Türkiye’deki fitnecilere dikkat!

MAKALEYİ DİNLE

Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 7. sınıflara yönelik yapılan ve 152 bin öğrencinin katıldığı deneme sınavında Alevilik ile ilgili bir soru tepkilere neden oldu.

 

İŞTE O SORU;

Hz. Ali Sevgisi
On iki imam sevgisi
Kur’an sevgisi
Doğa sevgisi

Yukarıdakilerden hangileri, Alevilik- Bektaşiliğin dayandığı karakteristik özelliklerdendir?

I ve II
II ve III
II ve IV
I, II ve III”

Sorunun cevabı A şıkkı, yani Hz.Ali sevgisi ve On iki sevgisi olarak verildi. yani Alevi-Bektaşilerin, Kur’an ve doğa sevgisinin olmadığı dile getirildi.

***

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi testinde, "Alevilik-Bektaşiliğin dayandığı karakteristik özellikler arasında hangileri bulunur" diye öğrencilere yöneltilen soruda, cevap olarak Hz. Ali sevgisi, On İki İmam sevgisi maddeleri yer alırken, Kur’an sevgisi ve doğa sevgisinin Alevi-Bektaşiliğin dayandığı karakteristik özellikler arasında yer almaması dikkat çekti.

***

Türkiye Barolar Birliği, sınav sorusunun öğrenciler arasında din ve mezhep ayrımcılığına neden olduğu iddiasıyla Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Barolar Birliği ayrıca, Milli Eğitim Bakanlığı’ndan ilgililer hakkında idari soruşturma açılmasını talep etti.

 

Savcılığa sunulan suç duyurusu dilekçesinde şu ifadeler yer aldı:

“Sağlıklı bir toplumun şu anki garantisi olan çocukların eğitim kurumlarında karşılaştığı din ve mezhep ayrımcılığına dair tavır, kendi inançlarından, kişiliklerinden endişe duymalarına sebebiyet vereceğinden, alıntılanan temel eğitim amacına aykırı şekilde “ruh ve duygu bakımından dengeli ve sağlıklı şekilde gelişmiş bir kişiliğe” sahip olmalarını engellemekte, kendilerini diğer din ve mezhepteki akranlarından farklı görmek suretiyle ayrımcılığa yol açmaktadır.”

***

Türkiye, çok tehlikeli bir sürece sokulmaya çalışılıyor…

Suriye’deki mezhep savaşı Türkiye’ye uyarlanmaya çalışıldı…

Başarılı olunamadı…

***

Şimdi Yemen’deki mezhep savaşları Türkiye’ye uyarlanmaya çalışılıyor…

Yine başarılı olamayacaklar…

Zira Türkiye’de Alevisi-Sünnisi, Türkü-Kürdü binlerce yıldır kardeşçe yaşamaya çalışıyor…

Ama bazıları işimize fitne koymaya çalışıyorlar…

Bunlara karşı herkesin uyanık olması lazım…

Libya’yı, Tunus’u, Mısır’ı, Suriye’yi, Irak’ı, Yemen’i görüyorsunuz…

İşte bu fitneciler yüzünden o ülkeler de birbirine girdi…

Aslında Türkiye’deki bu fitneciler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan güç alıyorlar..b

Zira Erdoğan, başbakan iken bir konuşmasında kendisinin Sünni olduğunu söyleyerek tabanına mesaj vermişti…

Bu tür söylemlerden kaçınmalıyız…

Zira, biz de Ortadoğu bataklığına saplanırız…

 

AKP’li Aygün, istikbal savaşı veriyormuş

AKP Kocaeli Milletvekili ve 3’ncü sıra adayı Zeki Aygün, önceki gün İzmit Yenişehir Mahallesi'nde gençlerle gerçekleştirdiği ev toplantısına katıldı…  Aygün burada yaptığı konuşmada “Dedelerimiz istiklal savaşı verdi, biz de istikbal savaşı veriyoruz" dedi. Neyin istikbal savaşını veriyorlar anlamış değiliz…  Dışarıdan bakıldığında AKP, Türkiye’de rejimi değiştirmeye çalışan bir parti olarak görülüyor. AKP’liler ülkenin değil, kendi istikbal savaşını veriyor…

 

Nerde kaldı Dicle Akın

MHP 10. sıra milletvekili adayı Dicle Akın, partisi tarafından milletvekili adayı gösterildi, gösterilmesine de, o gün bugündür piyasada yoktu. Geçen gün yapılan aday tanıtım toplantısına da katılmamıştı. Kocaeli kamuoyu Dicle Akın'ı çok merak ediyordu. Çünkü Akın, milletvekili başvurusunu Ankara'dan yapmıştı. Bunun için Kocaeli kamuoyunda pek tanınmayan birisi idi. Herkes kim bu Dicle Akın, nerede kaldı, seçim çalışmalarında henüz yok derken bir baktık ki Lütfü Türkan'ın gazilerle buluşmasına gecikmeli olsa da katıldı. Bu şekilde Kocaeli kamuoyu da Dicle Akın'ı yakından tanımış oldu. Dicle Akın bakalım bundan sonraki süreçte teşkilat ile birlikte çalışacak mı? Kendisine verilen 10. sıraya rağmen seçim çalışmalarında yeterince yer alacak mı? MHP'nin iddialı söylemlerle girdiği 7 Haziran seçimlerinde bütün vekil adaylarının olduğu gibi Dicle Akın'ın da elinden gelen çalışmaları ortaya koyması ve parti teşkilatı ile daha yakın temas halinde çalışması gerekiyor. Eğer MHP gerçekten de iktidar olmak istiyorsa 11 milletvekili adayının da her an sahada olması gerektiğini düşünüyoruz.

 

Lütfü Türkan gazileri bekletti

MHP 24. dönem milletvekili ve 25. dönem milletvekili 2. adayı Lütfü Türkkan önceki gün gazilerle buluştu. Buluşma saati 14:00 olmasına rağmen ve gaziler tam saatinde hatta daha öncesinde yerlerini almasına rağmen Türkan ortalıkta yoktu. Gaziler sıkılmaya başlamıştı. Türkkan 35 dakika sonra buluşma yerine geldi. Burada yaptığı konuşmada devletin gazileri yeterince önemsemediğini ve MHP iktidarında gazilerin sorunlarına çözümler getireceğini söyledi. Gazilerin otobüse bile binerken bin türlü sıkıntılarla cebelleştiklerini, gazilerin otobüs şoförleri ile muhatap edildiğini söyledi.  Ayrıca Türkkan, Gaziler arasındaki muharip ve muharip olmayan gaziler ayrımında da ortadan kalkması gerektiğini söyledi.  Mevcut iktidarın gazileri yeterince önemsemediğinden yakındı. Görünen o ki Lütfü Türkkan gazileri çok önemsiyor ve değer veriyor. Ancak bu kadar önemsediği gazileri de bekletmemesi gerektiğini düşünüyoruz. Kim bilir belki de trafikte kalmıştır ancak, Lütfü beyin bunları da hesaba katması gerektiğini düşünüyoruz.

 

AKP’li Çelik’ten kandil ziyareti

AKP Kandıra Kadın Kolları Başkanı Nilüfer Çelik ve yönetimi, yaşlılar haftası nedeniyle M.Erikli Belen mevkiinde ikamet eden yaşlılara Regaip kandili sebebiyle ziyaretinde bulundu. Ziyaret edilen vatandaşlar AKP’li kadınlara teşekkür etti

 

Köşker köylere müjdeyi verdi!

Hafta sonu Pelitli, Mollafenari ve Cumaköy’e kurmayları ve AK Parti Gebze İlçe Başkanı Hasan Soba birlikte çıkarma yapan Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, mahallelerde devam eden çalışmaları denetledi. Başkan Köşker Pelitli, Mollafenari ve Cumaköy’de doğalgaz çalışmalarının başlayacağı müjdesini de mahalle sakinleriyle paylaştı

 

Toza karşı su; Bu da bir yöntem!

İzmit Belediyesi, Mehmet Ali Paşa, Erenler ve Kadıköy Mahallelerinde yoğun şekilde alt yapı çalışması içinde bulunuyor. Alt yapı çalışmaları sırasında  tozlanma olduğunu söyleyen yetkililer,”  vatandaşların tozdan en az şekilde etkilenmeleri için   söz konusu bölgede sık sık yoları ıskalatıyoruz. Böylelikle tozun etkisini bir nebze olsun azaltmış oluyoruz” dediler. İzmit Belediyesi yetkilileri, çalışmaları İSU ile koordineli şekilde yaptıklarını da  söylediler. İyi bir yöntem. Çalışma sırasında vatandaşların mağdur edilmemesi önemli. 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR