Vergi denetiminde elektronik denetim geliyor

MAKALEYİ DİNLE

Maliye Bakanlığı sürekli etkili vergi denetiminden söz eder ama nedense bu söylemler hep havada kalır. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’te yeni dönemde elektronik denetime başlanacağını belirtmiş. Bu nedenle denetim birimlerine bilgisayar, elektrik-elektronik, fizik, kimya ve matematik gibi bölümlerden mezun olanların alınacağını belirtmiştir. Biz yinede fazla umutlu olmamakla birlikte denetlenmesi düşünülen sektörler olarak bakanlığın düşündüğü sektörleri de şöyle sıralayalım;

LÜKS ARAÇLARA YAKIN TAKİP
Lüks araç ithalini veya satışını gerçekleştiren mükelleflerin Özel Tüketim Vergisi matrahlarını aşındırmak suretiyle neden oldukları vergi kayıp ve kaçağının önlenmesi amacıyla araştırmalar yapılacak, görüş ve öneriler alınacak.

TÜP SAHTEKÂRLARI
Bazı akaryakıt dağıtım şirketlerinin, LPG’yi mutfak tüpü gibi satılmış göstererek ÖTV kaybına neden olduğu iddiaları da kurulun öncelikli gündem maddeleri arasında sıralandı. Bu kaçağın önlenmesi için yeni önlemler üzerinde durulacak.

DÖVİZ BÜFELERİ
07/08/1989 tarihli ve 89/14391 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı Eki olarak
yayımlanan “Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Karar” çerçevesinde faaliyet gösteren Yetkili Müesseselerin (Döviz Bürolarının) neden olabilecekleri vergi kayıp ve kaçağının tespiti ve bu kayıp ve kaçağın önlenmesi amacıyla çalışmalar yapılması, görüş ve öneriler oluşturulması.

TEFECİLER
Ankara Grubunun en dikkat çekici denetim alanlarından birini de ‘tefeciler’ oluşturuyor. Grup, bu alana sadece vergi kayıp ve kaçağı ile kayıt dışılık açısından değil, tefeciliğin neden olduğu toplumsal zararların önlenmesi açısından da üzerinde duruyor.

KDV SAHTEKÂRLARI
Haksız yere nakden ve mahsuben iade alınan Katma Değer Vergisi’nin neden olduğu vergi kayıp ve kaçağının tespiti ve önlenmesi amacıyla İstanbul Grup Başkanlığı, Türkiye genelinde araştırmalar yaparken, Ankara Grup Başkanlığı ise Başkent özelinde ayrı bir inceleme yapacak.
İhracat amacıyla düşük fiyattan alınan şekeri, yurtiçi piyasaya satarak haksız yere KDV iadesi alan ve bunları kayıt dışı satarak vergi kaybına neden olan ihracatçı veya imalatçılar, Ankara Grubunun üzerinde titizlikle duracağı bir diğer denetim alanını oluşturuyor.

MÜTEAHHİTLER İŞÇİLERİYLE İNCELENECEK
Maliye Sosyal Güvenlik Kurumu ile yaptığı ortak denetim protokolü çerçevesinde, vergi kayıp ve kaçağının yanı sıra kayıt dışı çalışan incelemesi de yapıyor. İşte Ankara Grup Başkanlığı, inşaat sektöründe oluşan vergi kayıp ve kaçağının yanı sıra çalışanların sigortalı olarak çalışıp çalışmadıklarını da tespit edecek.

Bakanlığın söylemleri bunlar. Ancak fiiliyata bakıldığında yine küçük esnafın veya kendi kaynakları ile zor dönebilen tüccarın üzerine gidiliyor. Aslında yukarıdakiler bide gayrimenkul alım satımlarına ilave edilerek mercek altına alınsa önemli kayıpların önü alınır kanaatindeyiz. Bekleyip göreceğiz.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Fikret Gökmen - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR