Kocaeli’deki temsiliyet adına

MAKALEYİ DİNLE

AK Parti, kurulduğu tarihten bu yana belki de en zor ve tarihi seçimine girecek. 7 Haziran seçimleri bir anlamda AK Parti’nin de, memleketin de geleceğinin oylanacağı bir seçim olacak. Yani hem iktidar hem de muhalefet açısından bu iş öyle basite alınacak bir mesele değil.

AK Parti’nin seçim performanslarına şöyle bir bakalım…

3 Kasım 2002 seçimlerinde AK Parti yüzde 34 oy, 365 milletvekili çıkarmıştı. Bu oran ilimizde yüzde 42 seviyesinde gerçekleşmiş, Vecdi Gönül, Osman Pepe, Nihat Ergün, Eyüp Ayar, Muzaffer Baştopçu ve Nevzat Doğan milletvekili seçilmişti.

Daha sonra 22 Temmuz 2007 erken genel seçimlerinde ise AK Parti, ülke genelinde yüzde 46’yı geçmiş, meclisteki 341 sandalyenin sahibi olarak tek başına iktidarını güçlendirmişti. Bu tarihteki seçimde ise Kocaeli’nin AK Parti’ye desteği yüzde 49 seviyelerindeydi. Bu sonuca göre de Osman Pepe, Nihat Ergün, Fikri Işık, Eyüp Ayar, Sibel Gönül ve Muzaffer Baştopçu, Ankara’ya temsilci olarak gönderilmişlerdi.

Derken zaman çok çabuk geçti. Bu kez 2011 seçimleri geldi. Bu tarihteki seçimler yine AK Parti’nin açık bir üstünlüğü ile geçti. İktidar, yüzde 49,9’luk oranla gücünü perçinliyor, 326 milletvekili ile meclise giriyordu. Kocaeli’de ise vekil sayısı da, oy oranı da artmıştı. Yüzde 52’yi geçen oy oranı karşılık Ankara’ya 7 milletvekili gönderildi.

Bunlar da sırasıyla Nihat Ergün, Fikri Işık, Sibel Gönül, Muzaffer Baştopçu, Zeki Aygün, İlyas Şeker ve Mehmet Ali Okur oldu.

Aralardaki üç yerel ve iki referandumu saymıyorum. Her defasında bir önceki seçimden daha fazla oy alan AK Parti, 2002’de 277 bin 461, 2007’de 369 bin 685 ve 2011’de de 504 bin 432 oy alarak bu kentin de iktidarında hep söz sahibi olduğunu göstermişti. Yani bu şehir AK Parti’ye görüldüğü üzere hep sahip çıkmış.

Allah var, Kocaeli de Ankara’da hep etkin bir şekilde temsil edilmişti. Bu iktidar döneminde kentimiz hiç bakansız kalmadı. Vecdi Gönül, Osman Pepe, Nihat Ergün’den sonra Fikri Işık bakanlık koltuğunda oturan isim oldular.

Ancak bana göre eksiklik olduğunu düşündüğüm bir durum var. Kocaeli doğulu nüfusun fazlaca olduğu bir kent. Özellikle Kürt kökenli insanların siyasal açıdan öncelikli tercihi hep AK Parti olmuştur. İşin özünde iktidarın belki de ilimizdeki en etkin oy potansiyelidir doğulular.

Ve bana göre de bu konuda yaklaşan 7 Haziran seçimlerinde bu konuda mutlaka bir temsiliyet gereklidir. Daha önce de ifade ettiğim bir durum vardı. Şayet bugün çözüm süreci gibi bir çalışma içindeysek, birlik ve beraberlik anlayışının hüküm sürmesini istiyorsak, unutulmamalıdır ki, bu durum aynı zamanda temsilde de adaletin sağlanması ile mümkün olabilir.

Bu ise, geçmişte de belirttiğim üzere AK Parti’nin Kocaeli’de, mutlaka ‘Kürtçe konuşan’ bir ismi seçilebilecek noktadan aday göstermesi ile mümkün olabilir. Şayet bu sağlanırsa, AK Parti’nin adının başında bulunan ‘adalet’ kelimesi belki de karşılığını bulmuş olur. Aksi halde açıkçası şahsi olarak memleketteki doğulu nüfusun kalbinin kırılacağını belirtmemize gerek yoktur.

Bu aslında bir lütuf değil, aynı zamanda gecikmiş adalettir…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mehmet Özmen - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR