On iki şampiyon

MAKALEYİ DİNLE

Kocaeli Barosu 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Satranç Turnuvası 30 Nisan - 01 Mayıs 2016 tarihlerinde Yahya Kaptan Şehit Polis Recep Topaloğlu Spor Salonunda oynandı. Ankara, Düzce, Kilis, Muğla, Tokat, Çanakkale, Bursa, Tekirdağ, Sakarya, İstanbul ve Yalova’dan katılan sporcularla birlikte toplam 637 sporcu mücadele etti.

 

Başhakemliği ulusal hakemlerimizden Gökhan Destan’ın yaptığı organizasyonda düşünme süresi olarak 35 dakika 30 saniye eklemeli tempo kullanıldı. 7-12 yaş arası genel ve kızlar olmak üzere toplam on iki kategoride oynanan turnuvada kategorilerinde şampiyon olan sporcular şöyle sıralandılar.

7 Yaş Genel

Arda Sözat

Düzce

7 Yaş Kızlar

İdil Mira Özsoy

Bursa

8 Yaş Genel

Halil İbrahim Duran

Tekirdağ

8 Yaş Kızlar

Gamze Ark

Kocaeli

9 Yaş Genel

Gökalp Deniz Dölek

Sakarya

9 Yaş Kızlar

Ada Yıldırım

Bursa

10 Yaş Genel

Mert Kahve

İstanbul

10 Yaş Kızlar

Zeynep Çiftçi

Kocaeli

11 Yaş Genel

Samet Tatlı

Kocaeli

11 Yaş Kızlar

Gülce Nehir Kara

Yalova

12 Yaş Genel

Mehmet Görkem Kelemci

Sakraya

12 Yaş Kızlar

Ayşe Sena Tosun

Yalova

 

Pazar günü yapılan ödül töreni ile her kategorinin ilk üç derecesine kupa, birincilerine tablet ve 4.-10. dereceler arasındaki sporculara da madalya verildi. 

 

Hafta sonu ilimizde şampiyonlar ödüllerini alırken Antalya/Kemer’de de Türkiye Üniversiteler Arası Satranç Şampiyonası’nda son tur oynandı. 150 sporcunun mücadele ettiği Erkekler kategorisinde Celal Bayar Üniversitesi öğrencisi IM Mert Yılmazyerli 9 tur sonunda 8.5 puanla, 138 sporcunun yer aldığı kadınlar kategorisinde ise Galatasaray Üniversitesi öğrencisi Handenur Şahin 7.5 puanla şampiyon oldular.

  

Satranç dolu günler dileğiyle...

 

Kısa… Kısa…

>>> Türkiye Küçükler ve Yıldızlar Takım Satranç Şampiyonası 17-22 Mayıs 2016 tarihlerinde Antalya’da düzenlenecek.

 

>>> Türkiye Satranç Birinci Ligi 15-22 Temmuz 2016 tarihlerinde düzenlenecek.

 

>>> Türkiye Kulüpler Satranç Şampiyonası Final Yarışması 15-22 Temmuz 2016 tarihlerinde düzenlenecek.

 

>>> Avrupa Yaş Grupları Satranç Şampiyonası 17 - 28 Ağustos 2016 tarihlerinde Prag / Çek Cumhuriyeti'nde düzenlenecek.

 

OYUN KÜTÜPHANESİ:

** Rusya Takım Şampiyonası

(30 Nisan - 11 Mayıs 2016/RUS)

GM Inarkiev, Ernesto (ELO 2686/RUS)

GM Dominguez Perez, Leinier (ELO 2732/CUB)

 

1.d4 Af6 2.c4 g6 3.Ac3 d5 4.Ff4 Fg7 5.e3 0–0 6.Kc1 Fe6 7.c5 Ah5 8.Fg5 h6 9.Fh4 b6 10.b4 a5 11.b5 bxc5 12.dxc5 Ad7 13.Aa4 Ae5 14.Ae2 Fg4 15.Vb3 g5 16.Fg3 Ag6 17.Kd1 e5 18.Kxd5 Ve7 19.Aec3 Agf4 20.Kd2 Kad8 21.f3 Fe6 22.Vc2 Af6 23.e4 g4 24.Ff2 Ah7 25.fxg4 Fxg4 26.Fe3 Vg5 27.Ad5 Af6 28.Aac3 Fe6 29.g3 Fxd5 30.Axd5 A6xd5 31.exd5 Ag2+ 32.Fxg2 Vxe3+ 33.Sd1 f5 34.Ke1 Va3 35.d6 e4 36.Vb3+ Vxb3+ 37.axb3 Fc3 38.Kc2 Fxe1 39.Sxe1 Kd7 40.Ff1 cxd6 41.c6 0–1

 

** Rusya Takım Şampiyonası

(30 Nisan - 11 Mayıs 2016/RUS)

GM Vitiugov, Nikita (ELO 2721/RUS)

GM Najer, Evgeniy (ELO 2681/RUS)

 

1.Af3 d5 2.g3 g6 3.Fg2 Fg7 4.d4 Af6 5.0–0 0–0 6.c4 dxc4 7.Aa3 c3 8.bxc3 c5 9.Ae5 Ad5 10.Fd2 Ac6 11.Axc6 bxc6 12.Ac4 Fa6 13.Ae5 Vc7 14.Ke1 Fxe5 15.dxe5 Vxe5 16.Vc1 Kfd8 17.Va3 Fb5 18.c4 Fxc4 19.Vxc5 Vd6 20.Vxc4 Ab6 21.Vxc6 Vxc6 22.Fxc6 Kac8 23.Fb4 Kxc6 24.Fxe7 Kd2 25.Fg5 Kb2 26.Sf1 f6 27.Fc1 Kbc2 28.Fe3 Sf7 29.Ked1 g5 30.Se1 Se6 31.Kdc1 h5 32.Kxc2 Kxc2 33.a4 Kc7 34.Fxb6 axb6 35.Kb1 Kc6 36.Sd2 Sd5 37.Sd3 Kd6 38.Kb4 Sc6+ 39.Kd4 Ke6 40.Ke4 Kd6+ 41.Sc4 Sb7 42.f4 Kd1 43.Ke6 Kh1 44.h4 gxh4 45.gxh4 Kxh4 46.Kxf6 Kg4 47.e3 Kg1 48.Kh6 Ka1 49.Sd5 Kxa4 50.f5 Ka5+ 51.Se6 Ka8 52.Kh7+ Sc6 53.f6 Ke8+ 54.Ke7 1–0

 

** Rusya Takım Şampiyonası

(30 Nisan - 11 Mayıs 2016/RUS)

GM Artemiev, Vladislav (ELO 2669/RUS)

GM Tomashevsky, Evgeny (ELO 2722/RUS)

 

1.e4 e5 2.Fc4 Af6 3.d3 Ac6 4.Af3 Fc5 5.0–0 0–0 6.Abd2 d6 7.c3 a5 8.h3 Fe6 9.Ke1 Vd7 10.Fb5 Fxh3 11.gxh3 Vxh3 12.Af1 Vg4+ 13.Sh1 Vh3+ 14.A3h2 Fxf2 15.Ke2 Ag4 16.Kc2 f5 17.Fc4+ Sh8 18.Fe6 g6 19.exf5 gxf5 20.Vf3 Vh4 21.Fe3 Fxe3 22.Axe3 Vh6 23.Aexg4 Vxe6 24.Ae3 Ae7 25.Vh3 Kf6 26.Kg1 f4 27.Vxe6 Kxe6 28.Aef1 Kg6 29.Af3 Sg7 30.Ag5 c6 31.Kh2 h6 32.Af3 Af5 33.Ke2 Ke8 34.Ke4 Sf6 35.d4 Kxg1+ 36.Sxg1 Ke7 37.Sf2 h5 38.a4 b5 39.axb5 cxb5 40.c4 bxc4 41.dxe5+ dxe5 42.Kxc4 e4 43.Ad4 Kb7 44.Axf5 Kxb2+ 45.Sg1 Sxf5 46.Kc5+ Sg6 47.Kxa5 h4 48.Ka8 h3 49.Kh8 e3 50.Kg8+ Sf5 51.Kf8+ Se4 52.Ke8+ Sd3 53.Kd8+ Se2 54.Ka8 Kb1 55.Ka2+ Sd3 56.Ka3+ Se4 57.Ka2 f3 58.Ka4+ Sd5 0–1

 

** Rusya Takım Şampiyonası

(30 Nisan - 11 Mayıs 2016/RUS)

GM Inarkiev, Ernesto (ELO 2686/RUS)

GM Jakovenko, Dmitry (ELO 2731/RUS)

 

1.e4 e5 2.Af3 Ac6 3.Fb5 Af6 4.0–0 Axe4 5.d4 Ad6 6.Fxc6 dxc6 7.dxe5 Af5 8.Vxd8+ Sxd8 9.Ac3 Se8 10.h3 h5 11.Ae2 b6 12.Kd1 Fa6 13.Af4 Kd8 14.Kxd8+ Sxd8 15.a4 Fe7 16.a5 Fb7 17.e6 fxe6 18.Ae5 Kg8 19.Axh5 c5 20.Ag6 Fd6 21.c3 b5 22.Fg5+ Sd7 23.Kd1 Fd5 24.Ahf4 c6 25.Ad3 Sc7 26.Ade5 Ah6 27.f3 c4 28.h4 Kb8 29.Fe3 b4 30.Fxa7 Kb5 31.Fb6+ Sb7 32.Axc4 Af5 33.Axd6+ Axd6 34.cxb4 Ac4 35.Fd4 Kxb4 36.Fxg7 Ae3 37.Kd2 Ka4 38.b3 Kxa5 39.h5 1–0

 

SATRANCIN BÜYÜSÜ:

Siyah oynar, bir hamlede mat eder. Nasıl ?

Cevap : 1. … Vf4# 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Aykut İlker Mete - Mesaj Gönder



Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR