4 Şubat Kanser Haftası

MAKALEYİ DİNLE

Ülkemizde güzel şeyler olmaktadır.

Son zamanlarda yaşanan bazı olaylar insanlarımız üzerinde olumsuz etkiler yaratmış, bu da toplumumuzda bir karamsarlık tablosu oluşturmuştur.

Toplumun üzerine çöken bu karamsarlık ve kötü duygular, düşünceler bazı kesimler tarafından yapılan iyi şeylerle bir nebze olsun azalmakta veya hafiflemektedir.

Annenin bir yıldır çektiği, yaşadığı rahatsızlık nedeni ile İzmit Devlet Hastanesi’nin Kardiyoloji Polikliniği’nin önünde kontrol için beklerken güzel giyimli, bakımlı, üzerlerinde beyaz önlükleriyle sonradan öğrendiğim kadarıyla Kanser Eğitim Tedavi Merkezi (KETEM)’de görevli dört bayan personel o güler yüzleriyle hastaların önlerinden geçip az ileride kendilerine bir stant açtılar.

Masanın üzerine broşürlerini ve malzemelerini koyduktan sonra içlerinden biri orada bekleyen hastalara ‘Bugün şubat. Dolayısıyla kanser haftası. Sağlık Bakanlığınız kanser haftası nedeniyle ücretsiz olarak kanser taraması yapmaktadır. Sizlere dağıtacağım şu elimdeki tüplerle kendiniz kanser taraması yapabilirsiniz. Dağıtacağım broşürlerde taramanın nasıl yapılacağı yazılı. Eğer anlamayan olursa sizlere ayrıca bir arkadaşım açıklamada bulunacaktır”

Bir görevli diğer personel ise hastaların veya yakınlarının TC kimlik numaralarını alarak tüpleri ve broşürleri dağıttılar.

Ayrıca personelin biri de masaya oturarak testin nasıl yapılacağını soranlara anlatmaya başladı.

Sanıyorum her katta aynı işlem başka personeller tarafından yapılmıştır. Bir başka personel ile hasta veya hasta yakını bayanlara rahim ve meme kanseri konusunda broşürler dağıttı.

İyi bir gözlemci olmam nedeniyle o gün görevli personelin bu işi isteyerek, gönülden, içten duygularla yaptığını gördüm.

Sağlık personeline her zaman büyük bir saygım vardır.

Sağlık personelinin o günkü davranışları onlara olan saygımı bir kat daha artırdı.

Yaptığı bu hizmetten dolayı gerek Sağlık Bakanlığını, gerekse İzmit Devlet Hastanesi bünyesindeki KETEM’i, ayrıca o gün hastaları veya hasta yakınlarını kanser konusunda bilgilendiren, test tüplerini ve broşürlerini dağıtan sağlık personeline teşekkür ederim.

Toplum olarak böyle güzel anlara, olaylara o kadar ihtiyacımız var ki!

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Kamil Çöpür - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR