Azerbaycan'a davet edilen Kocaelili konuklar

MAKALEYİ DİNLE

4 Temmuz da Dünya Azerbaycanlılarının yapılacak 3'cü kurultayı Bakü'de geniş bir katılımla gerçekleştirilecektir. Konukların gidiş geliş uçak biletleri, konaklama, yemek gibi ihtiyaçları Azerbaycan tarafından karşılanacaktır. Konuklar Devlet Komitesi elemanlarınca karşılanıp uğurlanacaklardır. Kurultay geliş gidiş dâhil dört günü kapsıyor. Kurultayın açılış konuşmasını Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham ALİYEV yapacak. Kurultaya teşkilat başkanları, bilim, devlet ve siyaset adamları davet ediliyor.
Türkiye Azerbaycan Dernekleri Federasyonu ( TADEF ) Türkiye’den davet edilecek konukların önerisini yaparak bir katılımcı listesi tespit etti. Azerbaycan Ankara Büyük Elçiliğinin de onayı ile gerçekleşen bu katılımcı listesindeki davetlilere davet mektupları gönderilmeye başlandı.
TADEF'İN Genel Merkezinin Kocaeli'nde olması nedeni ile ağırlıklı davetli sayısı Kocaeli'nden oluştu. Bakü’ye ülkemizde ki valilerden sadece Kocaeli Valimiz Ercan Topaca davet edildi.
Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, Kartepe Belediye Başkanı Şükrü Karabalık, Derince Belediye Başkanı Dr. Aziz Alemdar, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Hocaoğlu, Balıkesir Belediye Başkanı İsmail Ok davet edilen Belediye Başkanlarımızdır.
Bu konuklarımıza gönderilen davet mektuplarını kendilerine ulaştırdım.
Diğer davetlilerin davet mektuplarını gelince kendilerine ulaştıracağım.
Davetli kişiler kardeş Azerbaycan'a projeleri, uygulamaları, söylem ve eğlemleri ile önem ve destek veren kişilerden seçilmektedir.
Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın İbrahim Karaosmanoğlu Seka- Park ta Azerbaycan Kültür ( Kütüphane- Müze ) Merkezi olarak kullanılmak üzere yakında açılışı yapılacak bir binayı verdiler.
İzmit Belediye Başkanımız Sayın Dr. Nevzat Doğan TADEF Genel Merkezi olarak kullanılmak üzere tarihi bir binayı verdiler. Kültür Merkezi ile beraber açılışı yapılacaktır.
Kartepe Belediye Başkanımız Sayın Şükrü Karabalık Kartepe de 2010 yılında açılışı yapılan parka Haydar ALİYEV adını verdi. Parkın içinde futbol, basketbol sahası ve spor aletleri bulunuyor.
Derince Belediye Başkanımız Sayın Dr. Aziz ALEMDAR Derince de 20 dönümlük bir parka Haydar ALİYEV adını verecekler. Protokolü imzaladık, diğer yerlerle birlikte açılışını birlikte yapacağız. İzmir ve Balıkesir Belediye Başkanları da aynı duygularla hizmet veren başkanlarımızdır. TADEF adına ve şahsım adına hepsine teşekkür ederek kendilerini, kurumlarını ve emek verenleri kutluyorum.
Kurultaylar beyin fırtınasının, önerilerin yapıldığı ve tartışıldığı bir platform dur. Önceden alınan kararların ve uygulamaların sonucu anlatılır ve tartışılır. Her teşkilatın bölgesinde yaptığı çalışma ve etkinlikler açıklanır. Kurultaylar da önceden birbirlerini tanımayan, bilmeyen kişiler arasında dostluk, yardımlaşma ve iş birliğinin yapıldığı bir alan oluşturulur.
Bu kurultaya TADEF olarak bizlerde hummalı bir şekilde hazırlık yapmaktayız.

28 MAYIS
AZERBAYCAN CUMHURİYETİNİN KURULUŞU

Bugün bile birçok ülkede Cumhuriyet olmaz iken Azerbaycan Cumhuriyeti
28 Mayıs 1918 'de ilan edildi. Azerbaycan'ın ilk Cumhur Başkanı Mehmet Emin Resulzade'dir.
Mehmet Emin Resulzade bir kere yükselen bayrak bir daha inmez sözü ile Azerbaycan halkının kalbinde taht kurarak tarihe geçmiş unutulmaz bir şahsiyettir.
Azerbaycan halkının Cumhuriyet aşkı ne yazık ki uzun sürmemiş, kısa süre sonra özgürlükten, bağımsızlıktan korkan o zaman ki Sovyetler tarafından yok edilmiştir. Sovyetler Birliğinin dağılması ile özgürlüğü ve bağımsızlığı için yüzlerce insanın ölümü ile bedel ödeyerek yeniden Cumhuriyetine kavuşan Azerbaycan bugün dimdik ayaktadır.
Tarihi ve stratejik öneme sahip Azerbaycan aynı zamanda Kafkasya’nın parlayan bir yıldızı olarak hızlı bir kalkınma içindedir.
TADEF’e bağlı dernekler olarak her yıl olduğu gibi bu yılda da 28 Mayıs da Cumhuriyetin ilanı nedeni ile çeşitli kutlamalar yapılıyor.
Kardeş Azerbaycan’ımızın bu mutlu gününü tebrik ederek kutluyoruz.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bilal Dündar - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR