Kocaeli’de Trakyalı gibi olmak

MAKALEYİ DİNLE

Ben aynı zamanda Kocaeli’de 2005 yılında kurulan Kocaeli Trakya İlleri Kültür ve Dayanışma Derneği’nin 4 yıldır başkanlığını yapmaktayım. Derneğimizin üyeleri her yıl geleneksel hale gelen birlik ve dayanışma gecesinde buluşmaktadır. En son 03.12.2011 Cumartesi akşamı Tanyıldız Restaurant’ta gerçekleştirdik. Kanaatimce eğlenceli, Trakya türkü ve oyunları ile yoğrulmuş bir gece geçirdik. Geceye katılan üye ve dostlarımıza teşekkür ediyorum.
Derneğimizin temel amacı Trakya kültürünü yaşatmak, bulunduğu yörede tanıtmak ve bu bölge insanlarının birbiri ile dayanışmasını sağlamaktır. Derneğimizin üye sayısı 300’e yaklaşmıştır. Biz biliyoruz ki bu sayıda azdır. Hedefimiz üye sayımızı 700- 800’lere çıkarmaktır.
Altı yıl önce kurulan derneğimiz, yeni kurulan tüm derneklerin ortak sıkıntısını yaşayarak bu güne gelmiştir. Ancak derneğimiz bu yıl yetersiz mali olanaklarımıza karşın, üyelerimizin ve yakın dostlarımızın çok önemli özverileri ile büyük iş başarmıştır. Bunu büyük bir gururla söylüyorum. Derneğimiz kendisine ait bir gayrimenkul satın almıştır. Derneğimiz artık Cumhuriyet Parkı’nın karşısında, İnönü Caddesi ve Cumhuriyet Parkı’na bakan 75 M2’lik bir mekanda hizmet verecektir. Bu taşınmazın alımında katkılar sağlayan üyelerimiz ve dostlarımıza bir kez daha teşekkür eder, sevgi ve saygılarımı sunarım. Bu taşınmazın alımında hiçbir kamu kurumunun en ufak bir katkısı olmamıştır. Esasen bizim böyle bir talebimizde yoktur. O nedenle bu bir başarı ise bunun payı tamamen üyelerimiz ve dostlarımıza aittir.
Bu taşınmaz alımında bir miktar kredi kullanıldığından 16 ay süre ile ayda 1.600,00 TL taksit ödememiz olacaktır. Bundan önce bulunduğumuz mekanda da kira ve diğer giderlerle aylık giderimiz bu düzeydeydi. Dolayısıyla bunu derneğimiz kendi gelir kaynakları ile karşılayacak durumdadır.
Bizim bundan sonraki hedeflerimiz; Derneğimizi sürekli açık tutmak, bir personel istihdam edilerek günün en az 8 -10 saati derneği açık tutmak istiyoruz. Tüm üye ve dostlarımız diledikleri an bir çay içmek, sohbet etmek ve kitap okumak için derneğimize gelebilirler. Kullanılan kredinin 1.600,00 TL taksitleri bittiğinde ise, derneğimizin aylık masrafı 300,00 – 400,00 TL’yi geçmeyecektir. Bu giderlerin üzerinde sağlanan tüm kaynaklar, başta Trakya yöresi öğrencileri olmak üzere en az 10 öğrenciye burs vermeyi hedefliyoruz. Ayrıca Trakya kültürü ve gelenekleri ile ilgili etkinliklerimizi artıracağız. Geleneksel yemekler, temsili düğünler, Trakya türkü ve oyun havaları, folklor gösterileri gibi çalışmalara daha çok zaman ve kaynak aktaracağız.
Dernek lokalimize sadece Trakyalıları değil, Kocaeli mozaiğini oluşturan tüm dostlarımızı bekleriz. Kültürlerin kaynaşması, toplumun dayanışmasını artıracaktır. Ortak yanlarımız gücümüz olacaktır. Bizler de diğer hemşeri dernekleri ile bu tür diyaloğa açığız. Esasen fuarda “kültürlerin buluşması” platformunda da bunu gerçekleştirme çabamız vardır.
Ben bu vesileyle tüm Kocaeli halkına sevgi ve saygılar sunuyorum.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Fikret Gökmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR