İzmit Fevziye Camii’nin yeni müezzini…

MAKALEYİ DİNLE

Başlığı görünce, “Ne o Tanzer Bey, sıra camideki sorunları yazmaya mı geldi?” dediğinizi duyar gibi oluyorum.

Öncelikle belirteyim…

Sorun, benim sorunum değil, İzmit Fevziye Camii cemaatinin sorunu.

Ben sadece cemaatin sorununu dile getiriyorum.

***

Salı günü öğle saatiydi.

Erdoğan Gümüşkaya’nın cenazesi için Fevziye Camii’ndeydim.

Cenaze namazını kıldık, dağılıyoruz…

Musalla taşından ana caddeye yürüyene kadar cemaatten üç ayrı grup yolumu kesti.

Dile getirdikleri sorun aynı.

“Tanzer Bey, bu sorunumuzu yazmalısınız…”

“Ne sorununuz var?”

“Camiye yeni bir müezzin atandı, bu müezzin bu camiye yakışmıyor.”

“Nasıl yani? Nesi var ki?”

Tam bu sırada aralarından biri, camiden çıkan “o kişi”yi işaret etti.

Şalvarlı, cübbeli ve de takkeli…

Genç biri…

“Camimizin yeni müezzini…” diye tanıttılar.

Bir gün önce göreve başlamış.

“Cübbeli şalvarlı takkeli dolaşmak, biliyorsunuz, artık son yıllarda yasak ve suç değil. İsteyen istediği kıyafetle dolaşabiliyor” diye üstlerine üstlerine gittim.

Cami avlusundan çıkıncaya kadar, herhalde bir 8-10 kişi müezzinle ilgili görüşünü bildirdi.

Farklı farklı şeyler söylediler.

 

O müezzin kim?

Cami cemaatinin görüşlerini aktarmadan önce, cami cemaatinin “Fevziye Camii’ne yakışmıyor” dediği o müezzinle ilgili bazı bilgiler vereyim.

Adı, Recep Dikilitaş…

İzmitli ve 38 yaşında.

İmam Hatip Lisesi mezunu.

Daha önce İzmit Hal Mescidi’nde müezzinlik yapmış.

Bendeki bilgiler bu kadar.

 

Cemaat ne diyor?

Şimdi gelelim, cami cemaatinden kişilerin, müezzin Recep Dikilitaş ile ilgili söylediklerine.

*İzmit Fevziye Camii; merkez camiidir, protokol camiidir. Bu nedenle bu camide görev yapacak imam ve müezzinler özenle seçilirdi. Genellikle İlahiyat Fakültesi mezunları veya görevinde çok başarılı olanlar bu camiye atanırdı.

*Fevziye Camii’nde halen iki imam ve iki müezzin görev yapmaktadır. İmamların kılık kıyafetleri çağımıza uygundur, her ikisi de çoğu kez camiye kravatlı gelirler. Diğer müezzin de modern bir kişidir. Biz üçünü de şimdiye kadar Recep Dikilitaş gibi şalvar, cüppe ve takke ile dolaşırken görmedik.

*İzmit’teki merkez camilerinde; şalvar, cüppe ve takke ile dolaşan hiçbir din görevlisi yok. Ne Yeni Cuma Camii’nde, ne SEKA Camii’nde, ne de diğerlerinde… Kocaeli’deki tüm camileri dolaşsanız, Recep Dikilitaş gibi giyinen 8-10 imam veya müezzin ya bulursunuz ya bulamazsınız.  

*Recep Dikilitaş’ın kılık kıyafeti, bizleri rahatsız ediyor. Burada görev yapmaya devam ederse, cemaatin bir bölümü cami değiştirmek zorunda kalabilir.

*Cemaat, hoş bir seda ile ezan dinlemek ister. Yeni müezzin ne makam biliyor, ne usul biliyor.

*Recep Dikilitaş’ın Fevziye Camii’ne hangi kriterler esas alınarak atandığını merak ediyoruz. İlahiyat Fakültesi mezunu değil. Hafız değil. Şimdiye kadar sadece küçük bir mescitte görev yapmış. Ne makam biliyor, ne usul. O halde bu genç arkadaş buraya neden atandı? Bu kadar eğitimli ve deneyimli vaiz varken, neden Recep Dikilitaş Fevziye Camii’ne vaiz yapıldı? Söylendiğine göre kendisi “mele” kadrosundan Diyanet’e girmiş.

*Recep Dikilitaş’ın bir cemaate mensup olduğunu duyduk. Bu cemaatin baskısıyla mı bu atama yapıldı?

 

Bana söylenenler bunlar

Sevgili okurlarım, halkın şikâyetleri bizim için çok önemli.

Bu kez, bir cami cemaatinin şikâyetlerini sizlerle paylaştık.

Bana söylenenleri, sizlere aynen aktardım.

Kenti yönetenler, cami cemaatinin bu şikâyetlerine kulak verirler mi vermezler mi, bilmem.

Biz gazetecilik görevimizi yaptık, gerisi “zat-ı muhteremler” e kalmış.

 

CEVAP VE DÜZELTME METİN

KOCAELİ gazetesinin 11 Aralık 2015 tarihli nüshasında “KENT KONUT DAVASI BİTTİ, VİCDANLARDAKİ SORULAR BİTMEDİ” başlığı altında M. Tanzer Ünal imzalı bir yazı yayımlanmıştır.

Söz konusu yazıda, KENTKONUT’ un YILDIZ KONUTLARI projesinin ihalesini kazanan ORAKA İNŞAAT tarafından, Müvekkile hileli işlemler ile devredildiği, bu ihale için Macit Haldız’a 14 milyon 665 bin lira fazla para ödendiği ve buna benzer birçok asılsız iddiada bulunulmuştur.

İnsan Hakları Evrensel Bildirisi'nde yer alan ve evrensel bir yargı doktrini olan Masumiyet karinesine göre hüküm giymemiş kimse suçlu sayılamaz veya suçlu olarak lanse edilemez.

Dikkatinizi çekmek isterim ki Türk yargısı bağımsızdır, hiçbir kişi ve kurumdan etkilenmesi mümkün değildir. Kocaeli 1. Ağır Ceza Mahkemesi de bağımsız bir yargı organı olup, tarafsızca verdiği karar ile Müvekkillerimin ve şirket yetkililerinin de içinde bulunduğu birçok sanığa beraat kararı vermiştir. Yani Müvekkiller MACİT HALDIZ VE HALDIZ İNŞAAT yargılama sonucunda masumiyetlerini kanıtlamış, SUÇSUZ BULUNMUŞLARDIR.

Ancak hakkımızda yapılan mesnetsiz haberde, bağımsız yargı organları tarafından yapılan yargılama adeta Müvekkilleri ve şirket yetkililerini karalamak maksadı ile kullanılmıştır. Yapılan yargılama sonucunda aklanmış kimseler hakkında kamuoyu nezdinde karalama kampanyası yapmak, algılarla mahkeme kararından şüphe duyacak şekilde oynamak kötü niyet göstergesidir.

Unutulmamalıdır ki haber yaparken uyulması gerekli en önemli ölçüt haberin gerçekliğidir. Bahsi geçen haberde ileri sürülen iddiaların tamamının gerçekdışı olduğu Mahkeme kararı ile kuşkuya yer vermeyecek şekilde açıkça ortaya konmuştur. Tüm bu haberler Haldız İnşaat ve Macit Haldız’ ın ismine leke sürmeyi amaçlayan gerçeğe aykırı, asılsız haberlerdir. Kamuoyunun bilgisine saygıyla sunulur.

Macit Haldız ve Haldız İnşaat Otomotiv ve Ticaret A.Ş. Vekili Av. Miray Fidan 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar M.Tanzer Ünal - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

10

Alev ÇUKURKAVAKLI - Muhteşem bir yazı olmuş...

Ayrıca ülkemizde gazeteciliğin ölmediğini, öldürülemediğini de ortaya koyması açısından önemlidir.

Tanzer beyi kutluyor, kolay gelsin diyorum.

Yanıtla . 0Beğen 04 Şubat 17:30
09

Sinan Berkdemir - Bütün kuralları alt üst eden bazı zihniyetlerin böyle birini savunması din adına da, ülkenin yönetim anlayışı adına da utanç vericidir. Bunu dini özgürlükle açıklamaya çalışan zavallilara Allah akıl versin diyeceğim ama bu saatten sonra akıl konusunda da şansları olamaz. Allah onları ıslah etsin...

Yanıtla . 0Beğen 04 Şubat 17:30
08

Müslüman - Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

Yanıtla . 0Beğen 04 Şubat 17:30
07

Şaban Doğan - Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

Yanıtla . 0Beğen 04 Şubat 17:30
06

alp - Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

Yanıtla . 0Beğen 04 Şubat 17:30
05

Adem - Rabbim Hidayet nasip etsin hepimize

Yanıtla . 0Beğen 04 Şubat 17:30
04

vasfi aşçı - Çevremizdekilerin ne dediği değil, Allah ve Resulu’nun ne dediği önemlidir. Müslüman gayrimüslimden farklı olmalı.. ve ayrıca cübbe ve sarık giymek sünnete en uygun kıyafettir islamın şiarıdır. Efendimiz: “Sarıkla kılınan iki rekat namaz, sarıksız kılınan yetmiş rekat namazdan daha faziletlidir.”buyurmuşlardır.

Yanıtla . 0Beğen 04 Şubat 17:30
03

Zatı Muhterem - Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

Yanıtla . 0Beğen 04 Şubat 17:30
02

muttalip yilmaz - Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

Yanıtla . 0Beğen 04 Şubat 17:30
01

MELİH MUTLU - Okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

Yanıtla . 0Beğen 04 Şubat 17:30
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR