Hayvan haklarını savunanların Büyükşehir’den istekleri var!

MAKALEYİ DİNLE

Anadolu Hayvan Hakları Federasyonu Temsilcisi Şeyda Şenoğlu, gerçekten de hayvan haklarını çok iyi savunuyor. Her platformda da bunu gösteriyor. Şenoğlu, önceki gün Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na dilekçe ile başvurarak bazı isteklerde bulundu.

**

Dilekçeyi birlikte okuyalım;

KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞINA

5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ve Yönetmeliği "Belediyelerin gönüllülerle işbirliği ve koordineli çalışmasını" esas almıştır.
Özellikle 7. Madde "Bölge ve mahallerindeki, özellikle köpekler ve kediler olmak üzere, sahipsiz hayvanların bakımları, aşılarının yapılması, işaretlenmesi ve kayıtlarının tutulmasının sağlanması, kısırlaştırılması, alındığı ortama geri bırakılması ve sahiplendirilmelerinin yapılması için hayvan geçici bakımevlerine gönderilmesi gibi yapılan TÜM FAALİYETLERDE YEREL HAYVAN KORUMA GÖREVLİLERİ VE GÖNÜLLÜ kuruluşlar ile belediye veteriner hekimlerinin koordinasyonunun sağlanmasıyla..." şeklinde hüküm içererek, tüm faaliyetlerin gönüllü katılımı ve koordinasyonu ile yapılmasını gerekli görmüştür. 
**

Ayrıca, 2005 Yılında yürürlüğe giren "İl Özel İdaresi ve Belediye Hizmetlerine GÖNÜLLÜ KATILIM YÖNETMELİĞİ" 5. Maddesi (e) şıkkı "başıboş ve sahipsiz hayvanlara yönelik hizmetlerin de gönüllü katılımı ile yapılmasını hükme bağlamıştır. Yani yasalar da, sahipsiz hayvanlara ilişkin konularda belediyelerin gönüllüler ile iletişim ve işbirliğini gerekli görmüştür.

**

Bu bağlamda:
1. Belediyenizin "sokaklardan hayvan toplanması, bakım evine götürülmesi, bakım ve tedavisinin sağlanması, kısırlaştırılması, bakım evinde tutulması gereken mağdur hayvan ise orada ki yaşamı, alındığı yere bırakılacaksa bu bırakılma süreci ve sonrasında sokakta bakım ve beslenmesinin sağlanması" hizmetlerinin GÖNÜLLÜLER İLE İLETİŞİM İÇİNDE yapılmasını talep ediyoruz. 
2.  Yasal hüküm olan SAHİPLENDİRMENİN hafta sonlarında daima daha yoğun olduğu göz önüne alınarak, özellikle çalışan insanların bakımevine ancak hafta sonlarında gelebileceği için, Cumartesi-Pazar ve bayram tatillerinde bakım evinin ZİYARETE AÇIK olmasını talep ediyoruz.

3. Bu yasal hakkın kullanılması başta belediye veterineri olmak üzere çeşitli merciler tarafından engellenmektedir. Belediyeniz ile gönüllüler arasında işbirliği içinde koordineli çalışmanın sağlanmasını, buna uymayan ve gönüllülere sürekli yasaklar getirip engellemeler yapan veteriner hekim ve diğer görevlilerinizin "Belediye Teftiş Kuruluna" soruşturma istemi ile sevk edilmesini, haklarında idari işlem yapılmasını önemle talep ediyoruz.

**

Bu husus tarafımızca da İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğüne ve Valilik makamına soruşturma açılması amacı ile ayrıca bildirilecektir.Talebimiz ayrıca Orman Su İşleri Bakanlığına ve İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğüne ve Valilik makamına iletilmiştir. Müracaatımıza ilişkin yapılacak işlemler ve uygulamalar hakkında tarafımıza 4982 sayılı yasa gereği bilgi ve cevap verilmesini emir ve müsaadelerinize arz ederim.”

**

Anadolu Hayvan Hakları Federasyonu Temsilcisi Şeyda Şenoğlu’nun Büyükşehir’e yazdığı dilekçe böyle. Ülkemizde maalesef insana bile yeterli değer verilmiyor… Menfaatin kol gezdiği, herkesin birbirine çıkar gözüyle baktığı bir ülkede, hayvan haklarını korumak ve gereğini yaptırmak pek de kolay değil. Bakalım Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Anadolu Hayvan Hakları Federasyonu Temsilcisi Şeyda Şenoğlu’nun talebine ne cevap verecek?

 

Karaosmanoğlu, Doğan’a harçlık verdi!

İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, önceki gün Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun bayramını kutladı. Karaosmanoğlu, Doğan’a harçlık vermek için elini cebine attı. Herkes 100 lira vereceğini bekledi. Beklenen olmadı. Başkan, Doğan’a 20 lira bayram harçlığı verdi.

 

BBC televizyonu güreşleri çekecek

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından da desteklenmeye hak kazanan Kartepe Hergeleci İbrahim Yağlı Güreş Şenliği bugün 13.00’te start alacak. Bu yılki güreşlerde İngiliz BBC Televizyon kanalından bir ekip belgesel çekimi yapacak. BBC ekibi güreşçilerin Kırkpınar Yağlı Güreşlerine hazırlıklarını konu alan belgesel niteliğinde yapım için gerekli çekimleri Hergeleci İbrahim Yağlı Güreşleri’nde gerçekleştirecek.

 

CHP’liler Cerattepe’ye gitti

CHP Kocaeli İl Gençlik Kolları geçtiğimiz günlerde ülkemizde büyük bir tepkiye yol açan Artvin’ de kurulacak altın madenini protesto eden Artvinlilere destek olmak amacıyla bu ile gitti. Heyette CHP İl Gençlik Kolları Başkanı Gökhan Orhan ve il gençlik kolları yöneticileri Ertan Çağlın, Hasan Sarıtoprak ve Gebze ilçe gençlik kolları yöneticisi Savaş Gayretli yer aldı. Bu duyarlı davranışlarından dolayı CHP’li gençleri kutluyoruz.

 

KOÜ öğrencileri Torino’da

Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü öğrencileri Dilek Oflaz ve Atakan Hürpek, yaptıkları tasarımlarıyla İtalya’nın Torino kentinde düzenlenen 1. Uluslararası Sanat ve Tasarım Okulları Festivali’ne katıldılar. Dilek ve Atakan’ı kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz.

 

 

Kabasakal ailesi İspanya’da

Apel Ahşap ve Orman Ürünleri Şirketi sahiplerinden ve Kocaeli Sanayi Odası Meclis Üyesi Oktay Kabasakal ailesi ile birlikte İspanya’da 20 günlük tatilini geçiriyor. Başta Barcelona olmak üzere İspanya’yı, Endülüs’ü ve Portekiz’i gezen Oktay Kabasakal eşi Yahya Kaptan Okulu İngilizce öğretmeni Petek hanım, çocukları Aylin ve Berkay la birlikte günlerini gün ettiler.

 

AKP’li gençler Balıkesir’de

AKP İl Gençlik Kolları Başkanı Emre Kahraman ve yürütme kurulu Balıkesir’de 1. Bölge istişare toplantısına katıldı. İl Gençlik Kolları Başkanı Emre Kahraman, toplantıya tam kadro katıldıklarını ve çok istifade ettikleri bir toplantı olduğunu dile getirdi. AKP’liler erken seçim olacakmış gibi çalışmalarını sürdürüyorlar. Bakalım koalisyon mu kurulacak, yaksa Kasım ayının sonunda erken seçim mi yapılacak.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR