRİK ETTİ

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, Işıtan Önder’in durumunu Meclis’e taşıdı… Işıtan Önder’in babasından belge ve dokümanları alan Akar, şu konuşmayı yaptı; “Işıtan Önder, İzmit Gazi Anadolu Lisesinden birincilikle mezun olmuş ve mezuniyet kürsüsünde yaptığı konuşmanın son kısmında kendisi gibi öğrenci olan, öğrenim hakları katiller tarafından ellerinden alınan, 15 yaşındaki Berkin Elvan ve Eskişehir'de yaşam hakkı elinden alınan Ali İsmail Korkmaz'ın Gezi eylemleri sırasında öldürülmelerine vurgu yaparak, anayasal hakkı olan ifade özgürlüğünü kullanması nedeniyle mezuniyet töreninden sonra okul yönetimi tarafından disiplin kuruluna sevk edilmiş ve okul birinciliği elinden alınmıştır. Ortaöğretim Kurumları Ödül ve Disiplin Yönetmeliği'nin 163, 164, 165 ve 166'ncı maddelerinde olmamasına rağmen, bu öğrencimize bu cezayı veren tüm korkakları kınıyorum. Işıtan Önder'i ve böyle özgürce düşüncelerini ifade eden bir evlat yetiştirdikleri için de ailesini tebrik ediyorum” dedi.

 

 

IŞITAN ADI GİBİ IŞIK SAÇMIŞ,

ZİHİNLERİ AYDINLATMIŞTIR!

 

 

CHP PM üyesi ve Kocaeli milletvekili Prof. Dr. Hurşit Güneş de İzmit Gazi Anadolu Lisesini birincilikle bitiren Işıtan Önder'in, mezuniyet töreninde yaptığı konuşmada Ali İsmail Korkmaz ve Berkin Elvan vurgusu yaptığı için soruşturma açılarak okul birinciliğinin elinden alınmasını yaptığı basın açıklaması ile kınadı.

**

Okul yönetiminin bu kraldan kralcı uygulamasını eleştiren, bu uygulamanın ve yaklaşımın kabul edilemez olduğunu ifade eden Güneş; ülkemizde birçok çağdaş eğitim emekçisinin olmasına karşın eğitim sistemimizin, Berkin Elvan ve Ali İsmail Korkmaz gibi daha özgür ve güzel bir ülke uğruna hayatlarını kaybederek halkımızın gönlünde yer eden gençlerimizin adlarının telaffuz edilmesine dahi tahammül edemeyen kişiler tarafından yönetildiğinin altını çizdi.

**

Konunun takipçisi olacaklarını söyleyen Güneş; Işıtan Önder gibi özgür düşünceye sahip zeki gençlerin Türkiye'nin aydınlık geleceği olduğunu, onlara ceza vermek yerine destek vermek gerektiğini belirtip, Işıtan Önder'in mezuniyet konuşmasıyla adı gibi çevresine ışık saçtığını, zihinleri aydınlattığını vurguladı...

 

 

PEKİ IŞITAN ÖNDER NE DEDİ?

 

CNN Türk'te Cüneyt Özdemir'in hazırlayıp sunduğu 5N1K programına katılan Işıtan Önder, yaptığından pişman olmadığını, baskıya rağmen istediği üniversiteyi kazanacağını söyledi.

"Bana, okul birincisi olduğum bir kaç gün önce söylendi. Konuşma hazırlamam gerektiği söylendi. Teşekkür dolu sade bir konuşma olsun istemedim." diyen Işıtan, "Bazı yanlışlara değinmek istemiştim. Bu yanlışların okul birinciliğimi elimden almış olması beni hiç etkilemiyor. O konuşmayı yaparak kendimi daha da mutlu ettim okul birinciliğinden." dedi.

SALONDA ALKIŞ

"Ben o cümlelerde Berkin Elvan'ın, Ali İsmail Korkmaz'ın eğitim ve yaşama haklarını elinden alındığına değindim. 15 yaşında bir çocuğun insanlığa ne gibi bir zararı olur diye tüm salona sordum." dedi. Salonda yüksek bir alkış olduğunu, arada bir kaç kişinin protesto ettiğini ifade eden Işıtan, alkışların bunları bastırdığını söyledi.

“ÖĞRETMENLERİM

BENİ TEHDİT ETTİ”
 

Cüneyt Özdemir, "Öğretmenlerinden nasıl tepki gördün?" sorusu üzerine, "Öğretmenlerimden büyük çoğunluğu yaptığımı destekledi. Fakat bir kısmı siyasi bir konuşma yaptığım için beni tehdit etti" dedi.

"PİŞMAN DEĞİLİM"


Ailesinin konuşmayı hazırladığı andan itibaren tedirgin olduğunu ancak tepkileri görünce arkasında durduklarını ifade eden Işıtan, Cüneyt Özdemir'in, "Birinciliğin elinden alındı, pişman mısın?" sorusuna, "Kesinlikle pişman değilim. Zaten amaçları beni pişman etmek ve beni bastırmak. Okul birinciliğimi elimden almaları hiçbir şeyi değiştirmiyor. Ben istediğim üniversiteye gidecek kadar başarılı bir öğrenciyim. Arkadaşlarımdan ve çevreden büyük destek görüyorum. Tebrik telefonları alıyorum" dedi.

**

Anlaşılan Işıtan Önder olayı, kolay kolay kapanmayacak…

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, “ben bu işi çözerim” diyor…

Biz de Avcı’dan bu işi çözmesini bekliyoruz…

 

Doğan, ilçe turunda

 

30 Mart seçimleri sonrasında ilçe belediye başkanlarını ziyaret eden İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan’ın önceki günkü durağı Çayırova oldu… Belediye Başkanı Şevki Demirci’yi makamında ziyaret ederek görevinde başarılar diledi. Doğan, “Belediyecilik hizmetlerinde 5 yılı geride bıraktık. Yeni bir döneme başladık. Bu görevler hizmet odaklı görevlerdir. Yeni başkanımız Şevki kardeşime başarılar diliyorum” dedi. Doğan, belki de bu ziyaretlerle 2019’daki yerel seçimlerde Büyükşehir Belediye Başkan adaylığının temelini atıyordur.

 

Felaketin devamı!

Türk Metal Sendikası Gölcük Şubesi Başkanı Mehmet Şener önceki gün Askeri Tespit Komisyonu tarafından açıklanan yüzde 5,88 oranında zam yapılarak 890 liraya çıkmasına ‘Felaketin Devamı’ yorumunda bulundu. Şener’e katılıyoruz…

 

Kliksa’dan önemli hizmet

Sabancı Topluluğu’nun online alışveriş platformu Kliksa, Babalar Günü’nde internet üzerinden en çok satın alınan ürünleri ve hediye seçimlerini açıkladı. Kliksa verilerine göre, Babalar Günü’nde Türkiye genelinde en çok akıllı telefon tercih edildi. Akıllı telefonu sırasıyla televizyon, tablet bilgisayar, parfüm ve kol saati izledi. En çok online hediye alınan iller ise İstanbul, Ankara, İzmir, Kocaeli, Bursa, Antalya, Adana, Konya, Mersin, Gaziantep ve Balıkesir oldu. 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR