Dilovası ve Körfez’deki son tablo

MAKALEYİ DİNLE

7 Haziran’da bir seçim yaptık, o bizi kesmedi, şimdi kalan enerjimizi 1 Kasım seçimleri için kullanacağız. Kocaeli, bu seçimlerde nasıl bir sonucun alınacağı en çok merak edilen yerler arasında…

 

Malum, geçen seçimde AK Parti, beklentilerden daha az oy almış, vekil sayısı yediye düşmüş, CHP 3’te kalmış, MHP son gece bir vekilini HDP’ye kaptırarak geceyi sonlandırmıştı…

 

Vekil tablomuz ise AK Parti 6, CHP 3, MHP ve HDP ise 1’er milletvekili şeklinde oluşmuştu…

 

HDP’nin ilimizde milletvekili elde etmesini sağlayan olan iki bölge vardı.

 

Bunlardan biri Dilovası…

 

Dilovası’nda yüzde 40 sınırında bir oy oranına ulaşan HDP, Körfez ilçede de yüzde 10 barajını geçmeyi başarmıştı. Özellikle bu iki ilçede alınan oyların etkisi ile HDP ilimizde hedefine ulaşmıştı.

 

Açıkçası benim de merak ettiğim konu, bu iki ilçedeki oy oranlarının 1 Kasım seçimlerinde nasıl oluşacağı…

Özellikle Körfez’i çok merak ediyorum.

Çünkü bu ilçenin Yukarı Hereke bölgesinde özellikle HDP’ye yönelik bir olumlu bir bakış açısı vardı 7 Haziran sürecinde. İşte beni düşündüren ve merak ettiren durumda bu. Yani HDP yeniden buradan beklenen düzeyde oy alabilecek mi?

 

Çünkü benim yaptığım görüşmeler, bölgedeki gezilerin ve halkın nabzını tutuşum buradaki oy oranlarında, 7 Haziran’a göre büyük oranda değişimin olduğu yolunda. Çünkü son genel seçimde tercihini HDP’den yana kullanan vatandaşlarımızın önemli bir bölümü bu kez daha farklı bir karar almış görünüyorlar.

 

Burada Bölgenin kanaat önderleri, özellikle yapılan terörist saldırılan ve sonrasında başlayan operasyonları, HDP’nin terörle arasına mesafe koymaması ve dahası başlatılan çözüm sürecine sahip çıkmadıkları gerekçesi ile tercihlerini biraz daha farklı bir partiye, daha çok AK Parti’ye doğru kaydırdıklarını gözlemledim.

 

Tabi bütün bunların dışında hala HDP diyenler de var. Bunlar da elbette saygı duyulması, tercih sınıfında ele alınması gerekin konular olarak dikkatimizi çekiyor.

 

Ayrıca Dilovası’nı ve özellikle Yukarı Hereke bölgesini birbirine yakınlaştıran doğulu nüfusa sahip insanımızın artık ve kan ve gözyaşı üzerinden siyaset yapılmasını istemediklerini de net bir şekilde görmüş bulunuyoruz.

 

Her ne şartta olursa olsun, her iki ilçenin önde gelen isimleri genel olarak son dönemde yaşananlardan ağırlıklı olarak PKK’yı ve HDP’yi sorumlu tuttuklarını açık bir şekilde gözlemledim.

 

Dilovası halkı için de benzer bir durum söylenebilir. HDP bölgede yine var. Fakat 7 Haziran’a göre düşüş yaşamasını kuvvetle muhtemel olarak nitelendiriyorum.

 

Önemli olan nokta ise HDP’den olası bir şekilde gidebilecek oylar hangi partiye kayar.

 

Akıllara gelen ilk siyasi isim şüphesiz AK Parti. Evet, HDP’den kaçacak oyların önemli bir bölümü AK parti’ye gidecek gibi. Ayrıca CHP’ye doğru de bir yönelik var. Dilovası’nın dışında aynı durum Körfez ilçede de böyle.

 

Ayrıca her iki ilçe için söylenebilecek bir diğer konu ise AK Parti’deki Cemil Yaman faktörünün devreye girmiş olması. Bu genç siyasetçinin bölgedeki tüm dengeleri değiştirdiğini görmemek için sadece kör olmak gerekir…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mehmet Özmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR