ŞİMDİ ENEZ’DE OLMAK VARDI!..

MAKALEYİ DİNLE

“Şarköy ve Mürefte” ile ilgili yazımı okuyan Edirne-Enez ilçesinin “simge” isimlerinden biri olan kadim dostum “Ulaş Demiray, halen yaşadığı Enez üzerine yazmamı istemiş.

1980 öncesi, Marmara ve Boğazları Belediyeler Birliği’nde (MBBB) görev alıyordum. Bugün bile bir araya gelebilsek, koşa koşa göreve gideceğim çok değerli bir kadro ile birlikteydik. Belediyecilik eğitimi başta olmak üzere, üye belediyelerin ortak sorunlarına ortak çözümler arayışının bir sonucuydu MBBB. Kurucu Başkanı Erol Köse, kurucu Genel Sekreteri ise Avni Öztüre idi.

MBBB olarak, üye belediyelerin “Kültür-Sanat Şenlikleri” nin daha düzeyli olması için, program ve sanatçı katkısı sağlardık. TRT sanatçılarının konserlerinin yanısıra, Türkiye Yazarlar Sendikası üyesi yazarların imza günleri, resim-heykel sergileri, tiyatro etkinlikleri ile gerçek anlamıyla bir “kültür-sanat şenliği” amaçlanırdı. Şimdiki kimi belediyelerin “sözde kültür-sanat şenlikleri” gibi, “seçmen beyni yıkama” amacı taşımazdık!

Bu şenliklerin organizasyonlarından da “MBBB adına” sorumlu ve görevli kişiydim.

Bir gün, zamanın Enez Belediye Başkanı Şevket Kurt ile birlikte Ulaş Demiray geldiler. Yıl , 1978 ya da 1979 idi. Ulaş Demiray’la dostluğumuz o gün başladı ve halen de sürüyor…

O yılın şenlik organizasyonunu birlikte belirledik, sonra da sanatçı dostlarla birlikte Enez’e gittik.

Enez’i gördükten sonra, “Bugüne kadar ben bu cennet mekanı nasıl göremedim?” diye hayıflandım. Enez, bir “tarih ve doğa cenneti” olduğu kadar, yerleşik halkının sıcaklığı ve aydınlığı ile de bir bütündü.

Enez, o yıllarda “Yılan Balığı” üretim ve ihraç merkezi konumundaydı.

Şeliğin adı da “Enez Balık Şenliği” olarak belirlenmişti. Yılan balığının birkaç tür yemeğini yapıyor Enezliler…Son derece lezzetli bir besin kaynağı.

Enez, “kara avcılığı” için de eşsiz bir ilçe.

Antik Çağ’da “Ainos” adı ile bilinen tarihi bir yerleşim olan Enez’de, 1971’de başlayan kazı çalışmaları sonucu Hoca Çeşme Höyüğü, tabanları mozaiklerle kaplı villa ve hamam kalıntıları, Bazilika ve Şapel gibi yapıtların yanısıra, Roma ve Osmanlı dönemlerinden kalma  “köprü, yol, kervansaray ve manastır” gibi mimari yapılar ve mezarlıklar ortaya çıkarılmış.

Bütün bunların hepsi bir yana Enez, insanlarının güzelliği ile çok farklı bir yurt köşesi.

Enez’i görmek isteyen tüm İzmitlilere, oradaki değerli dostlarımın telefonlarını vermeye hazırım. Kuşkum yok ki, iyi bir ev sahipliği yapacaklardır.

Ben de ilk fırsatta bu güzel insanların yaşadıkları güzel ilçeye yeniden gideceğim. Şimdilik, Enezli tüm dostlara selam ve sevgiler olsun…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mustafa Küpçü - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR