Bana arkadaşını söyle, sana kim olduğunu söyleyeyim!

MAKALEYİ DİNLE

Kimlerle arkadaşlık yaparsanız, kimlerle oturup kalkarsanız, onların ahlâkından size, sizin ahlâkınızdan onlara bir şeyler geçer. İnsan, beraber bulunduğu kişilerden etkilenir.

İnsan daha çok anlaştığı, huyunu suyunu bildiği, sevdiği, yanında bulunmaktan hoşlandığı kimselerle arkadaşlık kurar; dostluk eder.

Dolayısıyla bir kimsenin iyi ya da kötü olduğu, arkadaşlık kurduğu kimsenin kişiliğine bakılarak anlaşılabilir.

Özet: Kişiler zamanla birlikte olduğu insanlardan, bulundukları ortamlardan etkilenirler. Birlikte bulundukları kimseler iyi ise iyi kötü ise kötü olurlar. Öyle olmasalar bile arkadaşları gibi oldukları düşünülür.

***

Arkadaş çevresi kötü olan insanlar, bu kişiler ile dolaşıp aynı işleri yapmaktan bir süre sonra kötü yola girerler. İyi olanlar ise her zaman ılımlı, sevecen, yardımsever ve hoşgörülü olurlar. Çocuklarımız kötü bir ortamda yetişiyorsa ve arkadaşları kötü davranışlarda bulunuyorsa çocuklarımız bir süre sonra kötü huylu olurlar. Aynı şekilde iyi bir arkadaş çevresindeyse hayatta çok daha başarılı ve iyi bir insan olurlar.

Arkadaşların hayatımızın her dönemindeki etkileri tartışılmazdır.

Okul arkadaşları, yurt arkadaşları, ev arkadaşları, askerlik arkadaşları, iş arkadaşları…

Eğer arkadaşlarımız iyi huylu, iyi işler yapan kimselerse bizler de onlarla birlikte iyi işlerle uğraşırız.

Mesela; birinin arkadaşı kitap okumayı seviyor ve sürekli okuduğu kitaplardan bahsediyor. Bir süre sonra bu kişi de o kitapları merak ederek okumaya başlar.

Bir başkasının arkadaşı da sigara kullanıyor.

Zamanla o da arkadaşından sigaraya alışabilir.

Arkadaşlarımızı tanıyan bir ortamda onlarla göründüğümüzde arkadaşlarımızın özelliklerinin bizde de olduğu düşünülür.

Bu çok normaldir çünkü arkadaş olabilmek aynı şeylerden hoşlanmayı ve hemen hemen aynı karakterde olmayı gerektirir.

Bu atasözü, tanımadığımız insanlar hakkında fikir sahibi olmak için arkadaşlarına bakmamızı hatırlatır. Bir bakıma kişi kişinin aynasıdır, sözünün başka bir ifadesidir. Günümüzde referanslık durumunu karşılar.

***

 "Bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim" atasözü yukarıda da belirtildiği gibi arkadaşların huylarının birbirine benzemesi sebebiyle, bir insanın arkadaşının karakterine bakarak onun hakkında fikir sahibi olabileceğimizi ifade etmektedir.

İşte bu yüzden arkadaş seçerken bazı şeylere dikkat etmek gerekir.

Kişinin huyları, alışkanlıkları, ilgi alanları çok önemlidir.

İnsanın arkadaşları adeta onu yansıtan bir ayna gibidir.

Bu yüzden aynada yüzümüzün nasıl gözükmesini istiyorsak ona göre arkadaşlar seçmeliyiz. (Alıntı)

 

AKP’li Eyüp Ayar, MHP’ye hikayeyle karşılık verdi

AKP eski Milletvekili Eyüp Ayar hakkında kamuoyunda çıkan haberlere kısa bir hikaye ile karşılık verdi. Ayar’ın özellikle MHP kanadından kendisine yapılan ziyaret sonrasında yorumların artmasına tepki gösterdi. Sosyal medya üzerinden cevap veren Ayar, “Adamın biri kurbanı anlatıyor. Hz.Davut’un çocuğu olmamış. Dua etmiş çocuğum olursa kurban edeceğim. Bir kızı olmuş adını Ayşe koymuş. Zamanı gelmiş kızını kurban edecekken, gökten Azrail bir keçi getirmiş ve onu kurban etmiş. Dinleyenlerden birisi, be adam ben senin nereni düzelteyim. Hz. Davut değil İbrahim’di. Ayşe değil İsmail’di. Kız değil erkekdi. Azrail değil Cebrail’di. Keçi değil koçtu. Bir fotoğraf görüp altına kafasına göre yazan sözde gazeteciler var. Dertleri reyting yapmak. Ortalığı karıştırmak. Ben düzeltmekten bıktım. Ve konuyu kapattım. Malzeme isteyenler başka kapıya” ifadelerini kullandı

 

Karabacak’tan maratona davet

AKP Genel Merkezi tarafından Başiskele’de düzenlenen Yerel Yönetimler 1. Bölge Toplantısı’na katılan Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak, protokol üyelerini 11 Ekim’de yapılacak olan 5.Uluslararası Darıca Yarı Maratonu’na davet etti. Karabacak, maratonun yanı sıra aynı gün halk koşusunun da yapılacağını söyleyerek tüm bölge halkını maratona davet ederken, maratona kayıt yaptırmak isteyenlerin www.daricayarimaraton.com  adresinden kayıtlarını yapabileceklerini söyledi.

 

MHP’li Gülen’in plaka takıntısı

MHP’nin 4. sıra milletvekili adayı Arif Gülen seçime yönelik çalışmalarını sürdürüyor. Çalışmalarında ağırlıklı olarak ise Darıca bölgesini seçmiş durumda. Gülen esnaf, işyeri ve ziyaretleri yaparken çalışmaları gece geç saatlere değin devam ediyor.  Gülen seçim çalışmaları yaparken bir aracın plakası dikkatini çekti. Hemen aracın yanında fotoğraf çektiren Gülen bu anı takipçileriyle “Böyle güzel bir plaka önünde fotoğraf çektirmeden geçmek olmazdı” sözüyle paylaştı. 

 

Dumlu’nun çocuk sevgisi

1 Kasım erken genel seçimlerine hazırlanan CHP Kocaeli Milletvekili adayı Turan Dumlu, Gölcük’ün bütün mahallelerine gidiyor.  Dumlu, gittiği yerlerde çocuklarla çarşılaşınca onlarla sohbet ediyor. Bir nevi çocukluğu aklına geliyor. Dumlu, 4’ncü sıra adayı… CHP, 7 Haziran’da 3 milletvekili çıkardı… 4 vekil çıkarması için 50 bin civarında bir oya ihtiyacı var. Bakalım Dumlu, bu farkı kapatıp Ankara’nın yolunu tutacak mı?

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR