Rekor kırılabilir mi?

MAKALEYİ DİNLE

 

Türkiye’nin merakla beklediği cumhurbaşkanlığı seçimlerine şunun şurasında 4 gün kaldı. Pazar günü millet büyük bir heyecanla gidip oyunu kullanacak, akşamına ise belki olay bitmiş olacak.

 

Belki de bir hafta daha bu meraklı bekleyiş sürecek…

 

Ancak şu anki görüntü meselenin ilk turda biteceği yolunda. Ekmeleddin İhsanoğlu çok iyi bir diplomat olabilir. Temsiliyeti ve bu zamana kadar ki çalışmalardaki başarısı takdire şayandır…

 

Selahattin Demirtaş ise gelecek adına çok iyi noktalara gelebilecek, başarı ivmesini sürekli yukarıya doğru tutan bir siyasetçi olarak karşımızda duruyor.

 

Ancak her iki adaya karşı da mevcut başbakanlık sıfatı, halkta karşılığının net bir şekilde olması, liderlik vasıfları ile Recep Tayyip Erdoğan’ın yarışta ipi göğüsleyen kişi olacağını düşünüyorum.

 

Mesele belki de ilk turda bitecek…

 

***

 

Evet, o Başbakan geçtiğimiz hafta sonunda İzmit mitingini yaptı. Yerel seçim sürecindeki gibi bir sayıya ulaşılamasa da yine de coşkulu bir kalabalığın alanda toplandığını rahatlıkla söyleyebiliyoruz.

 

Başbakan haliyle ‘Monşer’ adını taktığı Ekmeleddin İhsanoğlu, ‘Genel Müdür’ dediği Kemal Kılıçdaroğlu ve CHP’nin peşine takılmakla itham ettiği MHP lideri Devlet Bahçeli’yi ağır ifadelerle eleştirdi.

 

Seçmeninden bu kişilere güven duymamasını istedi. Ancak kabul etmek gerekir ki, Başbakan bazen gerçekten ifadelerinin gideceği yeri çok fazla önemsemiyor. Kendisine yapılan eleştirilere tahammül gösteremezken, karşısındaki kişinin sınırlarını zorlamayı kesinlikle ihmal etmiyor…

 

Fakat miting sırasındaki konuşmasında yine bu kez beklentisini de ortaya koydu Başbakan Erdoğan. Çünkü seçim sürecinin her ne kadar kendi lehinde ilerlediğini bilse de meselenin bıçak sırtı durumda olduğunu o da görüyor. Zaten son dönemdeki ağır eleştirilerinin sebebi de bu.

 

İşte bundan dolayı gittiği kentlerde ağzına ‘Rekor’ kelimelerini sıkça alır oldu. Kocaeli’de de benzer kelimeler kullandı. AK Partililere ve belki de farklı siyasi görüşe sahip olan alandaki kalabalığa ‘Kocaeli’den rekor oy istiyorum’ diyerek beklentisini dile getirdi.

 

Peki, bu olur mu? Yani Kocaeli beklentilerin de üzerinde bir oy ile Erdoğan’a destek verir mi?

 

Şurası kesin ki, 17 Aralık’ta yaşananlar, ardından patlak veren 25 Aralık muhabbetleri ile başka bir siyasi kurumun lideri karşılaşmış olsaydı, o parti yerle bir olurdu. 30 Mart seçimleri ortaya koşmuştur ki, Tayyip Erdoğan ne derse aynen tekrarlayan bir toplum oluştu. İşte alınan yüzde 43’lük oranın asıl sebebi budur.

 

Aynı zamanda Kocaeli, hemen her seçimde Türkiye ortalamasına yakın oranda bir destek vermiş AK Parti’ye…

 

12 Eylül Referandumu’nda da benzer bir olay yaşanmıştı. Kocaeli ile Türkiye ortalaması yine birbirine yakındı. Ancak 30 Mart seçimlerinde ülke oy oranının çok üzerine çıktı Kocaeli. Telaffuz edilen 65-70 puanlık oranlar yakalanabilir mi, açıkçası bilemiyorum…

 

Ancak böyle bir rekor kırılacaksa, buna en müsait parti AK Parti ve aday da Recep Tayyip Erdoğan’dır…

 

Kısacası bu seçimde yerel seçim sonuçlarından biraz farklı bir netice alınabilir…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mehmet Özmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR