CHP kurultay delegeleri, Genel Başkan Kılıçdaroğlu’na dedi ki…

MAKALEYİ DİNLE

Sevgili okurlarım, ülkemizin ana muhalefet partisi CHP bir kurultayını daha geride bıraktı.

Kurultayın Kocaeli ayağını dün yazmıştım, bugün genel görüntüsünü sizlerle paylaşmak istiyorum.

 

***

 

Partiler neden kurultay yapar?

Yasal zorunluluk olduğu için…

Başka?

Kadrolarını yenileyebilmek için…

Başka?

Geçmişle ilgili özeleştiri yapabilmek için…

Başka?

Yeni hedefler belirleyebilmek, gelecekle ilgili mesajlar verebilmek için…

Başka?

Eğer başarısızsa, genel başkanlarını değiştirebilmek için…

 

***

 

CHP kurultayına şimdi bu kıstaslar çerçevesinde bakalım.

*Seçimler nedeniyle sürekli ertelenen kurultay, yasa gereği yapılması gerekiyordu, nihayet yapıldı.

*Kadroların yenilenmesi konusu… Yenileşmeyi sağlayacak delegeler “eski” olduğundan, kadrolarda istenilen yenileşmenin gerçek anlamda sağlandığı söylenemez. Delegeler, Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun önerdiği “yeni yönetim listesi”ni beğenmedi, 23’ünü değiştirdi. Seçimler sonunda ortaya “ucube” bir parti meclisi çıktı. Yarısı Kemal Kılıçdaroğlu’na bağlı, yarısı Kılıçdaroğlu’na karşı! Kadro yenilenmediği gibi, iyice karıştı da…

*Kurultayda özeleştiri yapıldı mı? Biz hangi illerde hangi ilçelerde oy alamadık? Neden alamadık? Güneydoğu’dan neden tamamen silindik? Diyarbakır bir zamanlar solun kalesiydi, neden yok olduk? İç Anadolu’da neden zayıfladık? Emekçi kesim, fakir fukara tabaka bizden neden uzaklaştı? Neden sadece sahillerde varlık gösterebilen, belirli bir zümreyi temsil eden parti haline geldik? Nerelerde hata yaptık? Kurultayda bunlardan bir kelime söz edildi mi? Edilmedi… Ya ne yapıldı? İktidarla ilgili “klasik nutuklar” atıldı. Başbakan şöyle, cumhurbaşkanı böyle… Tamam da, bu millet “Sen önce kendine bak. Kendine çekidüzen ver, kendini beğendir, güvenimizi artır” diyor.

*CHP kurultayında yeni hedefler belirlendi mi? Gelecekle ilgili mesajlar verilebildi mi? Kurultayı, gazete ve televizyonlardan iyi izleyebildiğimi sanıyorum. Aklımda kalan bir söz, bir slogan olmadı. Toplumun gündemini günlerce işgal edecek bir hedef ortaya konamadı. Sizde, kurultaydan herhangi bir “kırıntı” var mı? Arkadaşlarınızla hâlâ tartışmasını sürdürdüğünüz bir konu… Varsa, haydi söyleyin! Yok! Kurultaydan kala kala, Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanı Erdoğan için söylediği “ağır söz” kaldı. Hepsi bu kadar!

*Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun durumuna gelince… Kemal Bey, genel başkanlıkta başarılı mı değil mi? Değil… Şimdiye kadar girdiği bütün seçimleri kaybetmiş, 9 kez rakiplerine yenilmiş bir genel başkanın başarılı olduğunu söylemek mümkün mü? Seçimi kaybetmiş bir genel başkan, kurultay salonunda kükremiş ne yazar? Halktan destek alamayan bir genel başkanın, delegelerden destek görmesinin bir anlamı olabilir mi? Genel seçimlerde zafer kazanmış gibi alkışlarla salona girmesinin, partinin güçlenmesine nasıl bir katkısı olabilir? Bu yıllardır böyle değil mi? Mağlubiyetle biten bir seçim… Arkasından kurultay tartışmaları… Delegelerin; milletvekilliği, belediye başkanlığı veya parti meclisi üyeliği hesapları… Yaşa var ol, aslansın kaplansın… Sonra seçimlerde başarısız olmuş genel başkanın yeniden “genel başkan” seçilmesi… Böyle bir parti yönetimi olabilir mi? Bu yapı devam ettiği sürece CHP iktidar yüzü görebilir mi?

 

Delegeler ne mesaj verdi?

Sevgili okurlarım, ülkemizin umudu olması gereken CHP, yukarıda anlatmaya çalıştığım havada kurultayını geride bıraktı.

Kemal Kılıçdaroğlu, dördüncü kez genel başkan seçildi.

Başarısızlık, bir kez daha ödüllendirildi.

Heyecan yok!

Yeni bir hedef yok!

Ülkemizin geleceği için yeni bir umut yok!

Peki, ne var?

Parti meclisine girdim diye sevinenler, giremedim diye üzülenler var.

Sevinç de üzüntü de, kişisel!

Partinin durumu, kimsenin derdi değil!

 

***

 

Ben, bu kurultaydan Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na şu “mesajlar” ı çıkardım, bilmem katılır mısınız?

Delegeler, Kılıçdaroğlu’na dedi ki:

*Partinin genel durumundan memnun değiliz.

*Mevcut ekibini beğenmiyorduk, yeni dönem için önerdiğin ekipteki isimler de pek hoşumuza gitmedi. Bu nedenle Gürsel Tekin dahil 23 ismi çiziyoruz.

*Senin genel başkanlık koltuğunda daha fazla oturmanı da istemiyoruz, ama şimdilik bu işi senden daha iyi yapacak birini bulamadık. Eğer bu işi senden daha iyi yapacak birini bulabilirsek, haberin olsun, seni değiştireceğiz.

Bence, kurultaydan çıkan mesajlar bunlar.

 

CHP, bu haliyle “dava partisi” olabilir mi?

Bu kurultayın sloganını biliyorsunuz.

Demokrasi…

Değişim…

Kardeşlik…

Bir de kurultay öncesi Kılıçdaroğlu demişti ki, “Bu partiyi dava partisi yapacağım…”

Kurultay geldi, geçti…

Partide “değişim” yaşandı mı?

Hayır…

Partide “kardeşlik” var mı?

Zerresi yok!

Bu parti, bu haliyle “dava partisi” olabilir mi?

Katiyen!

Özetle…

Her kurultay, bir yenilenmedir.

Umutların tazelenmesidir…

Yeni ufuklara yelken açmadır…

Siz, kurultay sonrası CHP’de bunları görebiliyor musunuz?

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar M.Tanzer Ünal - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

hasan - Chp genel başkanı kongrede degişmedi mhp genel başkanıda bu gidişle degişmezse akp iktidarı sürer bir dahaki secimdede akp kazanır cünkü muhalefet te yenilik olmazsa başarı olmaz ben olsam akp nin yerinde her yıl secim yaparım cünkü her secimde galip gelir bu muhalefet genel başkanları sayesinde

Yanıtla . 0Beğen 19 Ocak 17:30
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR