Yeni asgari ücret işçi ve işverene nasıl yansıyacak?

MAKALEYİ DİNLE

Asgari Ücret Tespit Komisyonunun 2014 yılı sonunda aldığı karar gereği, 2015 yılının ikinci yarısında uygulanacak asgari ücret, 1 Temmuz’dan itibaren yürürlüğe girdi.

31 Aralık 2015’e kadar uygulanacak yeni asgari ücrete göre, asgari ücretlinin cebine girecek para 51 lira artarken, işverenin cebinden çıkacak para 88 lira artacak.

2015 yılının ikinci altı aylık döneminde brüt asgari ücret; günlük  42,45, aylık 1.273,50 lira olarak uygulanacak.


ASGARİ ÜCRETLİNİN ELİNE NE GEÇECEK?

Asgari ücret üzerinden yapılacak yasal kesinti tutarları; Tablo’da verilmiş olup, aylık net asgari ücret 51,47 lira artışla 910,43 lira olacak.

Bu tutarlara ayrıca asgari ücretlinin medeni durumu ve çocuk sayısına göre değişen asgari geçim indirimi (AGİ) tutarları ilave edilecek.

AGİ hesaplamasında, yılın başında geçerli olan asgari ücret tutarı esas alındığından, yeni asgari ücret, yılbaşından bu yana uygulanmakta olan AGİ tutarlarında (2015 Mayıs ayından itibaren üçüncü çocuk için değişen asgari geçim indirimi hariç) artış sağlamayacak.

AGİ ile birlikte net asgari ücret tutarı; bekâr asgari ücretli için 1.000,54 lira olurken, eşi çalışmayan evli ve dört çocuklu asgari ücretli için 1.072,63 lira olacak. Dört çocuklu asgari ücretliye kadar AGİ eklenmiş net asgari ücret tutarları Tablo’da verilmiştir.

 

ASGARİ ÜCRETİN İŞVERENE MALİYETİ

İşveren, asgari ücret üzerinden, genel olarak yüzde 20,5 oranında sigorta primi, yüzde 2 oranında da işsizlik sigortası primi ödüyor.

Buna göre işveren, asgari ücretli için 2015 yılının ikinci yarısında aylık 261,07 lira sigorta primi, 25,47 lira da işsizlik sigortası primi ödeyecek. Asgari ücretlinin işverene maliyeti de 1.560,04 lira olacak.

Ancak aylık prim ve hizmet belgelerini Sosyal Güvenlik Kurumu’na düzenli olarak verip, primlerini de düzenli olarak ödeyerek beş puanlık sigorta primi indiriminden yararlanan işverenlere asgari ücretlinin maliyeti 1.496,36 lira olacak.

 

KAPICI ÜCRETİ NET BİN 82 LİRA

Kapıcı ücretlerinden gelir ve damga vergisi kesilmiyor. Sadece yüzde 14 sigorta primi, yüzde 1 işsizlik sigortası primi kesiliyor. Buna göre, kapıcıların eline geçecek aylık net tutar yılın ikinci yarısında 1.082,47 lira olacak. Kapıcı ücretlerinden gelir vergisi kesintisi yapılmadığı için asgari geçim indirimi uygulanmıyor ve net asgari ücret tutarı değişmiyor.

 

ÇIRAKLAR VE ÖĞRENCİLERİN ÜCRETİ

3308 sayılı Meslek Eğitimi Kanunu uyarınca aday çırak ve çırağa ödenecek ücret, asgari ücretin yüzde 30’undan az olamıyor. İşletmelerde meslek eğitimi gören öğrencilere ödenecek ücret ise asgari ücretin net tutarının, yirmi ve üzerinde personel çalıştıran işyerlerinde yüzde 30’undan, yirmiden az personel çalıştıran işyerlerinde yüzde 15’inden az olamıyor.  

Buna göre, yılın ikinci yarısında aday çırak ve çırağa aylık 382,05 liradan az ücret ödenemeyecek. İşletmelerde meslek eğitimi gören öğrencilere ödenecek aylık ücret ise yirmi ve üzerinde personel çalıştıran işyerlerinde 273,13 liradan, yirmiden az personel çalıştıran işyerlerinde 136,57 liradan az olamayacak.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Fikret Gökmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR