İnsanız, İNSANCA YAŞAMAK istiyoruz!

MAKALEYİ DİNLE

 

 

 

DİSK, KESK, TMMMOB ve TTB’in organize ettiği 1 Mayıs kutlamaları bugün saat 13.00’de Merkez Bankası önünden başlayacak. Burada toplanan gruplar Yürüyüş Yolu’ndan Cumhuriyet Parkı’na kadar yürüyecek… Burada yapılacak konuşmaların ardından Karmete grubu müzik şöleni sunacak.

**

Savaş, zulüm ve talan düzenine karşı emek, barış, eşitlik, özgürlük ve adalet için mücadeleye devam edeceğiz diyen DİSK, KESK, TMMMOB ve TTB, 1 Mayıs’la ilgili şu bildiriyi yayınladı;

**

“Bizler bu ülkenin işsizleri, işçileri, emekçileri, emeklileri, aydınları, kadınları, onurlu insanları olarak;

-Kamu hizmetlerinden ücretsiz yararlanmak istiyoruz…

-Gelir dağılımı ve vergi sistemindeki adaletsizliğinin düzeltilmesini istiyoruz…

-Emeklilikte insanca, onurlu bir yaşam için ücretlerimizin asgari geçim standardına yükseltilmesini istiyoruz.

-Kentsel dönüşüm adı altında kentlerimizin talanından derhal vazgeçilmelidir.

-Fabrikada, okulda, hastanede, atölyede, işlerinde, medyada, çalışma hayatının her alanında mobbing uygulanmasına son verilmelidir.

-Başta eğitim ve sağlık olmak üzere, kamu hizmetlerinin kamu çalışanları eliyle ücretsiz ve nitelikli olarak sunulmasını istiyoruz.

-12 yıl kesintisiz, kamusal ve bilimsel eğitim istiyoruz.

-Dinimiz, mezhebimiz, dilimiz, kültürümüz, cinsiyetimiz nedeniyle ikinci sınıf insan muamelesi görmek istemiyoruz.

**

 

İNSANIZ, İNSAN ONURUNA YAKIŞAN

BİR ŞEKİLDE YAŞAMAK İSTİYORUZ!

 

 

Ancak demokratik bir ülkede sendikalar, siyasi partiler, odalar, dernekler özgürce faaliyetlerini sürdürebilir. Ancak demokratik bir ülkede insanlar hak talep edebilir… Katılımcı demokrasinin gereği olarak örgütler serbest örgütlenebilir.

-Demokrasi mücadelesi verdikleri için tutuklanan gazeteci, sendikacı, siyasetçilerin ve aydınların derhal serbest bırakılmasını istiyoruz.

-Asgari ücretten vergi alınmasını istemiyoruz…

-Yargı sisteminin siyasi partilerin hakkı egemenliğinden bağımsız olmasını istiyoruz.

-Özgür örgütlenme, siyaset yapma hakkı istiyoruz.

-Sömürüsüz, savaşsız, barış içinde bir Türkiye istiyoruz.

-Barış, hemen şimdi. Akan kan dursun, artık kan gözyaşı görmek istemiyoruz.

-İş güvenceli, Grevli Toplu İş Sözleşmeli bir sendika hakkı istiyoruz.

-Her gün kadınların tacize, tecavüze uğradığı cinayete kurban gittiği bir ülkede yaşamak istemiyoruz.

-Sendikal faaliyetlerinden dolayı hiçbir işçi memur işten atılmamalı, sürgün edilmemelidir.

-TMMOB ve Odaların ellerinden alınan mesleki yetkileri tekrar geri verilmelidir.

-Ülkemizin Ortadoğu’da bir savaşa sürüklenme çabalarından derhal vazgeçilmelidir.

-İş kazaları adı altında iş cinayetlerine kurban edilmek istemiyoruz.

- Kıdem tazminatının talan edilmesini istemiyoruz.

-Taşeron çalıştırmayla, özel istihdam bürolarıyla, esnek çalıştırmayla, sözleşmeli personel uygulamalarıyla, köleliğe mahkum edilmek istemiyoruz.

**

BAŞKA BİR DÜNYA MÜMKÜN DİYORUZ VE BUNUN İÇİN ALANLARDAYIZ…

1 Mayıs alanlarını barış, eşitlik, özgürlük, adalet, bağımsız ve demokrasinin hakim olduğu bir Türkiye talepleriyle özgürleştireceğiz. 1 Mayıs alanlarını, milyonların birlikte yaşamı savunan kürsüleri haleni dönüştüreceğiz.

1 Mayıs taleplerimizle, rengarenk bayraklarımızla, türkülerimizle, halaylarımızla, sevgi ve kardeşlik temelinde coşkuyla kutlayacağız.

Yaşasın 1 Mayıs…”

 

 

1 MAYIS’IN TARİHÇESİ

İlk kez 1856'da Avustralya'nın Melbourne kentinde taş ve inşaat işçileri, günde sekiz saatlik iş günü için Melbourne Üniversitesi'nden Parlamento Evi'ne kadar bir yürüyüş düzenlediler. 1 Mayıs 1886'da Amerika İşçi Sendikaları Konfederasyonu önderliğinde işçiler günde 12 saat, haftada 6 gün olan çalışma takvimine karşı, günlük 8 saatlik çalışma talebiyle iş bıraktılar. Şikago'da yapılan gösterilere yarım milyon işçi katıldı. Luizvil'de (Kentaki) 6 binden fazla siyah ve beyaz işçi, birlikte yürüdü. O dönemde Luizvil'deki parklar, siyahlara kapalıydı. İşçiler, sokaklarda yürüdükten sonra hep birlikte Ulusal Park'a girdi. Her eyalet ve kentte, siyah ve beyaz işçilerin birlikte yaptığı gösteriler, gazeteler tarafından, 'Böylece önyargı duvarı yıkılmış oldu' şeklinde yorumlanmıştı.

Bu gösteriler 1 Mayıs'ı izleyen günlerde tüm harareti ile devam etti ve 4 Mayıs'ta kanlı Haymarket Olayı'na yol açtı. Uygulanan yasal baskılarla bu gösterinin tekrarlanması engellendi. 14 Temmuz-21 Temmuz 1889'da toplanan İkinci Enternasyonal'de Fransız bir işçi temsilcisinin önerisiyle 1 Mayıs gününün tüm dünyada "Birlik, mücadele ve dayanışma günü " olarak kutlanmasına karar verildi. Böylece ikinci gösteri 1890 yılında yapılabildi.

Zamanla 8 saatlik işgünü birçok ülkede resmen kabul edildi. 1 Mayıs böylece işçilerin birlik ve dayanışmasını yansıtan bir bayram niteliğini kazandı. Günümüzde sosyalist ülkelerde (Çin Halk Cumhuriyeti, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti, Vietnam, Laos, Küba, Venezuela, Nepal, Bolivya) ve daha birçok ülkede tatil günü olan 1 Mayıs'ı işçiler büyük kitle gösterileriyle kutlar; bazı ülkelerde 1 Mayıs siyasal bir eylem biçimini de alır.

 

TÜRKİYE’DE 1 MAYIS

1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramı, işçi ve emekçiler tarafından dünya çapında kutlanan, birlik, dayanışma ve haksızlıklarla mücadele günü. Dünya üzerindeki pek çok ülkede, resmî tatil olarak kabul edilmektedir. Türkiye'de ilk kez 1923'te resmî olarak kutlanmıştır. 2008 Nisan'ında, "Emek ve Dayanışma Günü" olarak kutlanması kabul edilmiştir. 22 Nisan 2009 tarihinde TBMM'de kabul edilen yasa ile 1 Mayıs resmi tatil ilan edilmiştir.

 

 

EMO’dan 1 Mayıs’a destek

EMO Kocaeli Şubesi, tüm dünya işçilerinin birlik, mücadele ve dayanışma günü olan 1 Mayıs‘ta saat 12:30‘da Merkez Bankası önünde toplanıp Cumhuriyet Parkına kadar yürüyecek. TMMOB - KESK - DİSK - TTB tarafından oluşturulan tertip komitesi tarafından düzenlenecek 1 Mayıs yürüyüşüne EMO, kendi pankartı, flamaları ile katılıp TMMOB İKK pankartı arkasında kortej oluşturacaktır.  Miting Cumhuriyet Parkında KARMATE Konseri ile son bulacak.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR