Reklam arası mı, enkaz mı? Şeriat mı, Cumhuriyet mi?

MAKALEYİ DİNLE

İnsan, yaşadığı olaylara “akıl ve mantık” süzgecinden geçirerek, yani “bilgi ve bilinçle” bakabiliyorsa “özgür bir insan” sayılabilir!..

Kimileri, başkalarını “kör-sağır-aptal” sanıyor!

Dün; “Hem laik hem Müslüman olunmaz!” diyenler, bugün “amaca ulaşıncaya kadar” laik görünüyor, demokrasiyi bir tramvay gibi kullanıyor ve içindeki asıl niyeti saklamaya çalışıyor!

Ama, bir şekilde içlerindeki asıl niyeti saklayamıyorlar!

Mustafa Kemal’in kurduğu CUMHURİYET sayesinde devlet yönetiminde söz sahibi olanlar, Mustafa Kemal’e “kin ve nefret” ile bakıyor, bunu da kimi zaman açığa çıkarıyorlar!

Örnekleyelim;

  • AKP Milletvekili Tülay Babuşçu; “Osmanlı İmparatorluğu’nun 90 yıllık reklam arası sona erdi!” diyor… Tarih bilmiyor, “akıl ve mantık” ile ilgisi yok, birilerinin kulağına fısıldadıklarını kusuyor! Osmanlı’yı yıkan Mustafa Kemal ve Cumhuriyet değil. SEVR Antlaşmasıyla yıkan Batı Emperyalizmidir! O hanım, “Milletvekili” olup devlet kasasından beslenip o Meclis’e girme şansını o Cumhuriyet ve Mustafa Kemal sayesinde elde etmiştir! Ama bunu idrak edemeyecek kadar cahil, güdümlü ve zavallıdır!
  • Niyet, zihniyet bellidir; birileri, demokrasiyi kullanarak Cumhuriyet’i yıkmak, Mustafa Kemal’den intikam almak, ŞERİAT düzeni kurmak hayalleri içindedir! Kanıt mı? AKP Of İlçe Başkanı Mehmet Hakan Terzioğlu, bir afiş yaptırıyor. Afişte Erdoğan’ın fotoğrafı ve şu yazılar yer alıyor; “Müslüman halka zulüm 1923’te başladı, 2023’de bitiyor!” Afişin sağ köşesinde bir mesaj daha var; “İslam ve Cihad” yazıyor!
  • AKP Milletvekili Mine Lök Beyaz; “Ne mutlu Türk’üm sözü anlamsıdır” diyor!
  • Peki, sayın Erdoğan ne diyor? “Kimse bize Türkmen milliyetçiliği ile gelmesin. Biz, her türlü milliyetçiliği ayaklar altına aldık!” diyor!
  • “İŞİD bir terör örgütü değil, öfkeden bir araya gelmiş bir insan topluluğudur” diyen kim? Ahmet Davudoğlu!
  • Bursa-İnegöl Milli Eğitim Müdürü Mustafa Karaaslan, rüyasında gördüğünü belirterek; “Atatürk’ün cehennemde olduğu” herzesini yumurtluyor! İslamiyet’i gerçekten bilen bir insan, “hangi kulun Cennete hangisinin Cehenneme gideceğine Peygamber efendimizin bile öngöremeyeceği” gerçeğini bilir ve böyle bir şarlatanlık yapamaz!
  • Nihayet, Prof. Dr.! Emine Erdoğan hanımefendi, “Ensar Vakfı” toplantısında; “Türkiye’nin 90 yıllık enkazını kaldırdık” diyor!

Bu söze yanıt vermek bile zaman kaybıdır! Bu kadar cehalet, kin ve öfke sahibi olmak için Cumhurbaşkanı eşi olmak mı gerek?! Bu ne cüret! Bu ne cehalet!

AKP Maliye eski bakanı Unakıtan; “Sata sata bitiremiyoruz. Ne komünist ülke imişiz” diyordu! Mustafa Kemal’in kurduğu Cumhuriyet’in en başarılı ve onurlu yılları 1923-1938 arasındadır. Yabancıların eline geçmiş tüm şirketler, elektrik-telefon idareleri, limanlar, Demiryolları, REJİ İdaresi o dönemde bedelleri ödenerek geri alındı. Şeker, bez, kağıt, şişe cam fabrikaları o zaman içinde kuruldu. Yeni demiryolları yapıldı. İş Bankası kuruldu, ETİBANK kuruldu. HALK EĞİTİMLERİ ile topyekün eğitim hamlesi başlatıldı.

O onurlu yıllara dil uzatmak kimin haddine?

Mustafa Kemal bir tek ülkeye ziyaret etmedi ama O’nun ayağına dünya liderleri geldi!

Mustafa Kemal, hayatı savaşlar içinde geçmiş bir lider olarak, “bir ulusun hayatı tehlikeye girmedikçe savaş yanlıştır. YURTTA SUL, CİHANDA SULH” diyen bir insandı!

Ya şimdi? Dalaşmadığımız komşumuz kaldı mı?

Yazımızı, 2. Abdülhamit’in torunu ERTUĞRUL OSMANOĞLU’nun sözleriyle noktalayalım;

“Bir şeyi unutmayalım; Eğer Mustafa Kemal Paşa olmasaydı hiç birimiz olmazdık. Yaptığı devrim belki hanedan için kötü oldu ama Türkiye O’nun sayesinde var. Siz, ben, hepimiz varlığımızı ona borçluyuz.”

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mustafa Küpçü - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR