Öğretmenler Günü

MAKALEYİ DİNLE

Her yıl 24 Kasım Öğretmenler Günü olarak anılmakta kısmen de kutlanmaktadır. Bu özel gün de başta Milli Eğitim Bakanı olmak üzere devlet kademesinde yetkililer Valiler, Kaymakamlar, Milli Eğitim Müdürleri, siyasi parti temsilcileri gibi kişiler Öğretmenler Günü ile ilgili klişeleşmiş beylik sözler söylerler. Bazıları genellikle de Belediye Başkanları yemek verirler. Ertesi gün Öğretmenler Günü de, öğretmenler de unutulur gider. Ertesi yıl sil baştan benzer nutuklar atılır.
Öğretmenlerin sorunları nedense bir türlü çözülmez. Öğretmenler ekonomik sorunlarla boğuşmaktadır. Öğretmenler aldıkları maaşla geçinemedikleri için mutlaka bir yan iş bulma mecburiyetindeler. Öğretmenlerin birçoğu maddi imkânsızlar nedeni ile çocuklarını okutamıyorsa, karnını doyuramıyorsa, gazete bile alamıyorsa öğretmenlerimizin durumunu anlatmak için başka bir söz söylemeye gerek yoktur.
Eğitim Bir-Sen’in yapmış olduğu araştırma çıplaklığı ile her şeyi ortaya koymaktadır. 1923 yılında bir öğretmen maaşı ile 25 cumhuriyet altını alınıyordu. Bugün sadece 3 cumhuriyet altını alınabiliyor. Her üç öğretmenin ikisi maaşı ile geçinemiyor. Araştırmaya göre de; her dört öğretmenden 3’ünün borcu var, Yüzde 54’ü kirada oturuyor. Yüzde 52’si maddi sorunlar nedeni ile yılda bir kez bile sinemaya gidemiyor. Öğretmenlerin Yüzde 85’i de çok dar olan bütçeleri yüzünden günlük gazete bile alamıyor. Bu çarpıcı araştırmaların eksiği var, fazlası yok.
Öğretmenlerimiz Van Depreminde hayatlarının baharında ölen 75 meslektaşlarının üzüntüleri nedeni ile buruk bir Öğretmenler Günü geçirmekteler. Ölenlere Allah’tan rahmet ailelerine, sevenlerine ve öğretmen camiasına başsağlığı diliyorum. Her şeye rağmen cefakâr ve vefakâr meslektaşlarım olan tüm öğretmenlerin Öğretmenler Günü’nü kutluyor, sağlık ve mutluluk diliyorum.

Rahmetli Aslan Koyuncu
Milliyetçi Hareket Partisi’nin (MHP) Kocaeli’ndeki duayen isimlerinden ve Kocaeli Gazetesi’nde köşe yazarı olan Aslan Koyuncu dostumuzu kaybetmenin üzüntüsü ve acısı büyüktür. Sakin ruhlu, efendi yapılı, doğru bildiğini söylemekten çekinmeyen Aslan Koyuncu Kocaeli’nde iz bırakan unutulmayacak bir isimdir.
Başta ailesine, MHP camiasına, Kocaeli Gazetesi okurlarına ve tüm sevenlerine başsağlığı diliyorum. Nur içinde yatsın ve Allah gani gani rahmet etsin.

Haftaya cumartesi panel
3 Aralık Cumartesi günü saat 14.00’te Sabancı Kültür Merkezi’nde “Gelişen ve değişen Dünya’da Türkiye-Azerbaycan İlişkileri” konusunda bir panel yapılacaktır.
Panelde Azerbaycan Parlamentosundan milletvekili ve gazeteci Ganire Paşayeva, Azerbaycan İstanbul Başkonsolosu Hasan Sultanoğlu, Türkiye- Azerbaycan Dostluk Grubu Başkan Yardımcısı Milletvekili Şuay Alpay, Milletvekili ve eski Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Yusuf Halaçoğlu ve İstanbul Milletvekili eski Körfez Savcısı Ali Özgündüz konuşmacı olarak katılacaklardır.
Panele Türkiye Azerbaycan Dernekleri Federasyonu ev sahipliği yapıyor. Bu güncel ve önemli panele tüm Kocaeli halkı davetlidir. Şimdiden başarı dileklerimi iletiyorum.
Sağlık, mutluluk dileklerimle…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bilal Dündar - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR