CHP Derince’nin AKP tepkisi!

MAKALEYİ DİNLE

CHP Derince İlçe Başkanı ve belediye meclis üyesi Nihat Değer önceki gün bir mail gönderdi. Mailde 30 Mart 2014 seçimlerinden bugüne kadar yapılan çalışmaların bir değerlendirmesini yaptı. Nihat Değer’in gönderdiği maili birlikte okuyalım;

**

30 Mart 2014 Yerel seçimleri sonucunda Derince Belediyesi Meclis Üyeliği görevimize başladık. Bu dönemdeki çalışmalarımızdan birkaçını sizlerle ve kamuoyu ile paylaşmak istiyoruz.

 

2015 MALİ BÜTÇE TASARISI

Derince Belediyesi 2015 yılı bütçe tasarısı, belediye meclisimizde görüşülerek karara bağlanmıştır. Son yıllardaki bütçe tasarılarına bakıldığında son derece başarısız, halkın ihtiyaçlarını karşılamaktan uzak ve gerçekle bağdaşmayan bütçelerden oluştuğu düşünülmektedir. CHP grubu olarak somut, bilimsel gerekçelerle muhalefet etmemize karşın Derince Belediye Meclisince 2015 bütçe tasarısı oy çokluğu ile kabul edilmiştir. Yapılan değerlendirmede gelir - gider bütçesi 52.500.000,00 TL öngörülmüştür. Yatırımlara ayrılan payın 10.262.000 TL olarak belirlenmiş olup, yatırımlara ayrılan payla Derince halkının ihtiyaçları giderilemez.

 

ÇENESUYU;

Görev yaptığımız dönemde Belediye Başkanı, Çenesuyu’nun 30 yıllığına üst kullanım hakkının devredilmesi ile ilgili yetkiyi oy belediye meclisinden aldı. Yine bu süreçte belediye meclisinden 2 kere sermaye artımı talep edilmiş olup bununla ilgili kararlarda oy çokluğu ile kabul edilmiştir. Bu konu meclis gündemine getirildiğinde son beş yıllık bilançoların Meclis üyelerine açılması ve yapılan bilanço incelemeleri neticesinde bu tekliflerin meclisin gündemine getirilmesi istenmiş, ancak bu durum gerçekleşmemiştir. AKP oyları ile Üst Kullanım Hakkı Devri yetkisi Belediye Başkanına verilmiş ve sermaye artırımları da mecliste onaylanmıştır.

**

Çenesuyu A.Ş.nin ayrı bir denetim kurulu bulunmaktadır. Bu nedenle başkan istemedikçe meclis tarafından denetlenememektedir. Problemi açıkça ifade etmemize karşın, kiralama ile ilgili başkanın aldığı yetkinin iptal edilmemesi, nedeni ile kamu zararı oluşmaması için belediyenin bu taleplerine karşı olduğumuzu açıkça ifade ettik ve karşı oy kullandık. Bu durum Çenesuyu’nun borçlandırılarak kapasite arttırılması sonrasında Derince Belediyesi’ne kısa vadede kaynak yaratmak gerekçesiyle sonraki dönemlere de sirayet edecek şekilde Üst Kullanım Hakkının 30 yıllığına devredilmesinin planlandığı şeklinde olacağı grubumuzca değerlendirilmektedir.

**

SOSYAL TESİSLER;

Mülkiyeti Belediyeye ait olan sosyal tesislerin, satılması, takas edilmesi ve otuz yıla kadar kiraya verilmesine yönelik CHP meclis üyeleri olarak ret oyu verilmiştir. Belediyeye ait tesislerin hangi şartlar altında kiralanacağı, kiralamanın beş yılla sınırlı olmayıp, otuz yıl gibi uzun süreleri kapsaması bizlerde kamu yararı olmadığı izlenimi oluşturmuştur. Halkın vergileriyle yaptırılmış bu tesislerin halk yararına kullandırılması CHP meclis üyeleri olarak talep etmekteyiz.

**

ULAŞIM;

65 yaş üzerindeki yaşlı büyüklerimizi/emeklilerimizi ve engellileri mağdur eden, ulaşım sorunundan belediyeler sorumludur. Ayrıca ilçemizdeki mahallelerden kaymakamlığa ve mahalleler arasındaki ulaşım birden fazla araç kullanılarak sağlanabilmektedir. Hastane ve üniversite gibi önemli bir yere sahip olan Ummuttepe yerleşkesine bazı  mahallelerden ulaşım sağlanamamaktadır. Ulaşımda yaşanan bu sorunlar yurttaşları mağdur etmekte olup, bu durumun sorumlusunun da yerel ve büyükşehir belediyelerinin ulaşımdaki paylarının  % 5 sınırlı olmasından kaynaklandığını düşünmekteyiz. 

**

DERİNCE/KOCAELİ’DE DEPREM;

 Belediye meclisinde ilçede bulunan İsmetpaşa Stadı ve 140 dönüme yakın büyüklüğündeki tek arazi olan Askeri Hastanenin arazisine sahip çıkılarak mevcut durumu ile korunması ve Afet Toplanma Alanı şeklinde imar planı yapılması gerektiğini ifade ettik. Bölgemiz deprem bölgesidir. Her mahallede oturması planlanan nüfusun toplanmasına olanak sağlayacak kadar yeşil alan bulunmalı; yok ise bu alanların yaratılması için imar planlarının tadil edilmesi gerektiği vurgulanmıştır.

**

BELEDİYE ÇALIŞANLARI;

Belediye çalışanları arasında iç barışın bozulduğu, liyakate uygun görevlendirmelerin yapılmadığı, yönünde CHP meclis üyeleri olarak yoğun şikayetler almaktayız. Evrensel kurallar gereği pozisyonlara uygun görevlendirmelerin yapılması talebimizdir.

**

KENTSEL DÖNÜŞÜM;

Deniz Mahallesi ve Dumlupınar Mahallesi’nin bir kısmı için düşünce/planlama çalışmaları devam eden Kentsel dönüşüm faaliyetleri takip edilmektedir. Bu konuda vatandaşların hak kaybına uğramaması için gelişmeler sürekli olarak takip edilecektir. Kentsel alan rantsal alana dönüştürülmemelidir

**  

Son olarak belediyenin halkın kullanımına yönelik yatırımlarını kamusal kaynaklar kullanılarak yapması gerekmektedir. Belediyenin tasarrufu altındaki arazileri yap- işlet- devret modeli ile özel sektörün kullanımına vererek yapılacak projeler sadece belli bir kesime hitap edecektir. Ekonomik durumu iyi olmayan vatandaşlarımızın yap-işlet-devret modeli ile gerçekleştirilecek yatırımlardan yüksek fiyatlar nedeni ile faydalanamayacaktır.

**

Bu konudaki görüşlerimizi de belediye meclisi toplantılarında dile getirdik. Şu ana kadar olduğu gibi bundan sonraki dönemde de yanlış gördüğümüze gerekçelerini belirterek HAYIR, doğru gördüğümüze de EVET demeye devam edeceğiz. Yapılan doğru/yanlış işleri takip ederken zaman zaman çeşitli vesilelerle (basın açıklaması, basın bildirisi, basın toplantısı) halkı bilgilendirmeye devam edeceğimizi bilmenizi istiyoruz.

**

2014 yılındaki tüm olumsuzlukların ve acıların gittiği 2015 yılında Soma katliamının, Ermenek’te maden işçilerinin ölüme terk edilmediği, 17/25 Aralık yolsuzluklarının yaşanmadığı, Berkin Elvanların ölmediği, Barışın, Demokrasinin, Özgürlüklerin ve İnsan haklarının egemen olduğu bir yıl diliyoruz. Sizlere, ilçemize, ülkemize ve dünyamıza barış, huzur, sağlık ve mutluluklar getirmesini diyorum.”

**

Açıklama böyle… Şu bir gerçek ki, Derince, İzmit ile Körfez arasında sıkışıp kalan bir ilçe… 1994 yılında belediye olan Derince’nin bütün belediye başkanları sırasıyla Nihat Ergün, Halit Altuntaş, Ali Haydar Bulut, Aziz Alemdar ve son olarak Ali Haydar Bulut’un görüşü hep muhafazakar oldu.  Yani Derince’yi 20 yıldır muhafazakar görüş yönetiyor. 20 yıl önce de ilçe halkı İzmit’ten alışveriş yapıyor, şimdi de alışverişini İzmit’te yapıyor. 20 yıl önce de ilçe halkını ilçede tutacak adımlar atılmadı, şimdi de atılmıyor. Derince 20 yıl önce de köy görünümünde idi, şimdi de köy görünümünde. 20 yıl içinde değişen şeyler; tünel, 44 Evler’deki bulvar ve harikalar sahili… Başka da elle tutulur bir eser yok…

Hele 2009-2014 döneminde belediye başkanlığı yapan Aziz Alemdar’ın dönemi tam bir facia… Alemdar’ın bu facia dönemine rağmen CHP, seçimi kazanamıyorsa, CHP suçu kendinde aramalı.  

**

Eğer Derince’yi 20 yıldır muhafazakar kesim yönetiyorsa, CHP’liler şapkasını önüne koyup, BİZ NEREDE HATA YAPIYORUZ” diye düşünmeli.

 

Zabıtanın şakası şok

Başiskele Belediye Başkanı Hüseyin Ayaz’ın talimatıyla Başiskele’de 6 yıldır tüm vatandaşların şikayetlerine çözüm üreten, 7/24 her noktada vatandaşla kurum arasında köprü vazifesini üstlenen Zabıta ekiplerinin şakası yok. Başiskele’de halkın rahat ve huzurlu bir şekilde yaşaması için 2014 yılı boyunca 752 hijyen ve sağlıklı gıda denetimi gerçekleştirildi. 2014 yılı boyunca 664 şikayeti alan ekipler form doldurarak anında çözüme kavuşturuyor.

 

Kurumun adresi Değirmendere’de

Başarılı çalışmalarıyla dikkat çeken Mega Akademi Eğitim Kurumunun kurucusu ve yönetmeni Ebru Ünal, merkezlerinin Değirmendere olduğunu, Gölcük’te ve yahut başka bir yerde şubelerinin bulunmadığını belirterek vatandaşları uyardı. .

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

cengiz ssarımustafaoğlu - sayın Değer CHP seçimlerde değil genel Başkanın sayın Sarıgülu halkın çok iyi bildiği genç dinamik eski polıtıkacıCHP yı toparlıyabilen aktıf polıtıkacının acilen getirilmeli hatalar burdan duğuyor,sayg.

Yanıtla . 0Beğen 02 Ocak 17:45
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR