CHP’li eski meclis üyesi Haymanalı ve Karaosmanoğlu mahkemelik oldu!

MAKALEYİ DİNLE

2009-2014 tarihleri arasında Derince Belediyesi Meclis Üyeliği ve Büyükşehir Belediyesi CHP  Meclis Üyeliği yapan Ali Haymanalı, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nu epeyce köşeye sıkıştırıyordu… Karaosmanoğlu, Haymanalı’nın muhalefetinden son derece rahatsızdı.

**

Başkan İbrahim Karaosmanoğlu, CHP’li Ali Haymanalı’nın “İHALELERİN ADAMINA GÖRE VERİLDİĞİNİ GÖRÜYORUZ” söylemi üzerine dava açtı. Haymanalı, 15 Aralık 2014 tarihinde Cumhuriyet Başsavcılığına savunma verdi.

**

HAYMANALI’NIN SAVUNMASI;

Ben 2014 yılı Mart ayına sonuna kadar Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi idim ve aynı yılın Ocak ayında kurulan denetim komisyonu üyesi idim. Biz komisyon olarak belediye bütçesi ile ilgili olarak raporumuzu tamamlayıp Belediye Meclisi’ne sunmuştum. Ben bu rapordan dilekçe ekimde ibraz ettiğim muhalefet şerhini verdim. Vermiş olduğum muhalefet şerhinde belirttiğim üzere bazı ihalelerin belli başlı kişilere verilmesi sebebi ile belediyenin zarar ettiğinden bahsettim, hatta AKP’nin bazı meclis üyeleri bile ihalelerin hep aynı firmadan alındığını belirtip, benim muhalefet şerhine destek verdi, ben ihalelerin adamına göre verildiğini belirttim, ancak her hangi bir somut isim söylemedim. Buradaki amacım, kamuoyu korumak ve görevimi yerine getirmek idi. Kimseye hakaret etme kastım yoktu, bu sebeple atılı suçlamayı kabul etmiyorum. Ayrıca Zaman gazetesi bölge muhabiri Cahit Kılıç beni telefonla aradığında ben kendisine yukarıda belirttiğim şekilde belediyede yapılan ihalelerle ilgili şeyleri söyledim. Ancak herhangi bir şekilde isim söylemedim, gördüğüm yanlışlıkları aktardım.”

**

KOCAELİ CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞINA SAVUNMA

1-Yukarıda numarası yazılı bulunan dosya ile hakkımda müşteki belediye başkanı İBRAHİM KARAOSMANOĞLU’ nun basın yolu ise kamu görevlisine hakaret suçlaması ile hakkımda suç duyurusunda bulunduğu öğrenilmiş bulunmaktadır.

2-) Söz konusu şikayet dilekçesi tarafımca incelenmiş olup şikayete esas suçlama benim “ İHALELERİN ADAMINA GÖRE VERİLDİĞİNİ GÖRÜYORUZ” şeklindeki beyanımın suç olduğu şeklindedir. Ben 2014 yerel seçimlerine kadar Kocaeli Büyükşehir Belediyesi CHP meclis üyesi olarak çalıştım. Son dönem ayrıca denetim kurulu üyeliği yaptım. Bu nedenle belediyede yaşananların birçoğu tarafımca bilindiği gibi ayrıca değişik yerlerde de ifade edilmiş bulunmaktadır.

3-Ekte sunduğum Denetim Komisyonu Raporuna muhalefet şerhinde de belediyenin usulsüzlüklerinin bir kısmı belirtilmiş bulunmaktadır. Örneğin AJANS 41 adli firmaya verilen İşlerin usulsüz olduğu de belirtilmiştir. TV 41 olarak bilinen Ajans 41’in sahibinin kim olduğu araştırıldığında durdum ortaya çıkacaktır.

4-Haldız İnşaat’ın sahibinin AKP’nin Kocaeli kurucuları içersinde olduğunu bilmeyen yoktur. Çınar tanıtımın AKP ile ilişkilerinin boyutunu bilmeyen yoktur. Aslında daha ayrıntılı bilgi vermem mümkün bulunduğu halde nezaket göstererek genel sözlerle geçiştirdiğim beyanımın bu şekilde suç duyurusuna konu edilmesini, kusurlunun ilk hamleyi yaparak haklı çıkma çabası olarak değerlendirilmektedir.

5-Avrupa insan Hakları sözleşmesi düşünce ve ifade özgürlüğünü esas alan bir sözleşme olup ülkemiz bu sözleşmeye taraf bulunmaktadır. Sözleşmenin uygulanmasına ilişkin olmak üzere AİH Mahkemesi’nin de bu hususlarda emsal kararları bulunmakta olup en önemli kararı “ Düşünce özgürlüğünün esas olduğu, herkesin şiddet içermediği sürece düşüncesini özgürce ifade etmesinin serbest olduğu, toplumda infial yaratacak düzeyde dahi olsa düşüncenin ifade edilmesinin serbest olduğu” şeklinde bulunmaktadır.

6-) Siyasiler yine benzer kararlara göre ağır eleştirilere açık olmalı ve bu eleştirileri doğal karşılamalıdır. Bu tür eleştirileri doğal karşılamak siyasetçi olmanın doğal bir sonucu olarak kabul edilmelidir. Yargıtay 4. Hukuk Dairesi’nin de buna ilişkin birçok kararı bulunmakta olup bir tanesi Kocaeli ile ilgili olduğundan örnek olarak ekte sunulmaktadır. Saygılarımla 15.12.2014

**

MUHALEFET ŞERHİ

5393 Sayılı Büyükşehir Belediye Yasası gereği Ocak ayındaki meclis toplantısında denetim komisyonuna seçildim. Toplantılar sonucu tespit ettiğim eksikler aşağıda belirtilmiştir. Doğrudan temin yöntemiyle alınan mal ve hizmet alımları yeteri kadar araştırılmadan genellikle aynı kişiler veya kuruluşlardan alınmış, bu da Belediyenin dolayısıyla halkın zarar görmesi demektir. Bazı açık ihaleler sadece tek firmanın, üstelik Belediyenin yan kuruluşları tarafından yerine getirilmiştir. Belediye şirketlerinin yönetim kurullarında kimler olduğunu dilekçeyle istememe rağmen 40 gündür cevap dahi verilmeyerek ihaleleri şaibeli duruma getirmiştir. Ayrıca kiralık araç ihale dosyası istenmiş ne yazık ki komisyona gelmemiş müfettiş raporlarına ulaşılamamıştır.

**

GEREKÇELİ RAPOR

Basın Yayın Halkla ilişkiler Dairesi Başkanlığının yaptırmış olduğu kitap ve basım işlerininin büyük bir bölümünün Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu'nun danışmanlarından ve yakın çalışma arkadaşı bulunan Ömer Polat'ın yakınlarının ortağı olduğu şirketlere (RNA iletişim Danışmanlık Reklam Pazarlama Sanayi Ticaret Şirketi-  Çınar Tanıtım Matbaacılık ve Reklam Pazarlama Sanayi Ticaret Limited Şirketi) verilmiş olması bu ihalelerde ihaleye fesat karıştırma eyleminin işlendiği izlenimini vermektedir.

Bu nedenle;

1-105,000 TL keşif bedelli Sosyal Hizmetler ve Politikaları Kitabı Basımı işi ile 76.500 TL keşif bedeli Tam Yeri Kitabı Basımı Hizmet İşi ihalelerinin ilanından kesin hesaplarının yapıldığı ana kadar geçen sürecin ve evraklarının daha detaylı incelenmesi gerekmektedir,

2-572.140 TL KEŞİF Bedelli Bilboard CLP infoboard Mega Light Görsellerinin Basımı ile Köprü Görsellerinin Baskı, Askı ve Temizleme işi ile 136.000 TL Keşif bedelli Ait Yapı Kitabı Basımı işi ihalelerinin ilanından kesin hesaplarının yapıldığı ana kadar tüm sürecin ve evraklarının incelenmesi gerekmektedir.

**

DOĞRUDAN TEMİN

1-Toplam 275.000 TL tutarındaki Tasarım ve Metin Yazarlığı Hizmeti Bedeli işi 12 parçaya bölünerek Kamu İhale Yasasının doğudan temin maddesi olan 22d maddesine göre RNA İLETİŞİM DANIŞMANLIK REKLAM PAZARLAMA SANAYİ TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ'nden alınması Kamu ihale Kanununun Temel İlkeler Başlığı altındaki 5.d maddesinde belirtilen “Eşik değerlerin altında kalmak amacıyla mal ve hizmet atımları ile yapım işleri parçalara bölünmez" maddesine aykırıdır.

2-Toplam 240,000 TL tutarındaki Yayın Hizmeti Alım işinin 12 parçaya bölünerek Kamu İhale Kanununun 22d maddesine göre KOCAELİ PROMOSYON FİRMASI' ndan alınması İhale Kanununun 5,d maddesine aykırıdır.

3-Toplam 240.000 TL tutarındaki Hizmet Alımı İşinin 12 parçaya bölünerek 22d maddesine göre AJANS 41 FİRMASI'na verilmesi ihale Kanununun 5.ci maddesine aykırıdır.

**

GEREKÇE RAPORU

16.157.078,79 TL Sözleşme Bedelli Meslek ve Eğitimi Kursları Hizmeti Alımına alt İşi ihalesini alan LAPİS EĞİTİM ORGANİZASYON VE SOSYAL HİZMETLER LİMİTED ŞİRKETİ'nin ortakları arasında bulunan Zekeriya Karaman ile İsmail Karahan’ın Deniz Feneri Davasında yargılanıyor olmaları bu ihaleyi baştan şaibeli duruma getirmiştir.

Bu nedenle;

l-Bu işin ihalesine giren 16 Firmanın bu firmaya olan yakınlığının ve ilişkilerinin incelenmesi,

2-Bu ihalede bu firmaların vermiş olduğu tekliflerin sorgulanması,

3-Bu iş ile ilgili tüm hak edişlere giren tüm kalemlerin incelenmesi,

4-Sözleşmede belirtilen başta personel ve diğer şartların işin yapımı esnasında temin edilmediğinin araştırılması gerekmektedir.

 

Sonuç olarak açık ihale yöntemiyle yapılması gereken işlemler parçalanarak kişi veya yandaşlar gözetilmiş, mal ve hizmet alımlarında rekabet, şeffaflık hesap verilebilirlik, güvenilirlik ve açıklık olmadığından Kocaeli Büyükşehir Belediyesi dolayısıyla Kamu zarara uğratılmış, gereken yatırımlar yapılmamıştır. ALİ HAYMANALI”

**

Sevgili okurlar;

Yukarıda dönemin denetim komisyonu üyesi Ali Haymanalı’nın Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığına verdiği savunmayı size aktardım. Konuyla ilgili adı geçen, şirket ismi geçenler açıklama yaparsa, onların açıklamalarını da bu köşeden yayınlarım.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR