MMO seçimleri bıçak sırtında!

MAKALEYİ DİNLE

Makine Mühendisleri Odası (MMO) Kocaeli Şubesi seçimleri (Sakarya, Bolu, Düzce ve Gebze dahil) bugün başlayacak, yarın sona erecek.
Bugün konuşmalar, yarın da seçim yapılacak.
Bugünkü kongreye geçmeden, size geçen kongreden bahsetmek istiyorum.
2010 yılında yapılan MMO Kocaeli Şubesi seçimlerimde Demokrat Makine Mühendisleri adına MAVİ LİSTE ile seçimlere giren Nedim Kara 686 oy olarak seçimi kazanmıştı.
Demokrat Makine Mühendisleri adına KIRMIZI LİSTE ile seçime giren Bülent Naci Deveci 314 oyda kalmıştı. Seçimlere bağımsız olarak giren Tuncay Şengöz 233, Volkan Taşdönderen 205, Gökhan Hoş ise 154 oy almıştı.
O seçimlerde Gebze’nin 617, Sakarya’nın 768, Düzce’nin 168, Bolu’nun 184, Kocaeli’nin 2127 oyu bulunuyordu. Şu anda ise odanın üye sayısı 4673.
Oda’da üye ağırlığı Kocaeli’de bulunuyor…
***
Gelelim bugün ve yarınki kongreye…
Kongrede üç kişi aday oldu.
Demokrat Makine Mühendisleri adına MAVİ LİSTE ile seçime giren mevcut başkan Nedim Kara.
Demokrat Makine Mühendisleri adına KIRMIZI LİSTE ile seçime giren Naci Deveci…
Marmara Mühendisler Birliği adına seçime giren Tuncay Şengöz.
***
Nedim Kara, Naci Deveci ve Tuncay Şengöz ile görüştüm…
Üç adayın da yönetim kurulu listelerini gazetemizde yayınladık…
***
Kara ve Deveci Demokrat Grubu temsil ederken, Şengöz’un muhafazakar grubu (AKP, SP, MHP) temsil ediyor.
Zor bir seçim olacak gibi…
İki demokrat grubun çekişmesinden Şengöz sıyrılır mı, sıyrılmaz mı onu bilmiyorum.
Naci Deveci, Tuncay Şengöz’ün seçimi kazanacağına hiç ihtimal vermiyor.
Nedim Kara, kendinden emin…
Tuncay Şengöz, geçen seçimlere bağımsız olarak girmiş ve 233 oy almıştı.
Şengöz biraz da bu sayıya ve bu seçimlerde kendisini destekleyen gruba güveniyor…
Şu bir gerçek ki, MMO Kocaeli Şubesi seçimleri oldukça zor geçecek.
Kazanan adayın, çok fark atacağını düşünmüyorum…
Üç adaya da başarılar diliyoruz…EKOS-DER’de yeni başkan Teker
Dilovası Ekoloji ve Sağlık Derneği (EKOS-DER) hafta sonu sessiz sedasız kongre yaptı. Hareketli geçen kongrede eski başkan Ercan Teker tekrar dernek başkanı oldu. Başkan Ercan Teker’in yönetiminde Orhan Çarıkçı, Fesih Oğuz, Alparslan Artut, Murat Erdoğan, Ekrem Öner, Nevzat Artut, Necmettin Arslan, İsmail Sami, Tahir Alptekin ve Erkan Bilikli yer aldı.


Yasin Turak'ın son kararı!
Genel Merkez'in tek liste kararına rağmen AKP Dilovası İlçe Başkanlığına aday olan Yasin Turak, son kez kendi ekibiyle bir araya geldi. Görüşmelerini tamamlayan Turak, başkan adaylığında devam kararı aldı. AKP İl Başkanı Mahmut Civelek ile bir araya gelen Turak, devam kararını başkan Civelek’e iletti. Turak, “Yola çıktığım ekip, devam etmemi istedi. Sonuçta ben şahsi bir çıkış yapmadım. Ben olmasam başka biri aday çıkacak. İlhan başkanla olan görüşmelerimiz de olumsuz neticelendi. İl başkanımıza, başkan adaylığı için devam edeceğimizi söyledim. Gelişen olayları hep birlikte göreceğiz” dedi.


Gebze’de hemşeri dernekleri birleşiyor
Gebze Dernekler Birliği Başkanı Erol Ateş’in öncülüğüyle, Gebze, Darıca, Çayırova ve Dilovası’ndaki hemşeri dernekleri arasındaki iletişimin güçlendirilmesi ve kent yararına çalışmalar yapılması amacıyla, kurulması amaçlanan federasyon için çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor.
Yaklaşık 100 adet derneğin katılımı ile kurulacak olan federasyonun tüzük çalışması tamamlandı.


Hangi ülkenin ne kadar nükleer silahı var?
İngiliz gazetesi nükleer silaha sahip olan ülkelerin ellerindeki nükleer silah miktarını açıkladı;
Birinci Amerika. Dünya devinin elinde 500 tondan fazla nükleer silah maddesi bulunuyor. Sıralamada ABD'yi Rusya, Fransa ve İngiltere 500 tona yaklaşan miktarla izliyor.
Dünyada en az nükleer silah metaryalinin olduğu ülkeler ise Polonya, İsveç ve Macaristan oldu. Araştırmaya göre İsrail'in elinde 0.5-1.99 ton, İran'ın elinde ise 5-20 kg nükleer silah maddesi bulunuyor.
Nükleer silah materyallerinin güvenliği, kaliteli muhafazası konusunda Avustralya birinci sırada yer alırken onu sırasıyla Macaristan ve Çek Cumhuriyeti izledi.
Nükleer silahların kaliteli bir şekilde muhafazası konusunda listenin en sonunda Kuzey Kore yer alırken son üçteki diğer ülkeler Pakistan ve İran oldu.


Kocaeli Barosu, Özel Yetkili Mahkemelerin kaldırılmasını istiyor
Kocaeli Baro Başkanı Tamer Solakoğlu, Baro adına yazılı açıklamada bulunarak yargı sistemini eleştirdi.
“Geçmişten günümüze devam eden yargının tutuklamaya ilişkin kararlarındaki keyfilik ve çifte standart, tutuklama mağduru vatandaşlar ve avukatlar tarafından defalarca dile getirilmişse de, kamuoyu tarafından yeteri kadar önemsenmemiştir.
Ne zaman ki, özel yetkili savcılık ve ağır ceza mahkemelerince başlatılan “Ergenekon, Balyoz ve KCK” gibi soruşturma ve kovuşturmalarda, asker, gazeteci, siyasetçi, akademisyen ve avukat olan kişilerin, ne ile suçlandıklarını dahi bilmeden tutuklanmaları, yargı sistemimizdeki “tutuklama sorununu” kamuoyunun gündemine taşımıştır. Bu düzenleme, tutuklamanın istisnai değil, zorunlu olduğunu öngören bir düzenlemedir. Kocaeli Barosu olarak, adil yargılama hakkının ve hukuk güvenliğinin önündeki en büyük engel olan özel yetkili ağır ceza mahkemelerinin kaldırılması gerektiğini kamuoyunun bilgisine sunarız.”


Hurşit Güneş’in toplantısı iptal
Perşembe akşamı saat 17.53’de CHP Kocaeli İl Başkanlığı’ndan mail geldi.
“Milletvekilimiz Sayın Hurşit Güneş 13 Ocak Cuma günü saat: 11.00'de CHP İl Binasında basın mensuplarıyla bir araya gelecektir. Basın mensuplarımız davetlidir” denildi…
Cuma saat 09.29’da başka bir mail geldi.
Mailde,“Sayın Hurşit Güneş'in bugün CHP İl Başkanlığında yapacağı basın toplantısı program değişikliği nedeniyle iptal olmuştur. Basın mensuplarımıza duyurulur”…
Güneş’in toplantıyı iptal etme nedeni, Ömer Akın’ın istifasıyla il yönetiminin zor duruma düşmesi olarak değerlendirildi…


Kandıra mektubu
Son KCK operasyonları sırasında tutuklanan eski Şırnak Milletvekili Mahmut Alınak, Başbakan Erdoğan’a Kandıra F Tipi hapishanesinden bir mektup göndermiş. Özetle şöyle diyor:
“...12 Eylül hapishanelerinde de yattım. Ağır işkenceler gördüm, ama soyundurularak aranmadım. Gel gör ki, ‘ilahi adalet, kardeşlik ve insan hakları’ sözcüklerini dilinden düşürmeyen iktidarınız zamanında hapishanede soyundurularak arandım.
Ben ve benimle birlikte yedi kişi kelepçeli olarak getirildiğimiz Kandıra 2 Nolu F Tipi Cezaevi’nin idari bölümüne kadar ayrı noktalarda tam on dokuz defa arandık. Aramalar X Ray cihazından geçirilmenin yanında, ayakkabılarımızın içine kadar ayrıntılı olarak yapıldı. Buna rağmen cezaevi idari bölümünde eroin ve esrar taşıyormuşuz gibi bizden soyunmamız istendi. Biz toplu halde haysiyet kırıcı olduğunu söyleyerek soyunmayı reddettik. Bunun üzerine pazartesi günü (geldiğimizde cumartesiydi) gelecek ekiplerin müdahalesi ile zor kullanılarak soymakta tehdit edip, bizi bir tecrit odasına kapattılar. Üç saat kadar o soğuk odada bekletildik. Yanımdakiler gencecik insanlardı, onların saldırıya uğramalarına ve dövülerek soyundurulmalarına yüreğim izin vermedi. Bunun üzerine soyunmayacağımızı, ancak soyarak arayacaklarsa bunu kendilerinin yapmasını söyledik. Böylece bizi bir odada tek tek soyarak aradılar. Sonra öğrendik ki, tüm F Tipi cezaevlerinde aynı uygulama hüküm sürüyormuş...”


KONUŞAN FOTOĞRAF:Vali Ercan Topaca:
Hadi beyler, boş durmak yok. Herkes birer ağaç diksin. Hepimizin dikili bir ağacı olsun… Üzerine isminizi yazmayı da unutmayın.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR