Sosyal Medya’dan düşündüren iletiler!..

MAKALEYİ DİNLE

Kimilerine göre “tehlikeli bir iletişim aracı” olarak görülen, hemen her vesileyle “sınırlanan ya da bazı siteleri kapatılan” Sosyal Medya’dan bazı iletiler dikkatimi çekiyor ve düşündürüyor.

Birkaç örnek vermek ve yorumlamak istiyorum.

  • İŞİD açıklama yaptı; “Allah bize İsrail’e karşı savaşmayı emretmedi. Dinden çıkmış Şii ve Alevilere karşı savaşmayı emretti.”

Bu açıklama doğru mu?

Eğer doğru ise, düşünmek ve sormak gerek;

Böyle bir emir Kur’an’da yer alıyor mu? Hangi Sure, hangi ayet?

Elimde, Elmalılı Hamdi Yazır’ın on ciltlik Kur’an Tefsiri var. Zaman zaman okuyorum. Bugüne kadar böyle bir emir görmedim! Bu konuda başvurulabilecek adres “Diyanet İşleri Başkanlığı” ve “Kocaeli Müftülüğü” olmalı.

Ben, Kocaeli Müftülüğü’nden bu konuda açıklama bekliyorum!..

Kişisel yorumuma gelince; Yüce Yaradan, Peygamberlerine bile “TEBLİĞ” görevi vermiş. Her insan, inandığını yaşama hakkına sahiptir. Ki, yaşama tercihine göre ya Cennet ile ödüllendirilecek ya da Cehennem azabını çekecektir. Öte yandan, Allah’ın yarattığı bir insanı, hem de inanç tercihinden dolayı öldürmek hakkı kimseye verilmemiştir. Halkının çoğu Müslüman olan ülkeler, emperyalist işgale uğrayarak sömürülüyor. Geride kalan halk uyanmasın diye, “etnik ve mezhep kavgaları” ile birbirine kırdırılıyor. Sürekli olarak savaş ve şiddet ortamında yaşayan insanların ne ruh sağlıkları kalır ne de yaşama arzuları.

Öte yandan; “İç kavgaların sürdüğü Müslüman ülkelerin insanları ölümü göze alarak neden Batılı-Hıristiyan ülkelere sığınmaya çalışıyor?” sorusuna da birilerinin ciddi bir yanıt vermesi gerekmez mi!?

  • Bir yarışma programında sunucu soruyor; “Osmanlı’da uçak var mıydı?” diye.

Yarışma programında, aynı aileden biri kadın üç kişi var. İçlerinden biri aynen şunları söylüyor;

“Osmanlı Devleti’ni kurdu Atatürk! Atatürk de Padişah olduğuna göre, ondan sonra Vahdettin mi ne, o arada bir şeyler oldu!”

  • TV kamerası önünde sokaktaki vatandaşlara şu soru soruluyor; “Altı kere dokuz kaç eder?”

İçlerinde lise son sınıf, üniversite öğrencisi, yaşlı, genç, kadın, erkek, soruya yanıt vermesi istenenlerin bir kaçı hariç doğru cevap alınamıyor!

  • Din alimi Prof. Dr. Bayraktar Bayraklı’nın da bir iletisi yer alıyor. Bayraklı diyor ki; “İslamcılar Atatürk’ün ne ile mücadele ettiğini bilmiyorlar. Atatürk, cehaletle mücadele vermiştir. İslam ile değil.  Tam tersine, İslam’ı yüceltmiştir. İlk Türkçe tefsiri yaptıran Atatürk’tür. Büyük bir devrimdir bu.”

Ne yazık ki, Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümünden sonra, “din üzerinden siyaset ve ticaret yapan” ve bu toplumu cahil bırakmaya çalışan, Atatürk üzerine türlü yalanlar uydurarak çocuk yaştan itibaren insanların beyinlerini yıkayan ahlaksızlar, toplumu bu hale soktular!

Bu dünya bir imtihan sahasıdır; Allah’ın verdiği en büyük hazine olan AKLI kullanacak, bilgi ile donatacak, “meslek sahibi-üretken bir insan” olacak, kimseye asalak olmadan “kendi emeğin ve insan onurunla yaşayacak” ve elbette inancını özgürce yaşayacak, sonra da Allah’ın huzurunda hesabını vereceksin.

Sosyal Medya’dan son bir örnekle noktalayalım.

Başı örtülü üç genç hanım, ellerine tutuşturulan pankartla babalarına sesleniyor; “Baba beni okula gönderme! Ahirette okulda öğretilenleri sormayacaklar!”

Bu dünyada “İNSAN” kimliğini yok sayıp, “KÖLE” olarak yaşamayı tercih edecek hale gelen bu kızları nerelerde ve nasıl yetiştiriyorlar?

Özellikle kız çocuğu olan anne-babalar iyi düşünmeliler!..

Allah, akıl fikir versin…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mustafa Küpçü - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR