Belki de doğru olan bu adaylıktır…

MAKALEYİ DİNLE

Bu yıl çok farklı geçiyor. Seçim üstüne seçim yaşayan bir ülke oldu. AK Parti’nin iktidar dönemlerinde bir kez yaşanan, o da normal tarihine sadece 6 ay kala yapılan erken seçim bu kez siyaset mantığının dışında bir gelişme ile alelacele yapılıyor.

Aslında bu seçimlere erken seçim değil, ‘Çok erken seçim’ ya da ‘Acil seçim’ denilebilir.

Başta AK Parti’de olmak üzere hemen herkesin, özellikle de aday adaylığı ile ilgili fikir sahibi olan kişilerin akıllarında bir soru işareti var…

Acaba aday adayı olursam, listenin manzaralı bir yerine kapat atabilir miyim?

Açıkçası AK Partili dostlarım hiç kusura bakmasınlar. Çünkü iktidar saflarında şu an için yapılacak olan mevcut aday adaylıklarının değerlendirmeleri çok yönlü olmayacak. Zaten önceki aday adaylarının büyük bir çoğunluğu da bir daha aynı topa girmeyecek. Girmek isteyenler de, öyle bir kere iki kere değil, dört beş kez fazladan düşünerek yola çıkacaklar.

Kuvvetle muhtemeldir ki, AK Parti’deki başvuru sayısı, 7 Haziran sürecindeki kadar olmayacak.

Bu kez AK Parti’de şöyle bir tartışma yaşanacak. Geçen 7 Haziran sürecinde iktidar temsilcilerinin -Bana göre- elinin tersi ile ittiği, ‘Şimdilik size gerek yok’ mantığını güttüğü Kürt toplumuna bu kez listede yer verip vermeyeceği konusu gündemin çok önemli bir noktasını oluşturacak.

Evet, hala aynı noktadayım. AK Parti’nin hazırlayacağı listesinin önemli bir noktasında mutlaka bir Kürt aday olmalı. Fakat tercih edilecek olan bu isim sadece olması için olmamalı.

Bir kere siyasi tecrübesi bulunan bir isim tercih edilmeli. Eğer mümkünse siyasetin sillesini yemiş, eşekten düşmüş biri olmalı. Milletin derdi nedir, siyaset nasıl yapılır bilmeli. AK Parti’nin gerçek manada sahadaki bir eri olmalı.

Mümkünse de genç olmalı…

Bu anlamda benim aklımda 2-3 isim var. 7 Haziran döneminde bu şehrin siyasi tarihinde olmayan bir olay yaşanmış, yaklaşık 15 ayrı kentin temsilcisi olan dernekler, Zeki Canşi’nin arkasında saf tutmuştu. Olay belki de tam bitti derken, tam anlamıyla idrak edemediğimiz bir şekilde AK Parti’de ilginç bir liste ortaya çıktı. Zeki Bey bugün yine ortaya çıkarsa aynı hassasiyetle davranılacağından kuşkum.

 

***

 

Şimdi ise adaylık noktasında adı geçen bir başka isim ise, siyasetini yakından bildiğimi düşündüğüm Cemal Yaman…

Cemil Bey ile Dilovası Belediye Başkanlığı döneminde başlayan tanışıklığımız, abi-kardeş durumuna kadar geldi. Kendisini bu şehrin istifade etmesi gereken bir birey olarak görüyorum.

İnanın şahsına yakınlığımın dışında hareket ediyorum.

Ve ona göre yazıyorum…

Cemil Bey, gerçekten idealist ve gerçekçi olmayı bilen, buna göre hareket etmeyi seven bir tip. Kendisinden bu kentin yararlanabileceği önemli noktalar var. Gereksiz hırsının kurbanı olmayacak, AK Parti teşkilatları ile barışık bir sima. 2009-2014 yılları arasında Dilovası Belediye Başkanlığı döneminde yaptığı çalışmalar da ortada. Kul hakkı nedir bilen ve bu hassasiyetle hareket eden bir isim.

30 Mart sürecinde aday gösterilmemesini ise, “Başbakanıma tüm makamlar kurban” diyerek karşılayan bir dava ve gönül adamı…

Haliyle Cemil Yaman, açıkçası bazı noktalarda değerlendirilebilecek niteliktedir.

 

***

 

Tabi bunlar bizim iyi niyet dileklerimiz…

Bazen siyasette iki kere iki dört etmeyebiliyor. Bir insanın geçmişindeki başarıları, gelecekte önüne haksızlıklar olarak çıkabiliyor. Haliyle fikir vermesi bizden, değerlendirmesi ise zat-ı muhteremlerden…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mehmet Özmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR