Noterlerde ödenen yersiz damga vergisi

MAKALEYİ DİNLE

Nelerin damga vergisine tabi olduğu, yaptırılan suretlerden mutlaka her bir suretinde damga vergisine tabi olup olmadığı hususları sıkça uyuşmazlık konusu olmaktadır.

Bunlardan en sık karşılaşılan durumda, tarafların kendi aralarında yaptığı sözleşmenin noter onayına sunulması sonrası noterde kalan sureti içinde damga vergisi ödenip ödenmeyeceği hususudur.

Bilindiği üzere onaylanan iş kâğıtlarının aslının vatandaşa verileceği, imzalı bir örneğinde noter tarafından saklanacağı noterlik yasasının bir zorunluluğudur.

Damga vergisi yasası açısından olaya bakıldığında 1 sayılı tabloda yazılı kayıtlar damga vergisine tabidir. Kâğıtlardan kastedilen ise, yazılıp imzalanmak suretiyle düzenlenen belgelerdir. Damga vergisi yasasına göre, bir nüshadan fazla olarak düzenlenen kağıtlardan her nüshanın ayrı ayrı aynı miktar ve oranda damga vergisine tabidir.

Ancak yasa damga vergisinden istisna edilen kayıtlar ile ilgilide ayrı bir liste yayınlanmıştır. 2 sayılı listede “Resmi işlerle ilgili kayıtlar” başlıklı bölümde, düzenlenen kayıtların (sözleşme vs) imza ve tarih onayı için noterde getirilip onaylattırılması durumunda noterde saklanacak sureti damga vergisinden mustesna olduğu düzenlenmiştir. Ancak uygulamada noterde kalan suret içinde damga vergisi alındığı görülmektedir. Yukarıdaki yasal düzenlemeler topluca değerlendirildiğinde alınan damga vergisinin yasal olmaması gerekmektedir.

Bu konuda Danıştay 9. Dairesinin 26.06.2014 tarih E, 2013/2867, K 2014/4931 sayılı kararında eğer sözleşme iki suret yapılmışsa şahıslarda kalan suretinin damga vergisine tabi olduğu bir nüsha dışında noterde kalan nüshasının damga vergisine tabi olmadığı hüküm altına alınmıştır.

Bu durumda noterlerin kendilerinde kalan suretleri için damga vergisi almamaları gerekmektedir.

Böyle bir durumla karşılaşılması durumunda yüksek yargının bu kararına göre tavır alınması uygun olacağı düşüncesindeyiz.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Fikret Gökmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR