Sosyal Güvenlik yasasında önemli değişiklikler

MAKALEYİ DİNLE

Biliyoruz ki Sosyal Güvenlik Kanunu devletin sosyal devlet olmasının temel unsuru. Türkiye’de en çok değişikliğe uğrayan, sürekli olarak yazboz tahtasına çevrilen kanunu da Sosyal Güvenlik Kanunu.
O kadar sık değişikliğe uğruyor ki kanunun uzmanları bile takipte ciddi zorluklar çekiyor.
Bilindiği üzere en son 01.10.2008 tarihinde köklü değişiklikler yapıldı. Arkasından birçok tebliğ ve yönetmelikler çıkarıldı.
Buna paralel torba yasalarla rötuşlar yapıldı.
Ancak değişiklikler durmuş değil. En son 19.01.2013 tarihinde Cumhurbaşkanı tarafından onaylanan bir paket yasalaşmış oldu ve 19.01.2012 tarih 28533 nolu resmi gazetede yayınlandı.

YENİ YASADA NELER VAR?

- Milletvekillerine Kıyak Var

Milletvekilleri en önemli konularda bile 50-60 kişiyle toplanmalarına karşın yıprandıkları düşünülerek erken emeklilik hakkını aldılar.
Dört yıl çalışan vekil bir yıl da bonus verilerek 5 yıl çalışmış sayılacak. Ayrıca bilindiği üzere herhangi bir sosyal güvenlik kurumunda çalışmış olup milletvekili seçilenler eskiden iki yıl milletvekili olarak görev yapınca emekliliğe hak kazanıyordu. Yeni kabul edilen yasada bu iki yıllık süreye de gerek yok. Milletvekili seçilmen yeterli.

- Emeklilerin Destek Primlerine Taksitlendirme Getirildi

Emekli olup ta eski adı ile bağ-kur kapsamında çalışan yani ticaretle uğraşan veya şirket ortağı olanlardan, emekli maaşının %15’i tutarında bir para kesiliyor.
Bence bu resmen devletin emekliden aldığı bir haraç.
Hem doğru dürüst emekli maaşı vermeyeceksin, hem de emekli çalışıyor kendi mücadelelerini veriyor diye onu maaşından %15 keserek cezalandıracaksın. Bilmiyorum dünyanın neresinde böyle bir uygulama var. İşte yeni düzenleme ile bu primleri ödememiş olan emeklilere sözüm ona bir af getiriliyor. Faiz kaldırılıyor.
Onun yerine TEFE-TÜFE’ye göre hesaplanan faiz ile ana para 36 aya kadar taksitlendirilecek. Emeklilerin bunu da nasıl ödeyeceklerini kestiremiyorum.

- Gazetecilere Yıpranma Yıpranma Tekrar Geldi

Bilindiği üzere basın emeklilerine 2008 yılı öncesinde 5 yıl yıpranma kabul ediliyordu. Yani 20 yıl çalışmışsa 25 yıl üzerinden emekli olunuyordu. 01.10.2008 tarihinde yıpranma tamamen kaldırıldı.

Bu yasa ile yeniden yıpranma süresi belirlendi ancak bu süre 3 yıl olacaktır. Gazete çalışanları bu haktan yararlanmak isterlerse geriye dönük 2008 yılına kadarki prim farklarını ödemeleri gerekmektedir. Prim farklarının üç ay içinde kuruma verilmesi gerekmektedir.

- SGK İşveren Hissesi Sabitlendi

Şimdiye kadar işverenlerin iş kazası ve meslek hastalığı adı altında ödedikleri prim tutarı iş yerini tehlike sınıfına göre farklı farklı uygulanmaktaydı. İş yerinde olası iş kazası ihtimali bu oranın belirlenmesinde kriter olarak kullanılıyordu.
Örneğin giyim mağazasında tezgahta çalışan bir işçi ile inşaatta çalışan bir işçi için ödenen iş kazası primleri %1 ila %6,5 oranında değişiyordu. Önce de doğrusu buydu.
Ancak yeni düzenlemede tüm işyerleri için %2 belirlenerek iş kazası olasılığı kriteri terk edilerek oran sabitlendi.
Bu işten karlı çıkan doğal olarak ağır iş kolu işyerleri olacaktır.
Bu uygulamaya 01.09.2013 tarihinden itibaren başlanacak.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Fikret Gökmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR