Savunma alanında işbirliği

MAKALEYİ DİNLE

Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan Savunma Bakanları Nahçivan'da biraraya geldi.

Türkiye-Azerbaycan-Gürcistan Savunma bakanları toplantısına Nahçıvan ev sahipliği yaptı.
Görüşmelerde, Bakü-Tiflis-Ceyhan petrol boru hattı ve TANAP gibi dev enerji projelerinin güvenliğinin sağlanması, savunma alanında yapılabilecek işbirlikleri ve bölgesel güvenlik konuları ele alındı.
Savunma bakanları toplantısı, Nahçıvan Ordu Karargahında gerçekleştirildi.
Toplantıya, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Azerbaycan Savunma Bakanı Zakir Hasanov ve  Gürcistan Savunma Bakanı İrakli Alasaniya katıldı.
Önce üçlü, ardından da heyetler arası görüşmeler gerçekleştirildi.
Savunma bakanları daha sonra üçlü basın toplantısı düzenledi.

Savunma Bakanı İsmet Yılmaz yaptığı konuşmada, Kafkasya’da barış ortamının sağlanması ve devamı için üç ülkenin de ortak hareket edeceğini belirtti.
Türkiye olarak Azerbaycan ve Gürcistan’ın toprak bütünlüğünü destekliyoruz diyen Bakan Yılmaz, Karabağ sorununun toprak bütünlüğü çerçevesinde ve barışçıl yollarla çözülebileceğini söyledi.
Toplantının gündeminde son yıllarda hayata geçirilen dev enerji ve ulaşım projeleri de vardı.
Bakan Yılmaz kimileri için bir hayal olan Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol boru hattı ve Bakü-Tiflis-Erzurum Doğalgaz Boru Hattı projelerinin tamamlandığını, TANAP (Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi) ve Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu projelerinin de çok yakın bir zamanda tamamlanacağını söyledi. Bu projede Azerbaycan ve Gürcistan bölümü tamamlanmıştır. Türkiye tarafının demir yolu hattı yapımı ise devam etmektedir.
Görüşmelerde, bu dev projelerin güvenliğinin sağlanması konusu masaya yatırıldı. Devasa Projeleri hayata geçirmek ne kadar önemli ise bu projelerin korunması da bir o kadar önemlidir. Zira bulunduğumuz coğrafya oldukça iğnelidir. Etrafımızda terör örgütleri cirit atıyor. Bu projeler üç ülkenin kaderini etkileyip her aşamada sıkı işbirliğinin sağlanmasını mecbur kılmaktadır.
Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan arasında savunma alanında işbirliğinin gelişmesi için de her altı ayda bir, üç savunma bakanının katılımıyla toplantılar düzenlenecek.

 

HAYDAR ALİYEV KÜLTÜR EVİ TRT AVAZ’A ÇEKİLDİ

Türkiye’nin ilk endüstriyel değişim parkı olan Seka Park’ta bulunan Seka Kültür Alanı Trt Avaz ekranlarına misafir olacak.
Aralarında Azerbaycan Haydar Aliyev Kültür Evi’nin de bulunduğu ve 2012 yılında Azerbaycan Diaspora Bakanlığı ile Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin işbirliği ile oluşturulan Azerbaycan, Balkan ve Kuzey Kafkas Kültür evlerini Türk Dünyasının sesi olan Trt Avaz kanalı tanıtım amaçlı çekim yaptı.

Trt Avaz’ın ekipleri kültür evimizde Katliam müzemiz ve kütüphanemizden geniş reportajlar alarak bizim de duygu ve düşüncelerimizi, iki kardeş ve dost ülke olan Türkiye ile Azerbaycan ilişkilerinin gelişmesinde kültür evimizin yaptığı katkıları dile getirerek, bize döyle bir evin kazandıran Büyükşehir Belediye Başkanımız İbrahim Karaosmanoğluna da teşekkür ettik. Ayrıca Azerbaycan’ın Türkiye’de yapmış olduğu ve yapmakta olduku yatırımlar hakkında da bilgi verdik.

Program yayın tarihi netleşince sizlere de gazetemiz aracılığıyla duyuracağız.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bilal Dündar - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR