CHP Karamürselli Öztorun’un İsyanı!

MAKALEYİ DİNLE

CHP Karamürselli Öztorun’un İsyanı!
CHP Karamürsel İlçe Kadın Kolları Başkanı Zuhal Öztorun, Dünya Emekli Kadınlar Günü nedeniyle yaptığı açıklama oldukça anlamlıydı.
Öztorun şunları söyledi;
Dünyada ve ülkemizde kadın hakları konusunda önemli gelişmeler olmuştur. Ancak üzülerek ifade etmeliyiz ki istenilen düzeye gelinememiştir. Çünkü Türkiye’de son verilere göre, kadınlarımızın yüzde 26’sı çalışırken, bunun yüzde 11’i ücretsiz aile işçisi, kadına özgürlük sağlayan çalışma, yalnızca yüzde 15’i için söz konusu.
**
Devlette üst düzey yöneticilerin yüzde 93’ü erkek, yüzde 7’si kadındır.
Anayasa referandumundan sonra, yüksek yargıdaki kadın oranı % 32’den % 3’e düşürülmüştür. Atanan 73 Fakülte Dekanının sadece 11’i kadındır.
Eğitim adına elde edilen tüm kazanımları cumhuriyete borçluyuz.
21. Yüzyılda dünya devletleri ile yarışabilmenin koşulu iyi bir eğitim sistemidir. CHP, zorunlu-kesintisiz- 8 yıllık ilköğretim sisteminin pedagojik ilkelere, ülkemizin gerçeklerine ve çağdaş uygarlığın gereklerini karşılamaya en uygun sistem olduğu görüşündedir.
* **
Türkiye, zorunlu eğitim süresini 12 yıla çıkarmalı; ama bunu göstermelik biçimde değil, gerçekten yapmalıdır. AKP’nin 10 yıllık iktidarında yüzde 1400 artan ve artmaya devam eden kadına yönelik şiddet, toplumun ekonomik ve sosyal açıdan geldiği durumu açıkça ortaya koyan en önemli göstergedir.
Bu ülkemiz adına utanç vericidir. CHP, son Tüzük Kurultayında, cinsiyet kotasını % 33’e, gençlik kotasını yüzde 10’a yükseltmiştir. Bütün kadın ve gençlerimizi ülkenin geriye götürülmesine karşı durmaya ve sorumluluk almaya çağırıyoruz”.
***
Öztorun’un açıklamaları böyle.
Öztorun, AKP döneminde şiddetin yüzde 1400 arttığını söylüyor.
Aslında kadına şiddetin en önemli nedenlerinden biri ekonomik sıkıntı.
Anlaşılan ekonomik sıkıntı arttıkça, kadına şiddet de artıyor.
Kocaeli Sessizler’den Vali Topaca’ya ziyaret
Kocaeli Sessizler Derneği Başkanı Ramis Gözüpek, yönetim kurulu üyeleri Gülay Özgür, Leyla Cebeci ve Adnan Tiryaki, Kocaeli Sessiz Spor Kulübü’nden Şaban Özgür, tercüman Dilara Kalkan ve Halkla İlişkiler Sorumlusu Münevver Öztopçuoğlu önceki gün Vali Ercan Topaca’yı ziyaret etti. Dernek yönetimi sorunlarına Topaca’ya aktardı.
Topaca da dernek yönetimine destek vereceğini, sorunların çözümünde yardımcı olacağını söyledi.

Sakızağacı’nda toplantı
Gebze Belediyeler Birliği’nin aylık olağan encümen toplantısı Eskihisar Sakızağacı Parkı’nda yapıldı. Toplantıya Gebze Belediyeler Birliği Başkanı Şükrü Karabacak, Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, Çayırova Belediye Başkanı Ziyaettin Akbaş ve Dilovası Belediye Başkanı Cemil Yaman ile birlik encümen üyesi meclis üyeleri Hamdi Yeşilkaya ve Mevlüt Kocagöz katıldı.
Gündemde yer alan maddelerin görüşüldüğü encümen toplantısı sonrası bir araya gelen birlik üyesi belediye başkanları dört ilçeyi ilgilendiren ortak sorunları masaya yatırarak karşılıklı görüş alışverişinde bulundu. Nisan ayı toplantısı Çayırova’da yapılacak.
Okur: 2023’e yürüyelim
AKP Kocaeli Milletvekili Mehmet Ali Okur, AKP Dilovası İlçe Başkanı İlhan Yıldırım’ın yönetimiyle tanıştı. Yıldırım toplantıda “Milletvekilimiz Mehmet Ali Okur, Dilovası’nı ve teşkilatımızı hiçbir zaman yalnız bırakmamış. 6 yıl Gebze Ak Parti ilçe başkanlığı yaptığı dönemde de Dilovası’na her zaman özel önem vermiş. Desteklerini her zaman sürdürmüştür” dedi. Okur da yaptığı konuşmada, “Görevimiz ve sorumluluklarımız çok ve önemlidir. Bizler birbirimize destek olduğumuz sürece halkımıza hizmet edeceğiz. Ufak tefek ayrıntıları göz ardı ederek hedefimiz 2023’e emin adımlarla yürüyelim.” dedi. Belediye başkanı Cemil Yaman’ı yaptığı hizmetleri başarılı bulan Okur, “Ankara’da Dilovası’nın her zaman hizmetinde olacağım. Bana her an ulaşabilirsiniz” dedi.

İzmit’te korsan simit Satışına İZİN YOK

İzmit Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, Sanayi Sitesi içinde izinsiz ve kurallara uymadan simit satışı yapanların tezgahlarını topladı. Zabıta Müdürü Muhammet Ergin, “Özellikle hijyen ve gramaj konusuna büyük önem veriyoruz. 120 gramın altında simit satanlar hakkında yasal işlem yapıyoruz. Simit satışı yapacakların mutlaka izin alması gerekiyor” dedi.

AKP’li kadınlar Doğan’ı ziyaret etti
AKP İzmit İlçe Kadın Kolları Başkanı Aysel Demirtaş ve yönetiminden Zeyra Aynacı ve Mürvet Gedik, İzmit Belediyesi Başkan Yardımcısı İbrahim Bulut ile birlikte Doğan Mahallesi’nde toplantı yaptılar. Doğan Mahallesini temsilcisi Zuhal Çelik’in eşi Hamdi Çelik de toplantıda bulundu. Aysel Demirtaş ve İbrahim Bulut mahalle sakinlerin sorunlarını dinlediler. Bulut, bayanların sorularına tek tek cevap verdi. Aysel Demirtaş mahallelere ziyaretlerinin devam edeceğini belirtti.

Yüksel Özdemir Umre’den döndü
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Protokol Sorumlusu Yüksel Özdemir, 15 gün süren Umre seyahatinden döndü. Yüksel Özdemir, 10 günü Mekke, 5 günü de Medine’de olmak üzere toplam 15 günlük süren eşi Şükran Hanım, kızları Fatma Berre Özdemir ve Ayşe Şahika Yalçın ile birlikte çıktığı kutsal beldelere yaptığı seyahatten döndü. Kudret Tur ile gerçekleştirdiği Umre yolculuğu tamamlayan Özdemir ailesini Mehmet Ali Paşa’daki evlerinde; eski Kocaeli İl Müftüsü Hükmet Kutlu, İSU Yönetim Kurulu üyesi Dr. Halil İbrahim Kahraman, Kocaeli SMMMO Meclis Başkan Vekili Ahsen Okyar, Kocaeli Aydınlar Ocağı Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ecz. Selçuk Arslan, Ziraat Mühendisi Hasan Uzunhasanoğlu, Endüstri Mühendisi Mustafa Toka, Kocaeli Kandıralılar Derneği eski Başkanı Recep Yıldız, Burak Okyar ve Makine Mühendisi Çetin Mut ile eşleri ziyaret etti. Özdemir ailesine ziyaret, umre hatıralarının dinlenmesi, zemzem ve hurma ikramı ile sona erdi.


Üstüner’den AKP’ye nasihat!
Gölcük AKP İlçe Başkanı Sedat Yücel ve Tanıtım ve Medya Başkan Yardımcısı Serkan Ateş, İlçe Sekreteri Nail Karakoyun, Halkla İlişkiler Başkan Yardımcısı Nurten Özgören, ilçe yöneticileri Recep Başkut, Belediye Meclis Üyesi Levent Değirmenci önceki gün HAS Parti Gölcük İlçe Başkanı Hasan Üstüner’i parti binasında ziyaret etti. Ziyarette HAS Parti İlçe yöneticilerinden, Mustafa Eren, Halil Ateş, Barış Ergün, Ahmet Zorlu, Ali Şen ve Fahri Akbaş da hazır bulundu.
Üstüner ziyarette, “Gölcük küçük bir yer, her işi yaparken düzgün yapmalıyız. Bu siyaset için de geçerli. Zaten siyaset düşmanlık değil rekabettir. Bu nedenle hangi partiden olursa olsun, Gölcük’ün menfaatleri doğrultusunda aynı şemsiye altında toplanmasını bilmeliyiz. Bu nedenle birbirimizi kırmadan, üzmeden her parti kendi ideolojisi için çalışmalı, bununda kararını halk vermelidir” dedi. Yücel de Üstüner’in söylemlerine katıldı.

SARDER, destekten memnun
Derince Sarıkamışlılar Derneği Başkanı Şakir Durdağ, önceki gün Derince MHP İlçe Teşkilat Başkanı Emin Şimşek’i ziyaret etti. Ziyarette başkan Durdağ, “İlçemizdeki siyasi parti temsilcilerinin sivil toplum örgütlerine olan ilgisinden ve desteklerinden memnun olduklarını, yapılan çalışmaların Derince'nin hızla gelişmesinde büyük etken olduğunu, yaptığımız etkinliklerde bizleri destekleyen ve katılım sağlayan siyasi parti ve sivil toplum örgütleri temsilcilerine teşekkür ederim'' dedi. Başkan Şimşek, ziyaretten dolayı Durdağ’a teşekkür etti.


BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?

Çakmağın kibritten önce bulunduğunu

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj GönderYÜKLENİYOR