ÇILGIN DÜŞLER ve TÜKENEN DÜNYAMIZ!..

MAKALEYİ DİNLE

Yaşadığımız bu dünya, her geçen gün biraz daha tükeniyor ve insanlığın geleceği için büyük tehlikeler oluşuyor…

İnsanoğlu, kendisi ve diğer canlıların “yaşam kaynaklarını” insafsızca yok ediyor!

Hava kirleniyor, ozon tabakası zayıflıyor ve deliniyor.

Denizler, akarsular, göller çöplüğe dönüşüyor, balık nesli yok oluyor!

En bereketli tarım toprakları, ovalar, şehirleşme ve sanayi tesisleriyle işgal ediliyor. Tarımsal üretim hızla azalıyor. Bu yüzden GDO’lu ürünlerle zehirleniyoruz!

Meralar işgale uğruyor, hayvancılık bitiriliyor!

Turistik tesis ya da siyanürle altın aramak için ormanlar talan ediliyor, yakılıyor!

“Küresel Ayakizi Şebekesi” (Global Footprint Network/GFN) tarafından, her yıl, Birleşmiş Milletler’den toplanan veriler hesaplanıyor. Ve görülüyor ki; 8 Ağustos 2016 tarihi itibariyle, dünyanın ancak bir yıl içinde yenileyebileceği tüm kaynakları tüketmişiz!.. Bunun anlamı nedir? Su rezervlerinden tarım ürünlerine, balıklardan doğal enerji kaynaklarına kadar binlerce farklı doğal kaynak, bu gün itibariyle “depodan” tüketilmeye başladı!..Korkunç bir durum…

Örneğin; dünyamızın ormanlar ve okyanuslar ormanlar ve okyanuslar yoluyla emebileceği CO2 (Karbondioksit) kapasitesi de hızla azalıyor!..

Bu kötü gidişin en büyük nedeni, ülkeleri yöneten siyasetçilerin –kimi çılgın düşleri ve uyguladıkları projeler!..

Örneğin; nükleer santraller ve emperyalist emellere hizmet eden savaşlar, dünyamızın en büyük belalarıdır!

Nükleer Santral kazalarının yanı sıra, savaşlarda kullanılan kimyasal ve nükleer silahlar, dünyamızın tükenişindeki en büyük aktörler! Küresel silah, petrol, ilaç ve inşaat tekelleri büyük paralar kazanırken, bunlara onay veren siyasetçilerin yabancı ülkelerdeki servetleri de hızla artıyor!

Bilim adamları; “Jeotermal gücümüz nükleere bedel” diye bas bas bağırıyor ama siyasi iktidar  her şeyi ile dışa bağımlı ve tehlikeli “Nükleer Santral” konusunda inat ediyor!

Karadeniz’den Marmara’ya kanal açılmasını içeren “Kanal İstanbul” projesini; “Benim çılgın projem” diye sunuyor Erdoğan!.. İyi güzel de, bu projenin doğamıza getirebileceği ağır yük hesaplandı mı?

Somut bir örnek; Hint Okyanusu ve Kızıldeniz’i Akdeniz’e bağlayan Süveyş Kanalı, küresel deniz trafiği ve ticareti açısından yararlı oldu. Ancak, tuzluluk oranı yüzde 4 olan Kızıldeniz’in zehirli balık türlerini de Akdeniz ve Ege’ye taşıdı!..

İskenderun Körfezi’nde “Kızıldeniz Barbunu” ve “Kardinal Balığı” ortaya çıktı! Kökeni Hint Okyanusu olan zehirli Balon Balığı (Pupa ) Ege’de yayıldı, Güllük Körfezi’nde iki balıkçıyı hastanelik etti!

1970’de, Nil Nehri üzerinde Assuan  Barajı yapıldı. Baraj, sulama ve elektrik üretimi sağladı. Nil’in Mısır içindeki taşkınları da önledi. Ancak, Nil nehrinin Akdeniz kıyılarına taşıdığı alüvyonlar engellendiği için tarım olumsuz yönde etkilendi!..

Doğa ile oynarsanız, doğa bir şekilde bedelini ağır şekilde ödetiyor!

Ülkemizin ve dünyamızın “Çılgın Projelere” değil, doğal dengeyi koruyacak “akıllı projelere” ihtiyacı var!

 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mustafa Küpçü - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR