Biz cambaza bakarken!..

MAKALEYİ DİNLE

“Cambaza bak cambaza!” sözü, eski bir halk deyimidir.

Eskiden, bayram yerlerinde saf kişilerin cebinden cüzdanını ya da parasını çalmak isteyen yankesiciler; “Cambaza bak abi” diyerek, o kişinin dikkatini cambaza yöneltir, bu arada çaktırmadan soyarlarmış!

Bu taktik, gelişerek yurdumuzda ve dünyada hala geçerli!

“Yapay ya da koru verecek gündemlerle” halk oyalanırken, birileri bu koşullarda zenginleşmenin yollarını buluyor!

Komşumuz Suriye ile savaş halindeyiz. İlla ki “Saddam gidecek” diye ısrarlıyız! Oysa, “Esad Gitmeli” diyen bir çok Batılı ülke artık farklı şeyler söylüyor! En son Fransa Dışişleri Bakanı Fabius; “Siyasi geçiş sürecinde önce Esad’ın gitmesine gerek yok” dedi!

Yunan şetleri ile uzun yıllardır “İt Dalaşı” yapıyoruz! Ama Rus Jetini düşürüp, sonra NATO’yu göreve çağırıyoruz! Şimdi de zırhlı birliklerimiz Musul’da konuşlandırıldı! Irak merkezi yönetimi büyük tepki gösteriyor! Bunu doğal karşılayanlar, “Irak ordusu Türkiye’de herhangi bir bölgeye gelip yerleşse ne düşünürüz?” diye sormalıdırlar!

Bu ülkede son yıllarda, Türkiye’nin temel iç ve dış politika felsefesi olan “Yurtta barış, dünyada barış” anlayışı terk edildi. İçeride “kardeş kavgası” sürerken, komşularımızla da sürekli dalaş halindeyiz!

Normal bir durum değil bu.

Vatandaş korku ve kaygı içinde.Üstelik, komşularımızla olan dalaşmanın ekonomik bedelleri de ülke ekonomisine zarar verecek boyutta. Dış borçlarımız her geçen gün artıyor. Rusya krizinden sonra, meyve ve sebze ihracatında sorunlar büyüyor. “Meyve dalında kaldı, üretici kan ağlıyor” haberleri gazetelerde. Turizmciler karalar bağlıyor! “Doğalgazı keserler mi?” kuşkusu içindeyiz.

Ama birileri bu koşullarda bile “kişisel çıkarlarını sürdürme” hesabı içinde!

Örnekleyelim;

İstanbul’da, tarihi yarımada İmara açılıyor! Sultanahmet Camii’nin tarihi siluetine zebani gibi yapışan ve “16/9 gökdelenleri” olarak bilinen, Yargı Kararı ile belirli katları yıkılması gereken gökdelenlerin yakınında yeni yüksek konutlar, rezidans ve oteller yapımı için İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nce ruhsat verilmiş! Projeleri, AKP’ye yakınlığı bilinen üç inşaat şirketi ortaklaşa gerçekleştirecek!

Yine İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis kararı ile, Kozyatağı’ndaki 2,5 dönüm YEŞİLALAN imara açılmış! Bu alanda, AKP İstanbul eski İl Başkan Yardımcısının ortak olduğu şirket TİCARİ ALAN inşa edecek!

Büyük zenginlikler böyle, kaos ve kargaşa ortamlarında oluyor!

Üçüncü Havaalanı çevresinde de arazi fiyatları tavan yapmış!..

Bu milletin büyük çoğunluğu geçim derdinde kıvranırken, büyükşehirlerde yaşayanlar “kitlesel terör korkusu” içindeyken, emperyalist çıkarlar uğruna her an savaşa girme tehlikesi içindeyken, kimi uyanıklar, siyasal iktidar eliyle daha büyük zenginliklere doğru koşuyorlar!

  • Sadece Kasım ayı içinde 131 insanımız İŞ CİNAYETLERİ sonucu can vermiş! Ama İstanbul Müftülüğü “İş güvenliğinde aşırılık Allah’a güveni sarsar!”diye hutbe okutuyor!..
  • Adalet Bakanlığı sınavında; “Yusuf Peygamber’in peygamber olmadan önceki işi nedir? İlk köle peygamber kimdi? Ölüleri dirilten peygamber kim? Gibi sorular soruluyor!
  • Dağ başlarında kurulan Kur’an Kurslarında, gerekli önlem alınmadığı için 6 çocuğumuz yanarak öldü!

Sözün özü;

Biz cambaza bakarken, birileri bu ülkede malı götürüyor, birileri de vatandaş uyanmasın diye üstünü örtmeye çalışıyor!

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mustafa Küpçü - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR