Halk CHP’ye neden güvensin?

MAKALEYİ DİNLE

Bir kere en başında şunu ifade etmek lazım. Kimse CHP’nin seçim vaatleri üzerinden bir eleştiri getirmemi istemesin.

Kimse böyle bir beklenti içinde olmasın. Çünkü daha önce yapmış olduğum bir yorumumda bu durumun gerekçelerini ortaya koymuştum. Açıkçası öz kaynakları, bazı yer altı zenginlikleri, stratejik önemi, her anlamda bir geçiş noktası olması bu toprakları farklı kılıyor inancını taşıyorum.

Bütün Kuzey Irak’ta petrol çıkarken buralara sınır şehirlerimizde bu zenginliğin olmadığını söylemek sanıyorum kimseye inandırıcı gelmez.

Yani sizin anlayacağınız, cesur hamlelerin yapıldığı,  adil bir bölüşüm içerisinde olunduğu, gerçek anlamda halkçı bir tavır takınıldığı takdirde emekliye iki maaş ikramiye vermek çok da zor olmayan bir davranıştır.

 

***

 

Peki, bu tür projeler yapılabilir nitelikte olmasına rağmen halkın ilgisini nasıl çekebilir?

Milletin hafızasına girmiş olan “CHP yapacağım diyorsa yalandır” imajı nasıl silinebilir?

Bu sorunun yanıtı belli aslında. CHP acil olarak tarihi ve geçmişteki siyaseti ile yüzleşmek ve eğer yağabiliyorsa hesaplaşmak zorundadır.

 

***

 

Bu iş sadece 2011 sürecindeki gibi Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun yaptığı gibi, Şehit Başbakan Adnan Menderes’in kabrini ziyaret etmekle olmaz. İnandırıcılık için bu yeterli gelmez. Çünkü bir taraftan genel başkan kabre gidip “Tarihimizle yüzleşmeliyiz” derken, bir milletvekili partisinin aday toplantısında, “Dün Menderes’le, Özal’la, Erbakan’la mücadele ettik, bugün de Tayyip’le mücadele ediyoruz” derse orada inandırıcılık ve samimiyet yoktur demektir.

Hükümeti terör politikaları üzerinden eleştirirken, millette oluşan “HDP ile ortak hareket ediyorlar, onların barajı geçmesini, bu şekilde AK Parti’nin iktidardan düşmesini istiyorlar” imajının oluşmasına engel olamıyorlarsa, belki de olmak istemiyorlarsa, orada güven verecek bir ortam kalmamış demektir.

 

***

 

İşte bu gibi sebeplerden dolayı CHP, acilen kendini bu olumsuzluklardan ve iktidarın yönlendirmelerinden kurtaracak hamleleri bulmak zorundadır. Zira hem CHP ve hem de MHP için en çok kullanılan ifade, “Zaten onlar hallerinden memnunlar. İktidar olmak istemiyorlar, bu günü yaşamak onlara yetiyor” şeklindedir.

Ve bu durum başta CHP olmak üzere bütün muhalefet partileri için bir tehlikedir.

O yüzden CHP, geçmişi ile hesaplaşmadan, yanlışlarını görmeden, dahası Atatürk’ü sadece CHP’nin ve CHP’lilerin lideri olarak değil, bütün bir ülkenin sahiplenmesi gereken bir lider olduğunu inandırıcı şekilde söylemeden millete o istenen güveni veremeyecektir.

CHP’nin Kocaeli’deki adayları çok stratejik ve başarılı bir süzgeçten geçirilerek belirlenmiş. Muhtemeldir ki diğer illerde de aynı hassasiyet gözetilmiştir. Açıkçası CHP, milletin “Acaba mı” diyerek düşünmesine yol açan emeklilere ikramiye gibi, vatandaşın ihtiyaçlarına yönelik projelere ağırlık vermeli ve millet için siyaset yaptığını en azından bu şekilde topluma göstermelidir.

Mevcut gelinen noktada CHP iyi ve değişmeye namzet bir görüntü vermektedir. Bu yönde devem edilmelidir. Tahsin Tarhan’ın bir programında söylediği, “Birileri ceplerini sürekli doldururken ben maalesef dürüstlüğümü ispat etmek zorundayım” sözü aslında her şeyi anlatıyor.

Bu olumsuzluğun sebebi elbette Tahsin Bey değildir. Ancak geçmişe dönüp baktığımızda CHP’nin ya da farklı partilerce yapılmasına rağmen CHP’ye de mal edilen yanlışlar yüzünden Tahsin Bey bugün insanlara kendini daha fazla anlatmak ve ikna etmek zorunda kalıyor.

Haliyle CHP artık kabuk değiştirmelidir. Siyaset sebebi olarak sadece milleti görmelidir.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mehmet Özmen - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR