Ahde vefa

MAKALEYİ DİNLE

 

Ahde vefayı savunur, bu önemli bulduğum duygunun hiçbir zaman hafife alınmaması gerektiğini aramızda paylaşırken, aynaya bakmayı hiç düşünmeyiz.

Hani derler ya, “Aynaya bakan kendini görür”…

Bir de günümüz şartları var elbette.

Toplumumuzun aile yapısı, ekonominin getirdiği olumlu, olumsuz şartlar, ahde vefayı direkt ilgilendirmektedir. Hatta geleceğimiz adına bizlere yön bile verebileceğini düşünmek zorundayız.

Bizim konumuz spor ve spor adına ahde vefayı nasıl değerlendirebilir, olumlu manada hizmet edebiliriz diye düşünürken, aklıma geleni kaleme almayı uygun buldum. Onu da siz değerli okurlarımla paylaşmak istedim.

Şöyle ki; amatör veya profesyonel spor hayatımızda küçük yaş gruplarından başlayarak en üst düzeyde yetiştirilen sporculara emek verenlerin unvanı ne olursa olsun, onların “ahde vefa”ya hakları olduğunu savunmak ve destek çıkmalıyız. Bence bu her şeyden önce insan olmanın gereğidir diye düşünüyorum.

Spor dahil hemen her dalda başarı ve geleceğimiz adına çok önemli olduğunun idraki ile yerine getirmemiz gereken bir görev olmalıdır ahde vefa.

İlimizin yetiştirdiği değerli bulduğum Sayın Nihat Ergün beyefendinin söylediği “Servet, şöhret, şehvet insanı bozar” deyimi çok önemli ve veciz bir söylem bence. Bu bağlamda ülkenin ekonomisine ters orantılı kazançlar, sporcularımızı, özellikle futbolcularımızı “ahde vefa” konusunda gerçekten iyileri tenzih ile maalesef pek iyi görmediğimi itiraf etmeliyim.

Bu günün sporcuları veya toplumun küçükleri yarının büyükleri olarak görevleri onları alacaklar. Bugün alacakları eğitimi, görgü, örf ve ananelerimizde “ahde vefa” varsa gelecekte onlar da ahde vefaya sıcak bakacak, yeri ve zamanı geldiğinde gereğini yerine getireceklerdir. Örnekleri spor camiamız başta olmak üzere hepimizin anılarında olumlu veya olumsuz anıları vardır, bende olduğu gibi.

Ahde vefaya daha sıcak bakmak sporcunun rüyası olmalı, toplumsal olarak ahde vefayı kendimize şiar edinmeliyiz diye dilek ve temennilerde bulunmaktan kendimi alamıyorum.

Spor yanlış hesaplar yüzünden, bugünkü konumuna getirilmiş, başta ahde vefa olmak üzere, centilmenlik unutulmuş, maalesef yurt dışından “Fair Play” ithal edilmiştir.

Yazık, hem de çok yazık!

Kendi benliğimize dönelim; dürüst, samimi, birbiriyle rekabet eden fakat manevi değerlerden ödün vermeyen sporcu ve spor adamlarına sahip bir ülkenin fertleri olmayı hep birlikte başarabiliriz diye düşünüyorum.

Spor medeniyettir, centilmenliktir, “ahde vefa”dır.

Sağlıklı ve spor dolu yarınlar diliyorum.

 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Yılmaz Kırlı - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR