Haydi kızlar okul yerine, haydi kızlar eve'!

MAKALEYİ DİNLE

Haydi kızlar okul yerine, haydi kızlar eve'!
DSP İzmit İlçe Başkanı Hülya Yıldırım Kahraman yaptığı basın açıklamasıyla 4+4+4 eğitim sistemine büyük tepki gösterdi.
DSP İzmit İlçe Başkanı Hülya Yıldırım Kahraman, önceki gün basın açıklaması yaptı.
Açıklamasında hükümeti laiklik ve eğitim konularında eleştirdi;
"Şu anda Milli Eğitim'de; ağır müfredat programı, ezberci eğitim sistemi, öğretmen yetiştirme ve atama yöntemi başta olmak üzere, ciddi sorunlarımız var. Bu sorunlar çözüm bekliyor. Ancak bunun yolu, her gelen bakanın, bir önceki bakanın uygulamalarını rafa kaldırıp, kendince yeni projeler üretmeye kalkışması değildir. Hükümet yetkililerinin bugünlerde ardı ardına açıkladıkları girişimler, Cumhuriyetin temel değerleri açısından kuşku vericidir. Dindar gençlik yetiştirmek, Atatürk'ün gençliğe hitabesini unutturmaya kalkışmak, bunun yerine Necip Fazıl'ın gençlere kinine sahip olma öğretisini belletmeye kalkmak iktidarın niyetleri hakkında yeterli ipucu vermektedir.
**
Milli Eğitim Temel Kanunu, herkes kendi kafasına göre projeler peşinde koşmasın diye getirilmiş olan ve yeterince açık ve kucaklayıcı hükümler içeren bir kanundur. Bu kanunu görmezden gelerek, akla, bilime, Cumhuriyetin temel değerlerine aykırı reformlara girişilmemelidir. Dindar gençlik yetiştirme projesi, iktidarın açıkça modern kültüre, laik Cumhuriyete karşı meydan okumasıdır, Mısırlılar karşısında Laik Devleti ve Anayasal Laikliği savunan Sayın Başbakan ''Dindar Gençlik Yetiştirme'' amacında ısrarlı görünüyor. Dini amaçlı projeler geliştiren zihniyetin ilk işi okullardan Atatürk Köşesini kaldırmak ve Atatürk'ün Gençliğe Hitabesini, Andımızı tartışmak oldu. İktidarın attığı adımlar, aldığı kararlar, ''Gençliğin beyninden Cumhuriyet'i ve Atatürk'ü silmek'' hedefini tüm açıklığıyla gösteriyor.
**
Son olarak gündeme getirilen 4+4+4 sistemi, eğitimde vahim sonuçlar doğuracak bir girişim olarak karşımıza çıkmıştır. Sırf İmam Hatip Okullarının önünü açabilmek için çocukların çok erken yaşta meslek seçimine yönlendirilmeleri yanlış bir uygulama olacaktır. Ayrıca ikinci 4 yıldan itibaren açık öğrenim seçimine izin verilmesi, özellikle Doğu ve Güneydoğu’daki kız çocuklarımızın okuldan alınabilmelerinin yolunu açacaktır. Bu proje hayata geçirildiğinde, kolayca ''Haydi kızlar okul yerine haydi kızlar eve'' uygulamasına geçilebilecektir. Oysa geleceğin annelerinin toplumsal gelişmemizde büyük katkıları olacağına ve onların eğitim düzeylerinin yükseltilmesi gerektiğine inanıyoruz.”
**
DSP İzmit İlçe Başkanı Hülya Yıldırım Kahraman’ın açıklamaları böyle…
Kahraman endişelerini dile getirdi.
Sanırım endişelerinde haklı. Zira, yeni sistem kamuoyunda tartışılmadan apar topar yeni dönemde uygulamaya konmaya çalışılıyor.


Derince Yavuz Sultan’dan SEDAŞ’a şikayet var!
Biz bu sütunlardan SEDAŞ’a gelen şikayetleri sık sık dile getiriyoruz. Biz şikayetleri yazmaktan bıktık, SEDAŞ, bu sorunları çözememekten bıkmadı.
Kocaeli’nin birçok bölgesinden SEDAŞ ile ilgili şikayetler gelmeye devam ediyor.
SEDAŞ’a bir şikayet de Derince Yavuz Sultan Mahallesi sakinlerinden geldi.
Gazetemizi arayan vatandaşlar Sevgi Sokak, Göktaş Sokak, Çimen Sokak, Yunus Emre İlköğretim Okulu’nun çevresi başta olmak üzere aşağı Kaşkaldere bölgesinde sokak lambalarının yanmamasından şikayetçi oldular.
Sokak lambaları ne hafta içi, ne de hafta sonu yanıyormuş.
Bu bölgede yaşayan mahalle sakinleri, akşamları evlerine gitmeye korkar hale gelmiş…
Mahalle sakinleri sokak lambaları sorunları çözülmezse, SEDAŞ’ı basmaya hazırlanıyorlar.
Benden söylemesi.
Hadi bakalım SEDAŞ yetkilileri, son ödeme tarihi bir kaç gün geçen abonelerin üzerine çullanıp hemen elektriklerini kesiveriyorsunuz…
Nasıl ki abonelerin üzerine çullanıyorsunuz, bari sorunların üzerine de çullanın da vatandaşın derdine derman olun.


“Kongre yapılsın, aday olmayacağım”
AKP Genel Merkezin aldığı karar doğrultusunda Dilovası İlçe Başkanlığı Kongresi son anda iptal edilmiş ve mevcut başkan İlhan Yıldırım göreve atanmıştı. Bu süreçte kırgınlıkların ve parti içi ayrılıkların olduğu iddialarına cevap vermek adına AKP’liler düğmeye bastı.
**
Dilovası Belediye Başkanı Cemil Yaman, İlçe Başkanı İlhan Yıldırım ve Yasin Turak Dilovası Teşkilat binasında çok sayıda partilinin katılımıyla bir araya gelerek dosta düşmana nispet yaparcasına samimi görüntüler verdiler. Dilovası İlçe Başkanı İlhan Yıldırım yaptığı konuşmada “AK Parti bir ailedir” vurgusu yaptı. Yıldırım sözlerini şöyle sürdürdü:” Bizim açımızdan kongre süreci aile içi bir yarıştı. Kaybeden olmamıştır ve kazanan AK Parti olmuştur. Genel merkezin teveccühü bizden yana olmuştur. Artık kongre sürecini geride bıraktık, önümüze bakmalıyız.”
**
İlhan Yıldırım gibi Yasin Turak da birlik mesajları vererek, kırgınlıkların olmadığını söyledi. Turak, kongrenin olması çağrısında bulunarak,“Gelin teşkilatımıza yaraşır kongremizi yapalım. Kongre olsun ve ben aday olmayacağım. Biz AK Partiliyiz, büyük bir aileyiz. Kırgınlıklar geride kaldı ve 2014 seçim hazırlıklarına bir an önce hep beraber başlayalım” dedi…
Şu siyaset ne garip şey.
Kongre sürecinde birbirleri aleyhine söylemedik sözler bırakmayanlar, kongre sonunda hiçbir şey olmamış gibi davranabiliyorlar… Bunları gördükten sonra “siyasetçiye güven olmaz” sözü hep doğdu çıkıyor…


Avukatlar kan bağışında bulunacak
İlimizde “Kan ihtiyacının” karşılanmasına katkıda bulunmak amacıyla, Kocaeli Barosu ve Türk Kızılayı işbirliğiyle, Kocaeli Barosu üyesi avukatları arasında “Kan Bağışı Kampanyası” düzenlendi. Kızılay tarafından, bugün 10.00 – 17.00 saatleri arasında, Kocaeli Adliyesi 4. Kat Baro Başkanlık Odası’nda kan bağışları kabul edilecek. Kocaeli Barosu Başkanı Av. M. Tamer Solakoğlu, bütün avukatları kan bağışı kampanyasına davet etti.


Bedelli askerliğe kaç kişi başvurdu?
Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, bedelli askerlik başvurusunda sayının 16 bine ulaştığını söyledi. Yılmaz, bedelli başvurusunda hedefin 100 bin olduğunu belirtti.
Bu yılki bedelli askerlik fırsatından yararlanabilecek askerliğini yapmamış 400 bin mükellef bulunuyor.
Bunlardan 125 bin kişinin yararlanması halinde 10 milyar liraya yakın gelir bekleniyor.


CHP ilçe kongreleri 31 Mart-13 Mayıs arasında yapılacak
CHP’de mahalle delegeleri seçimleri tamamlandı. Gözler ilçe kongrelerine çevrildi. İlçe kongreleri 31 Mart-13 Mayıs tarihleri arasında yapılacak. İlçe başkanları, ilçe kongre takvimlerini il başkanlığına bildirecek. İlçe kongreleri için henüz başvuru yok. İlçe kongreleri tamamlandıktan sonra 2 Haziran- 8 Temmuz tarihleri arasında il kongresi yapılacak.


Başkan’dan Nusaybin’e 100 bilgisayar
TV8 ekranında yayınlanan Erkan Tan ile Başbaşa programına konuk olan Başkan İbrahim Karaosmanoğlu, 'Tv izleyicilerinden gelen “Makarna dağıtarak oy alıyorsunuz” şeklindeki soruya “Hayır biz makarna değil, bilgisayar dağıtıyoruz. Üç yıl içinde toplam 80 bin öğrencimize bilgisayar dağıttık. O çocuklarımızın hepsi geleceğin bilgisayar mühendisi ve hatta Bill Gate’si olmaya adaydırlar. Ve yine biz makarna yerine üniversite sınavlarında başarılı olarak ilk 100'e giren Kocaeli'de ikamet eden 10 öğrencimize deposu full dolu otomobil hediye ettik ve diğer öğrencilerimizi de 'kıskanma ne olur, çalış senin de olur' şeklinde teşvik etmiş olduk” dedi...
**
Erkan Tan'ın “Bu bilgisayarlardan bir tane de bize hediye eder misiniz” şeklinde takılması üzerine kendisine bir adet bilgisayar takdim edildi. O sırada Mardin Nusaybin ilçesinden Erkan Tan’a mesaj yazan bir çocuk “O bilgisayarı bana gönderirseniz çok sevinirim” şeklinde bir talepte bulununca, Erkan Tan “Tamam bunu sana gönderiyorum” demesine üzerine gelişen sohbette, Başkan Karaosmanoğlu o öğrencinin okuduğu okula 100 tane bilgisayar gönderme sözü verdi.


BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?
Bir insan günde 23 bin kere nefes alıp verir.


KONUŞAN FOTOĞRAF

img src=/newpics/11357/050320121303553225826_4.jpg>

Foto muhabirliğinin zorluğu.


# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR