Üç yol esnafı isyanın eşiğinde

MAKALEYİ DİNLE

8 aydır süre gelen tramvay inşaatı nedeniyle sıkıntılı günler geçiren Üçyol esnafı, sok üç gündür adeta felç olmuş durumda.

Kazılan yollar nedeniyle araçların giremediği yollara artık yayalarda giremiyor.

İş yapamadıkları için isyanın eşiğine gelen esnaf, tramvay inşaatında çalışan işçilerle tartışmaya başladı.

Gazi Mustafa Kemal Bulvarı üzerindeki bu görüntü, Üçyol bölgesini savaş alanı gibi göstermeye yetiyor.
Esnaf bir an önce çalışmanın bitirilmesini ve eskisi gibi iş yapmaya başlamak istiyor.

 

Doğan Mahallesi’ndeki o inşaatta halen önlem yok

Kuruçeşme Doğan Mahallesi 8’inci sokak üzerinde bulunan ve yaklaşık 3 aydır yapımı süren inşaat ile ilgili bölge sakinleri şikayetçi olmuş ve önlem alınmadan sürdürülen inşaata tedbir alınmasını istemişti.

Vatandaşın bu isteği 4 Temmuz günü gazetemizde haber olarak yayınlanmıştı. Ancak aradan gecen zamana rağmen inşaatta halen güvenlik önlemi alınmamış.

Vatandaşların iddiasına göre bu inşaat yüzünden, çevredeki 4 ev zarar görmüştü.

İddiaya göre İzmit Belediyesi Yapı Denetim’den emekli harita mühendisi müteahhit Mehmet Göktaş tarafından yapımına başlanan inşaatın istinat duvarı, yaklaşık 10 senedir tapulu arazisindeki evinde ikamet eden Hüseyin Durmaz’ın evinin bahçesinin sınırlarına girmiş. Bu durumdan şikayetçi olan Durmaz ve evine inşaattan büyük kaya parçaları yuvarlanan Fatma Telek ile diğer komşuları şikayetlerini dilekçe ile belediye ekiplerine bildirdi ancak bir sonuç alınamadı. İnşaat yükseldikçe bölgedeki tehlike artar bir duruma geldi. Hüseyin Durmaz, inşaatla ilgili önlem alınmasını, en azından bir brandayla inşaatın etrafı kapatılarak düşen kalas ve demir parçalarının insanlara zarar vermemesini istiyor.

 

Özel Kartepe Diş Merkezi’ne yeni bir hekim daha geldi

Özel Kartepe Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi son olarak bünyesine Pedodonti Uzmanı (Çocuk Diş Hekimi) Dr. Dt. Serhat Karaca’yı da kattı, 10 yıldır hastalarına hizmet veren Özel Kartepe Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi, Pedodonti Uzmanı (Çocuk Diş Hekimi) Dr. Dt. Serhat Karaca ile hastalarına hem hafta içi hem de hafta sonu poliklinik hizmeti veriyor. 1984 yılında Balıkesir’de doğdu. Aslen Erzincanlı olan Dr. Dt. Serhat Karaca 2008 yılında Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden mezun oldu. 2014 yılında ise Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Pedodonti Anabilim Dalı’nda doktorasını tamamladı. Bazı özel hastanelerde hekimlik yapan Pedodonti Uzmanı (Çocuk Diş Hekimi) Dr. Dt. Serhat Karaca son olarak Özel Kartepe Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nde hasta kabul etmeye başladı.

 

AKMİS Seyahatte basın toplantısı

AKMİS Seyahat bugün saat 10.00’da Lobby House Restoran'da basın toplantısı gerçekleştirecek. AKMİS Seyahat’in Yönetim Kurulu Başkanı Ruhi Karaalp, toplantıda AKMİS seyahatin sosyal sorumluluk projeleriyle ilgili bilgiler vermesi bekleniyor.

 

Çölyak hastalarının haklı serzenişi

Çölyak günümüzde sıkça görülen bir hastalık. Vücudun sindirim ve dolaşım sisteminin Gluten’e karşı redaksiyonu göstermesi nedeniyle, Çölyak hastalarının yemekleri ayrı pişirilir. İçerisinde Gluten maddesi bulunan hiçbir yiyeceği tüketemezler.

Tahıl grubundaki tüm ürünler onlar için hayati risk taşır.

Özellikle ekmek, pasta, börek ve benzeri hamur işlerinin yanı sıra, diğer ürünlerinde raf ömrünü uzatmak için kullanılan Gluten yüzünden hiçbir ortamda yemek yiyemezler. Onlar için özel olarak Glutensiz ürünler üretiliyor.

Un, makarna, bisküvi, çikolata, ekmem gibi.

Ancak bu ürünleri her yerde bulmak çok güç ve sadece belli başlı büyük marketlerden başka yerde satılmıyor.

Tek sıkıntı ürünlerin bulunamaması değil.

Çölyaklıların en büyük sıkıntılarından biride, Glutensiz yiyeceklerin fiyatlarıyla ilgili. Mesela 1.2 TL’lik makarna, eğer Gluten içermiyorsa 8 TL’ye çıkıyor. 25 kuruşa satılan yuvarlak küçük ekmeğin tanesi ise 3-4 TL arasında.

Devlet çölyak hastalarına 100 TL’lik bir destek bulunuyor. Ancak bu yeterli değil. Hem bulunamayan hem de bulunduğunda fahiş fiyatlarda satılan bu ürünler çölyaklılar için hayati önem taşıyor.

Çölyak hastaları devletin ve özel yatırımcıların bu duruma el atmasını istiyor.

Hayat standartları düşen çölyak hastaları artık daha rahat bir yaşam sürmek istiyor. 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bülent Ekinci - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR