Kartepe’de “Bosna’ya yardım” tartışması

MAKALEYİ DİNLE

Geçtiğimiz hafta, Saraybosna’da kadın doğum ve çocuk hastanesinin yenilenmesi için atılan adım bir kesimi oldukça rahatsız etti. Yapılan yardım, “nüfusu 100 bini aşan kendi ilçemizde hastane yokken, Saraybosna’ya hastane yaptırmak da nereden çıktı? Hangi akla hizmet ediyor bu düşünce?” şeklinde birtakım eleştirileri de beraberinde getirdi. Yapılan bu hizmetin ne denli önemli olduğunu anlayabilmek için biraz empati yapabilmek ve sahip olduklarımıza şükredebilmek yeterli olurdu aslında.

Düşünün ki, resmi rakamlara göre 320 bin Bosnalı hayatını kaybetti bu soykırım esnasında. Konu hakkında eleştiri yapmadan önce, yüzbinlerce Bosnalının dünyanın gözü önünde nasıl soykırıma uğradığını, çocukların öldürülen anne babalarını kendi elleriyle nasıl toprağa gömdüğünü bilsek, sorgulanması gerekenin vicdanımız olduğunu anlayabilirdik belki… Toplu mezarlara atılan cansız bedenlerin parçalandığı için kimliklerinin tespit edilemediği gerçeğini de göz önünde tutarsak orada yaşanan acı tablo biraz daha netleşir sanırım.

Amacım “Kartepe’ye hastane yapılsın” diyenlere itiraz etmek değil. “Buraya yapılmasın, dünyanın dört bir yanındaki masum ve mazlumlara hastane yapılsın” demek de değil elbette. Ancak, hani komşusu açken tok yatan bizden değildi? Öyle bir kültürden gelmiyor muyuz? Öyleyse yapılan bu yardımı da takdirle karşılayabilmemiz gerekir. Bosna’da yaralar hala tam olarak sarılabilmiş değil. Acılar dün gibi taze. Savaşın ortasında yapayalnız kalan çocuklar bugünün büyükleri olarak ülkesi için bir şeyler yapmaya çalışıyor. Türkiye gibi güçlü bir devlet olup da kardeşlerimizin ellerinden tutmamak düşünülebilir mi? Düşenin elinden tutan, zor zamanında yanında olan ve bunu gönülden yapan bir nesil olduğumuz için milletimizle gurur duyuyorum. O ülkede, o hastanede doğacak olan her çocuğun bu ülkeye besleyeceği sevgiyi, bu ilçeye duyacağı sempatiyi düşünün. Ekilen bu tohumların ülkemiz ve ilçemiz adına ne kadar verimli bir olur bir düşünsenize.

Kartepe’ye hastane yapılması konusundaki düşüncem ise; Kartepe’nin tam teşekküllü bir hastaneye elbette ihtiyacı olduğu yönünde. İlçede herkesin rahatça ulaşabileceği, tüm ihtiyaçlara cevap verebilen bir hastanenin boşluğu herkes tarafından kabul edilen, şahsım tarafımdan da geçmişte çokça dillendirilen bir gerçek. Bunu şimdilik çevre hastane ve polikliniklerden sağlıyoruz. Ama bunun için Bosna’ya yapılan hastaneyi eleştirmek değil, çözüm odaklı projeler sunmak gerekiyor. Sanırım önümüzdeki yıl bu konuda da ciddi adımlar atılacak. İlçemize yapılacak yatırımların bu tür sosyal sorumluluk projelerinin yapılmasına engel olmamasını diliyor, aksine, artarak devam etmesi gerektiğini düşünüyorum.  

 

Sıra dışı muhtarla sıra dışı sohbet

Çok az insan iş üretmek için kafasını çalıştırır. Çevrenize bakın; işinizde, ailenizde, etrafınızda, hele hele kamu kurumlarında… Kimse bir işi başından sonuna sahiplenip çözüme kavuşturmaz. Ne söylenirse onu yapar. Onu da eksik yapar! Bir yerde “tuttuğunu kopartan” insan gördük mü hemen ona sarılırız. Bayılırız bu davranışına, hemen takdir ederiz. Aslında yapması gerekeni yapmış, ihmal etmeyip işini takip etmiştir. Bir de yönetici pozisyonunda böyle iş bitiren birini gördük mü, keyfimiz bir o kadar daha artar. Kafamız rahat eder. Ama dedik ya, bu tür idareci ve kanaat önderi diyebileceğimiz insanlar da çok fazla yoktur.

Nadiren görebildiğimiz bu iş yapmayı ve çözüme kavuşturmayı seven idarecilerden biri de, Selami Tarakçı’dır. Fatih Sultan Mehmet Mahallesi Muhtarı olan Tarakçı, sıra dışı bir profile sahip. Elini nereye atarsa dikkatler oraya yöneliyor. Eğitimden spora, sosyal projelerden muhtarlığa kadar birçok branşta aktif olarak çalışan muhtar Tarakçı ile geçtiğimiz günlerde güncel konulara dair keyifli bir sohbet yaptık. Epeydir görüşemediğimiz için uzun uzun konuşma fırsatı bulduk.

Kendisini en son adeta çürümeye terk edilen Akşemseddin Camii ile ilgili girişimde bulurken görmüştük. Konu hakkında birlikte yazdığımız mektubu Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunmuştu. O günden sonra hem caminin ismi değişti, hem de inşaatta gözle görülür bir hareketlilik yaşanmaya başladı. Şu an ise minare dikilmek üzere. Kubbeler filan da bitmiş. Anlayacağınız camiye de el atan muhtar sayesinde yine bir işe ivme kazandırılmış oldu.

Sıra dışı muhtarın Kartepe Belediyespor yönetimine girdiğini basından takip etmiştik. Bununla ilgili de ilginç fikirleri olan Tarakçı’nın, farklı olmayı ve heyecan yaratmayı sevdiği aşikar. Örneğin; Fildişili oyuncunun Kartepe Belediyespor’a getirilmesine de öncülük etmiş. Bu transferin Kartepe’ye bir heyecan getireceği kesin. Havalimanına giderek siyahi oyuncuyu karşılayan muhtar, şimdiden dikkatleri çekmeyi başardı. Şu an Kartepe’de herkes Fildişili Alex’i konuşuyor. Önce şaka sanmıştım ama, Yattara’nın  transferi de son anda olmamış. Hani şu hepimizin bildiği, Trabzonsporlu, çalışmalarıyla Türkiye’yi ayağa kaldıran Yattara…

İşte, günü kurtamak başka, geleceğe yatırım yapmak başka bir şeydir. Yıllardır tanıdığım Selami Tarakçı’nın gerek muhtarlıkta, gerekse el attığı diğer branşlardaki başarılı çalışmalarını dikkatle takip etmeye devam edeceğim. Bu istek ve heyecanın ilçemizin ve ülkemizin dört bir yanındaki idareci ve yöneticilere bulaşması için de nefesim yettiğince “Bravo Muhtar!” diyeceğim.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Hasan Altınkaya - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR