Bir acayip yasa; İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası!..

MAKALEYİ DİNLE

AKP iktidarının çıkardığı “İş Sağlığı ve Güvenliği” adlı yasa, 30 Haziran 2012 itibariyle yürürlüğe girdi.

Bu yasaya göre; 50 ve daha fazla çalışanı olan “çok tehlikeli”  sınıfındaki işyerlerinde “İş Güvenliği Uzmanı” ve “İşyeri Hekimi” istihdam etmek zorunda.

“Çok Tehlikeli” sınıfına hangi işyerleri girer? Fabrikalar, maden ocakları ve büyük inşaat şantiyeleri ilk akla gelenler.  Bu ülkede 680 bin tehlikeli işyeri var.  Bu açıdan bakıldığında, bu yasa son derece olumludur.

Ancak sorun, iki uzman çalıştırmakla çözülmüyor!

Türkiye, “iş kazaları” ile Avrupa’da ilk, Dünya ölçeğinde ikinci sırada “utanç listesinde!” Son 12 yılda 15 bin 223 kişi,  2015 yılının ilk 5 ayında ise 628 işçi iş kazalarında yaşamını yitirmiş.

Her yıl iş kazalarında binlerce insanımız ölüyor. Ulusal servetimiz heba oluyor.

En son “Soma Maden Kazası” nı bir düşünün; 301 can yitirdik. Sebebi, işverenin ve “Devlet’in Yürütme Organı” olan Hükümetin duyarsızlığı! Yaşadığımız çağın teknolojisine ve dünya standartlarına uymayan “sözde güvenlik” koşulları yüzünden!  Dünyadaki “gelişmiş ülkelerde” uygulanan ve “can kurtaran önlemler” bizde yok! Örneğin; “Hayat Odaları” bizde “zorunlu” değil.

Uzmanların yaptıkları araştırma sonuçlarına göre, Türkiye’de 23 milyon çalışanın iş güvenliği için gerekli olan “ekipman maliyeti” yalnızca 1 Milyar dolar…

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Türkiye’yi sürekli uyarıyor, hatta “kara listeye” alıyor. Ama, bu açıdan “ülke prestijini” düşünmeyenler, “sözde prestijler” adına saraylar yaptırıyor!

Türkiye, ILO’nun 1981’den bu yana yürürlükte olan 155 sayılı ILO Sözleşmesi’ni onaylamıyor!

Öte yandan; ağır iş koşullarında “yorgun, uykusuz ve dikkat kaybı yaşayan” otobüs ve kamyon şoförlerinin neden oldukları trafik cinayetlerinde yitirdiğimiz insanların hesabı bir türlü sorulamıyor!

“Uykusuz tanker şoförü” 15 yoksul insanın canını alıyor!  “Trafik polisinin görevi yalnızca trafik cezası yazmak mıdır?”

Mevsimlik İşçilerin üç kuruş yevmiye uğruna, hayvan gibi taşınmasına, ilkel koşullarda yaşamalarına göz yuman bir Devlet, “Sosyal Devlet” olamaz!

Bu acı gerçek bir yana, AKP iktidarının çıkardığı “İş Sağlığı İş Güvenliği”

Yasasına göre; TEHLİKELİ SINIF İŞYERLERİ arasında Berberler, Kuru Temizlemeciler, Hamam İşletmecileri de alınmış!

Bu işyerleri de Doktor ve İş Sağlığı Uzmanı çalıştırmak zorunda!

Yoksa her ay için 6 bin 167 TL. para cezası ödemek zorunda.

Örneğin; Doktorsuz berbere 222 bin lira ceza yazılabilecek!

Bir Berber, bir Kuru Temizleyici ya da Hamam İşletmecisi bu iki uzmanı nasıl çalıştırabilir? Bu işyerleri “Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimlerinden” (OSGB) de hizmet alabilecekler. Ama, bu koşulda bile aylık maliyet 200-250 TL’den az değil.

Bağ Kur primi ödemede sıkıntı yaşayan esnaf ve sanatkarlar için bu büyük bir külfet değil mi?

Asıl soru şu;

“Esnaf ve sanatkarlar Odaları ne yapıyor?”

Başlarına bu çorabı ören AKP iktidarından hesap soruyor, ya da tepki gösterebiliyor mu?

Allah aşkına, NE OLUYOR BU TOPLUMA?

Yoksa, farkında olmadan narkozlanıyor mu?

Esnaf ve sanatkarın uyanması için ne yapmalı? Ramazan topu mu atmalı?

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mustafa Küpçü - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR