Vali Güzeloğlu eğitime dikkat çekti!

MAKALEYİ DİNLE

Vali Hasan Basri Güzeloğlu, 1 Kasım 2014 tarihinde Kocaeli’de göreve başladı…

İlçelerde istişare toplantıları yaparak kenti tanıdı…

Kentin sorunlarına vakıf oldu. 

Kenti tanıdıkça da Kocaeli’yi daha çok sevmeye başladığını söylüyor. 

Güzeloğlu, geçtiğimiz aylarda Kocaeli Tv’nin konuğu olmuştu.

Kocaeli’de yapılan çalışmalarla ilgili bilgi verdi…

Güzeloğlu önceki gün de Tv 41’de Abdullah Yıldırım’ın sunduğu “Gündem Özel” programına konuk oldu.

Güzeloğlu programda Kocaeli’deki eğitimle ilgili bilgi verdi.

Eğitim kurumu sayısını, öğretmen sayısını, öğrenci sayısını ve yapılacak yatırımlarla ilgili bilgi verdi.

***

 

EĞİTİMDE İKİ ANA KATEGORİ

“Eğitim; kamu yönetiminde ve toplum hayatında en önemli hizmet ve öncelik alanımızdır. Eğitim aslında doğumdan önce başlıyor. Bu noktada baktığımız zaman eğitim temel başlığında tüm kamu hizmetleri alanında da öne çıkıyor. Eğitimin 2 tane temel kategorisi var. Bir tanesi fiziksel anlamda yaptıklarımız, diğeri de değerler ve nitelik anlamında yaptıklarımızdır. Biz bir bütün olarak Kocaeli ile ilgili gelecek planlamalarımızın hepsini şüphesiz eğitimden bağımsız yapma şansına ve hakkına sahip değiliz. Eğitim en öncelikli meselemizdir.”


“BRİFİNGİ MÜDÜRDEN ALIRIM”

“Değişmeyen bir gerçeğimiz var. Hangi ilde görev yaparsam yapayım ilk brifingimi İl Milli Eğitim Müdüründen alırım. Kocaeli’de göreve başladığımız ve görev sorumluluğunu aldığımız anda sunulan milli eğitim değerleri beklediğimiz düzeyde ve başarı göstergeleri açısından olması gereken yerde değildi. Belki şimdide değil ama milli eğitimi öncelikli konumuz haline getirdik. Bilim, sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Fikri Işık beyin Milli Eğitim Komisyon Başkanlığı yapması bizim şansımız oldu ve kendilerinden çok büyük destek aldık”

 

“1144 EĞİTİM KURUMUMUZ VAR”

“Kocaeli’de eğitim alanında hizmet veren 1144 kurumumuz var. Bu kurumlardan 926 tanesi okullarımızdır. İlimizde görev yapan 20 bin 816 öğretmenimiz,  351 bin 596 öğrencimize eğitim veriyor. 1144 kurumumuzun 359 tanesi özel, 785 tanesi de kamu kurumundan oluşmaktadır.  2015 yılında eğitimde bizim çok önemli hedeflerimizden biri şüphesiz eğitimin temel şartlarından biri olan fiziksel alt yapıları, okul ve buna bağlı yatırımlarımızın Kocaeli’ye yakışır şekilde hızlı bir çalışmaya konu edilmesidir”

 

2013-2015 EĞİTİM KIYASLAMASI

"2013 yılında 33 binamız ve 619 derslik yatırımımız var. 2014 yılında 49 binamız ve 924 derslik yatırımımız bulunuyor. Ancak 2015 yılında 65 bina ve 1245 derslik yatırımımız bulunmaktadır.  2015 yılında toplam 289 milyon 700 bin TL yatırım gerçekleştirdik. Bu rakama dün 1,5 milyon TL daha eklendi. Bunda sayın Bakanımızın çok büyük katkıları var. 12 ilçede İlçe Değerlendirme Toplantıları yaptık. Toplantılarda söylediğim gibi artık sadece okul yapmayacağız. Şüphesiz okul başlığı altında bir yaşam alanı ve adası yapıyoruz. Bu okullar sadece eğitim döneminde değil, mahallenin, çevrenin, sosyal hayatın ihtiyaç duyduğu bütün alanlarda kullanılacak bir buluşma alanı olacak. İki günü bir olan ziyandadır sözünü düşünerek  2016 yılında da yatırımlarımız daha da artacaktır.

 

“307 OKULUN ONARAMI YAPILDI”

“2015 yılında 12 milyon 550 bin TL lik bir yatırımla 307 okulumuzu onardık. Muhtarlarımıza bu okullarla bizzat ilgilenin dedik ve hepsine ilgilerinden dolayı teşekkür ediyorum. Bu sene okullar açılmadan bütün bu onarımlar bitsin dedik. Bütün bunlar bir koordinasyon çalışmasıdır. Biz bir ekip ruhuyla çalışıyoruz. Eğitimsiz hiçbir şeyi değiştirmemiz mümkün değildir”

 

OKUL ÖNCESİ EĞİTİM

“Okul öncesi okullaşma dönemi,  3-6 yaş kişilik gelişiminin en önemli en belirleyici dönemidir. Ağaç yaşken eğilir. Tüm ilçe müdürlerimizle her ay strateji toplantılarımız var. Yeni anasınıfları, yeni binaların kiralanmaları yapıldı. Okul öncesi eğitim kuşağında olan tek bir çocuğumuz eğitimin dışında kalmayacak. Sosyoekonomik olarak sıkıntısı olan bütün çocuklarımızın anaokuluna getirilmesi, zorunlu giderlerinin ödenmesi dahil biz hepsini tekeffül ediyoruz. Yeter ki çocuklarımız okul öncesiyle buluşsunlar. Bu konuda bizim Türkiye ortalamamız % 53,78 iken 2015 yılında bu oran % 71,82’ lere çıkmıştır”

 

DERSHANELERİN KAPANMASI

“Dershanelerin kapanmasından sonra tüm okullarımızda yine fırsat eşitliği temelinde çocuklarımızı sınavlara hazırlarken, bilgi ve becerilerini bir kez daha gözden geçirmeleri, zayıf veya yetersiz oldukları alanlarda onları hafta sonu kurslarda buluşturarak güçlendirmeyi amaçlıyoruz. Bu sınav başarı puanlarını etkileyen çok önemli bir süreçtir. Dershane algısının yerini yetiştirme ve destekleme kurslarımız alıyor.   Bu kurslarımızdaki hedefimiz %100 dür. Şuandaki oranımız %60’dır. Bütün bunlar Vali olarak benim gündemimdedir. Meslek Liselerimizde diğer liselere oranla daha az olan matematik ve fen derslerimizde ek kurslar başlattık.  Orada da fırsat eşitliğini sağlıyoruz.


TEOG, YGS VE LYS SINAVLARI

“TEOG sınavlarında Kocaeli olarak bütün puan türlerinde Türkiye ortalamasının üzerindeyiz. Bu kararlı, sağlıklı ve doğru bir yolda olduğumuzu gösteriyor. 2015 yılında da 2014 yılında olduğu gibi başarı oranlarımız artış göstermektedir. Bu büyük bir mutluluktur. Bu başarılar çok kolay elde edilmiyor.  YGS sınavında ise 2013 yılında matematik, sosyal ve fende Türkiye ortalamasının altında idik. 2015 yılında ise hepsinde Türkiye ortalamasını aştık. Elbette bu yetmez. Hedefimiz zirvede olmaktır. Türkiye ortalamasını yükselten model bir kent olmalıyız. LYS de ise Türkiye ortalamasının bir hayli gerisinde idik. 2015 yılında ise bu oran daha da azalıyor ve ivme yükselen değerlerde.  İnanmazsak ve inandığımız ölçüde çalışmazsak hiçbir şey elde edemeyiz”


YÖNETİCİLERE EĞİTİM PROGRAMI

ODAK dediğimiz; ortaöğretimde kaliteyi artırmayı amaçlayan, her düzeyde öğretmenlerimizi yetiştirme, öğrenme teknikleri ile buluşturma, psikolojik rehberlik hizmetleri ile tanıştırma, sosyal çevreyle kaynaşma, yeni öğretim metotlarını paylaşma gibi amaçları olan bir bilimsel temelli çalışmamız var. Anketlere katılan öğretmenlerimiz bu çalışmayı çok başarılı buldu. TÜBİTAK ve TÜSSİDE işbirliğiyle Yönetici eğitimi çalışmamız var. Kocaeli de bir ilk olarak tüm yöneticilerimiz TÜSSİDE de tam zamanlı bir eğitim programına alındılar. Çok önemli kazanımlarla döndüler”

 

ENGELLİ ÇOCUKLARIN DURUMU

“Yahya Kaptan Mahallesi’nde 12 derslikli zihinsel engelliler okulumuzu tamamladık. Açılış için Bakanlığa yazısını yazdık. Gölcük ilçemizde 12 derslikli Yaşama Sevinci Engelliler Okulumuzu yeni ihale ettik.  İzmit ilçemiz Durhasan Karadenizliler Mahallesi Farabi ortaokulu sahasında otistik çocuklarımız için 24 derslikli okulumuz 2016-2017 eğitim öğretim döneminde eğitime başlayacak. Kartepe ilçemizde şubat 2016’ da 16 derslikli okulumuz ihale edilecek. Toplamda 64 derslik ediyor. Bunlar ilimiz ve bölgemiz adına önemli gelişmelerdir. Biz sadece Kocaeli’ye değil, bölgemize de hizmet veriyoruz.” 

**

Vali Hasan Basri Güzeloğlu’nun eğitimle ilgili düşünceleri böyle…

Güzeloğlu, yaptığı açıklamalarda eğitime dikkat çekiyor…

Okulların onarılacağını, yeni okulların yapılacağını, engelli öğrencilerin unutulmadığı, onlar için yeni okullar açılacağını söylüyor.

Sayın Vali Güzeloğlu, ilk etapta Köseköy’de yaşanan o işkence olayını bütün çıplaklığıyla açığı çıkartmalı.

Sorumlu eğitmenleri de, bu işi bilip şimdiye kadar sesini çıkarmayan müdürleri de görevden almalı ve hakkında soruşturma açmalı.

Vali Güzeloğlu’nun eğitime verdiği çabayı takdir ediyoruz, Köseköy’de çocuklara yapılan işkencenin hesabını sorarsa, ilgili kişileri cezalandırırsa, işte o zaman daha büyük takdir kazanır diye düşünüyorum.

 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR