Kartepe’deki afetin sebebi…

MAKALEYİ DİNLE

Geçtiğimiz Salı günü İzmit, Gebze, Başiskele, Kandıra, Gölcük ilçelerinin toplamından daha fazla yağış alan Kartepe, sele maruz kaldı.

O gün Kartepe’de metrekareye 92 kilogram yağmur düştü.

Yağan yağmur ilk etapta sele neden olmadı.

Yağış saat 16.00’da sona erdi, sel 18.00’da başladı.

Anlayacağınız selin nedeni yağan yoğun yağmur değil, yağmur sularının yollarının kapalı olması…

Dere yataklarının tıkalı olması, suyollarının daralmış olması ve gelişi güzel dökülen hafriyatlar sele neden oldu.

Yapılaşmanın hızla devam ettiği bir ilçe Kartepe ancak yapılaşırken doğaya zarar verildiğinde, denge bozuluyor ve doğa kendinde alınanı intikamını alıyor. Birkaç sene öncesine kadar sel olayının yaşanmadığı Kartepe’de bugün sel yaşanıyorsa sebebi ve etkisini iyi gözlemlemek lazım.  

Bu iddia sadece benim iddiam değil elbet…

Bölgede birçok kişi selin sebebi olarak dere yataklarının daraltılması, hafriyatların gelişi güzel dökülmesi olarak gösteriyor.

8 ay önce de benzer bir durum yaşanmıştı, umarız üçüncü bir sel felaketinin yaşanmaması için hem vatandaş olarak hem yönetici olarak elimizden gelen gayreti gösteririz.

 

Mayıs ayı emlak sektörü için iyi geçti

TÜİK’in verilere göre ülkemizde geçtiğimiz ay tam 107 bin 888 konut satıldı. Bu rakam bir önceki yılın aynı ayına oranla %19,4 seviyesinde arttığı görülüyor.

2015 yılında ev almayı hedefleyen vatandaş elini çabuk tuttu ve seçim öncesi kredi kullanarak ev satın aldı.

2015 yılı, 2014 yılına göre daha verimli geçti. 7 Haziran seçimleri sonrası faizlerin yükseleceğini düşünenler ev almak için hiç vakit kaybetmedi.

Mayıs 2014’te toplam 2.406 ev satıldı, Mayıs 2015’te ise 2.893 ev satışı gerçekleştirildi.

Yılın ilk ayında ise rekor satışlar yapıldı.

Ocak 2014’te 10. 924 Ocak 2015’te ise bu sayı 14.016’yı buldu.

Eve talep artınca yap-sat müteahhitleri de arttı. Bir arsası bira miktar birikimi olan ev yapıp satmaya başladı. 

Şu sıralar en karlı sektör olarak görünen yap-sat sektörü aldı başını gitti. Kentin her bir yanında yükselen apartman daireleri kapış kapış satılıyor.

 

Muhtar Şentürk intihar etmemiş

Önceki Gölcük Topçular Mahallesi Muhtarı Rabia Şentürk’ün intihara teşebbüs ettiği haberi duyulmuş ve bu duyum ortalığı karıştırmıştı.

Millet, Muhtar Şentürk’ün  neden böyle bir şey yapmış olabileceğini tartışılırken, tartışmalara son noktayı yine intihar ettiği iddia edilen Rabia Hanım koydu.

Hastane odasından yaptığı açıklamayla olayı yalanlayan Şentürk, “Oruç nedeni ile mide ağrısı çekmekteydim. Bu sırada tansiyonum düşmüş. Arkadaşlar da yanlış bir anlama oluşmuş" dedi.

Yani Rabia Muhtar intihar etmediğini söylüyor. Eee bu saatten sonrada aksini kimse iddia edemez.

 

Osman Azık baba olu 

Uzun bir süredir gazetemizin matbaa servisinde görev yapan arkadaşımız Osman Azık geçtiğimiz yıl Neslihan Hanım ile evlendi. Azık çiftinin önceki günde bir çocuğu dünyaya geldi.  Özel Konak Hastanesi’nde gerçekleşen doğumda 3.200 gram olarak dünyaya gelen bebeğe Vildan adı verildi. Osman ve Neslihan Azık çiftini kutluyorum.

 

Ak Parti’nin iftarı ertelendi

Cumartesi günü Antikkapı Restaurant’ın karşısında bulunan alanda yapılması planlanan 3 bin 500 kişinin katılması beklenen iftar yemeği ertelendi. Hava muhalefeti nedeniyle ertelenen iftar yemeği 3 Temmuz Cuma günü yapılacak. Ak Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, yağmurlu hava nedeniyle iftarı ertelediklerini bildirdi.

 

Mehmet Ali Paşa Mahallesi’nin 90 kişilik meclisi bugün toplanıyor

Mehmet Ali Paşa Mahalle Muhtarı Yaşar Doğan 6 ayda bir yaptığı mahalle meclisi toplantısının üçüncüsünü bugün gerçekleştirecek. Mehmet Ali Paşa Düğün Salonu’nda yapılacak olan toplantıya 90 kişinin katılması bekleniyor. Aralarında AK Parti Milletvekili Mehmet Akif Yılmaz ve CHP Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet’inde bulunduğu meclis, önce iftar yapacak ardından da toplantı…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bülent Ekinci - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

İzmitli - KOCAELİYİ EVLATLARI YÖNETMELİ;Acı reçeteler ve İyi örnekler ortadadır

Selam...Lütfen kimse milliyetçilik yaptığımı düşünmesin fakat bu gerçeğin acı reçeteleri ortatadır,Kocaeliyi sadece evlatları düşünüyorlar ve Kocaelinin herhangi bir sokağında onları görebiliyorsunuz.Aklıma gelen örnekler;En iyi örneklerden biri Sn.Sefa SİRMEN'dir.Yokluklar içinde belediye gelirleri şimdiki gibi kanunlarla arttırılmamışken Büyükşehir statüsü verilmemişken Türkiyenin ilk,büyük projelerine imza attılar,Hatta bazen kendi mallarını bile ipotek ettiler mali kaynak sağlayabilmek için,

Hep barajı kullanırlar ya her seçimde;O barajda devletin hazinesinden bir kuruş para yok Dünya bankası kredisi ile yapıldı bu kapsamdada Entegre çevre projeleri;Baraj içme suyu kollektör boru hatları,İçme suyu arıtma tesisi,Atıksu arıtma tesisleri(AKP'nin seçim buroşürlerinede konulmuştu SİRMEN'dönemi yapılan projeler)'İzaydaş,Evsel Çöp depolama alanları,Atık su kollektörleri,Dere ıslahları,Kanalizasyon alt yapıları,İçme suyu alt yapıları,Doğalgaz alt yapısı,

(Dünyadaki en güvenli sistem alt yapısı yapılmış)'bu barajda hiçbir yolsuzluk yapılmamıştır,diğer düz barajlara göre artı özellikleri vardır içme suyu arıtılarak şebekeye verilmekte.Kocaelide hep sular kesilirdi baraj yokken abdest almaya bile su yoktu insanlar belkide abdestsiz geziyordu.Su zamanına göre Türkiye geneline göre çok ucuzdu,köylerden para alınmıyordu su saati bile yoktu köylerde.Belediye kaynakları yağmalanmıyordu bu kadar araç israfı yani gereksiz araç yoktu,

SİRMEN'dönemi başarılı bürokrat beyin takımındaki,belediyenin beyni hiç izin kullanmayan insanlara cebinden kendi parasını ilaç parası veren,hergün yüzlerce insanı dinleyen...(AKP'lilerin kapısının yanından geçemezsiniz.)insanları sorunlarını dinleyen çözüm üreten,çare arayan adam;Sn.Murat SİRMEN'in makam aracı belediyenin işlerinde kullanılırdı.Şimdi AKP'dönemi her yandaşın altında araba israfı saltanatı,yakıtta devletten ceplerindeki telefon bile devlete ait...

Türkiyede ilk konut yapan belediye(Yuvam akarca,Yahya kaptan);AKP'liler gibi KENT KONUT gibi yandaşlara maliyetine senetle satmadılar,Herkese memur maaşına endekli ucuza kaliteli konut sattılar insanları ev sahibi yaptılar.SİRMEN ve Ekibinin hizmteleri ve yaptığı eserler buralara sığmaz...Bu projeler Türkiyede diğer belediyelere örnek ve öncü olmuştur,danışmanlık ve projelere destek verilmiştir.Türk sporuna dahi büyük katkılar sağlanmıştır.

Sn.Hikmet ERENKAYA'ya Saraybahçe belediyesinde başarılı hizmetler vermişlerdir.Sn.Haydar AKAR'Kocaeliye yapılacak Limanların,Tersanelerin çevreye,ulaşıma vereceği zararlı etkenleri dile getirmiş meclise taşımıştır,kimse oralı olmamıştır...Sn.Fikri IŞIK'demekki haybeden sanayi bakanı ÜNİLEVER'gibi çevreci bir yatırımı kuruluşu Konya'ya kaçırmış Kocaeli'nin evlatlarının düzenlerinin,huzurlarının bozulmasına sebep olmuşlardır..

Sn.Ahmet DAVUTOĞLU'Konyada çölü ÜNÜLEVER'e kaptırırken bizim bakan nerede,neden hiç umurunda değil ADAPAZARINDA'arazi ayarlanabilirdi,fakat adamın Kocaeli ve evlatları umurunda değil sadace kendi koltuğunu koruma derdinde...Bunu OTOMOTİV İŞÇİLERİ direnişindede gördük!..Sayın bakan toplantı yapmışlar FORD'çalışanları ile işverenle konuşacaklarını söylemişlerdi fakat umurlarında bile olmadı..

Sn.DAVUTOĞLU'İsatnbulda Kibar holdingin sabinin evinde iş adamlarıyla TÜSİAD (Holding patronlarıyla)'gizli toplantıda Asgari ücreti arttırmayın diyor,Sn.Mustafa KOÇ'ta siyasi süreçte bizim konuşmamız doğru olmaz diye cevap veriyor.Sn.DAVUTOĞLU'şöyle demeliydi sizler büyük sanayi kuruluşlarısınız HOLDİNG ve FABRİKALARINDA Asgari ücret olmamalı olmaz.Asgari ücret;Esnaf,Küçük işletme,Kobiler içindir (tabi gücü yeten işveren fazla ücret verebilir)'demeliydi...

Sen Asgari ücreti sakın arttırmayın diyorsun...AKP'iktidarı tek başına iktidara gelseydi (DİSK ve Ali TEZEL'in sayfalarında okuyunuz)'işçiyi emekçiyi kötü günler bekliyordu.Velhasıl bunlar neyin kimin vekili?..Kocaeliye ve evlatlarına,Kocaelide yaşayan insanlara kim sahip çıkacak?..

Yanıtla . 0Beğen 25 Haziran 17:45
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR