CHP’li Hurşit Güneş’e göre AKP Yüce Divan’dan kaçamayacak!

MAKALEYİ DİNLE

CHP Kocaeli milletvekili Prof.Dr.Hurşit Güneş, partisi tarafından 7 Haziran’da yapılacak genel seçimlerde aday gösterilmedi…

Güneş zaman zaman AKP hükümeti ile ilgili yaptığı açıklamalarla gündeme geliyor…

Güneş, önceki gün AKP hükümeti ile ilgili ilginç bir söylemde bulunarak, “er ya da geç hem lahey, hem yüce divandan kaçamayacaklar” dedi.

**

Güneş’i açıklamasını birlikte okuyalım;

Başbakan ve Cumhurbaşkanının Kazlıçeşme mitinginde MİT TIR’larından çıkan silahlara ilişkin açıklamaları her ikisinin de ne Yüce Divanda, ne de Lahey’de yargılanmalarını ortadan kaldırmayacaktır.

**

1) 30 Mayıs Cumartesi günü Ankara mitinginde Başbakan Davutoğlu daha önceki açıklamalarını yalanlayarak bu TIR’lardaki silahların Suriye’de Bayırbucak Türkmenlerine gittiğini belirtmiştir. Suriye’deki Bayırbucak Türkmenleri başka bir ülkenin (Suriye) vatandaşıdır ve silahlandırılamaz. Bu itiraf Türk Ceza yasasının 

304. Maddesine göre suçtur ve yabancı bir devlete karşı savaş tahrikidir. Bu suç işlenmiştir ve mutlaka yargılanacaktır. Kaldı ki, silahların Türkmenlere gitmediği de ayrı bir gerçektir. 

**

2) 2012 Ağustosunda ortaya çıkardığımız Hatay’daki Apaydın kampı Suriye’deki silahlı muhaliflerin ana karargâhıydı ve bu durum hem yine TCK. 304 maddesine göre savaş tahriki suçuydu, hem de yabancı devlet aleyhine asker toplama niteliği taşıdığı için TCK. Md. 306’ya göre suçtu. Üstelik yabancı bir askeri unsur Meclis onayı olmaksızın ülkede barındırıldığı için Anayasanın 92. Maddesine göre suçtu.

**

3) İŞID gibi uluslararası kabul edilen bir terör örgütüne karşı olanlar hariç, eğit-donat programı çerçevesinde yabancı unsurların silahlandırılması yine Lahey’de (Uluslararası Ceza Mahkemesinde) Cenevre Sözleşmelerini ihlal ettiği için mutlaka yargılama konusu olacaktır.

**

4) Birçok kez teröristlerin Suriye’ye Türkiye üzerinden geçtiği Interpol tarafından ifade edilmiş ve Türk hükümeti kontrolleri artırma konusunda müteaddit defa uyarılmıştır. Bunların da hükümetin başına ileride dert açacağı bilinmelidir. Nitekim 2 Eylül 2012 tarihinde o dönemki CIA Başkanı David  Petraeus’un özel ziyaretinde MİT Müsteşarı Hakan Fidan ile İstanbul’da 4,5 saatlik baş başa görüşmesinde radikallere silah sevkiyatı hususundaki endişelerini belirttiğini artık bilmeyen kalmadı. Bir süre sonra da 16 Mayıs 2013 tarihinde Beyaz Saray’da ABD Başkanı Obama, Erdoğan ve Fidan’a “biz de sizin radikallerle neler yaptığınızı biliyoruz” diyerek uyardığı da ortada.

**

Kısacası, Türk hükümetinin o dönem El-Nusra şimdiki IŞİD’i desteklediği bilgisi yeni değildir. O TIR’larla teröristlere silah taşındığı Batı tarafından çok iyi bilinmektedir. TIR’larda “o yoktu, bu vardı” gibi tartışmaların hiçbir anlamı yoktur. Teröristlere silah sevkiyatı yapıldığı ve lojistik destek verildiği su götürmez bir gerçektir!

**

2013 yılındaki yine bizim takip ettiğimiz Sarin gazı davası da en az bu konular kadar önem teşkil etmektedir. Adana 10. Ağır Ceza mahkemesinde görülen Sarin gazı davasında teröristlerin Suriye’deki kimyasal saldırıları için Türkiye’den lojistik destek aldığı ortaya çıkmıştır. Sanıklardan Hytham Qassap 30 Ekim 2013 tarihindeki duruşmada (zabıtta) kendi komutanları ile Türk hükümetinin ilişkide olduğunu itiraf etmiştir. Bütün bu saydıklarımız insanlığa karşı suçlar ve savaş suçları kapsamında Lahey’deki Uluslararası Ceza Mahkemesi kapsamına girmektedir. Er ya da geç bu hükümet Lahey’de yargılanacaktır...”

**

Güneş’in açıklaması böyle…

7 Haziran’da seçimler var…

Bu seçimler, Türkiye Cumhuriyeti’nin en önemli seçimlerinden biri…

Görünen şu ki; Kilit parti HDP…

HDP, barajı geçerse, Türk siyasi tarihi yeniden şekillenecek…

Geçmezse de AKP, 330 milletvekili geçer ve Başkanlık sistemi için düğmeye basar…

7 Haziran’a az kaldı…

Bu tarihten sonra daha rahat bir değerlendirme yapacağız…

 

SP’nin pankartına saldırı

SP’liler, pankartlarını saldırı yapılmasına tepki gösterdi. SP’den yapılan açıklamada Kocaeli şehrinin 4 bir yanında yer alan AKP’nin bayraklarına ve pankartlarına ses çıkarmayıp göz yuman Emniyet teşkilatı ve Belediye personeli; Saadet Partisi pankart asınca özel harekat ekipleri kurarak bunları indirmek için elinden gelen her şeyi yapıyor. Son olarak Orduevi ve Kuruçeşme bölgesinin orada ki Saadet Partisi bayraklarına müdahale edilmiş denildi. SP’liler partilerinin yükselişinin birilerini korktuklarını belirtiyorlar. Halkın, gerekli cevabı sandıkta vereceğini düşünüyor.

 

Körfez SKM, onlardan sorulur

AKP Körfez İlçe SKM (Seçim Koordinasyon Merkezi) çalışmalarını büyük ciddiyet içerisinde sürdürüyor. SKM’nin bayan çalışanları Merve Helvacı ve Özge Culfa, günün 14 saatini SKM’de geçiriyor.  Seçimin mutfağı olarak nitelendirilen SKM’de Merve ve Özge, iyi yemek pişiriyor.

 

Üzülmez sevindiriyor

Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez’in ilçedeki yaşlı, hasta ve ihtiyaç sahiplerine ayni ve nakdi her türlü yardım sağlanması, manevi v e sosyal yoksunluklarının giderilmesi için görevlendirdiği Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü verdiği hizmetlerle takdir topluyor. İlçede yaşlı, hasta ve ihtiyaçlı olan vatandaşların hayatını kolaylaştırmak adına 2015 yılında 14 tekerlekli sandalye ihtiyaç sahibine verildi.

 

Mali Müşavir Mehmet Balimre oğlunu evlendiriyor

Uzun yıllar Kocaeli SMMM Odası Meclis Başkanlığı yapan Mali Müşavir Mehmet Balimre bugünlerde oğlu M. Fatih’i evlendirme telaşı içinde. Sanayi sitesinde Ortaklar Cıvata’nın ve Türkamak Mühendisliğin ortaklarından olan M. Fatih Balimre ile İşletme Fakültesi mezunu Begüm Albayrak’ın nikahı, 6 Haziran 2015 Cumartesi günü Saat: 15:00’de İzmit Yunus Emre Kültür Merkezinde (Dolphin) gerçekleşecek. Mali Müşavir Mehmet Balimre, yoğun mesleki çalışmaları arasında dostlarına nikah davetiyelerini ulaştırma telaşını yaşıyor.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR