Esnafa neden yardım edilmiyor?

MAKALEYİ DİNLE

Geçtiğimiz günlerde Kartepe’yi vuran selin izleri henüz silinmiş değil. Kolay kolay da silineceğe benzemiyor…

Özellikle Eşme ve Acısu esnafı selden en büyük zararı görenler. Ne yazık ki, selzede esnafın elinden tutulmadı. Yaşadığı felaketten dolayı tek bir kuruş bile yardım edilmedi. Bundan sonra edilip edilmeyeceği de belli değil.

Geçtiğimiz hafta Acısu Mahallesi’nde konuştuğum esnaflardan biri 35-40 bin lira civarında zararı olduğunu söyledi. Yapılan yardım miktarını sordum, “Hiçbir yardım yapılmadı” dedi. Başta belediye olmak üzere, gördüğü zarardan sorumlu olan herkese dava açmayı düşündüğünü söyleyen esnaf, bağlı oldukları meslek odalarının da bu konuda kendilerini yönlendirdiğini ve destek olduğunu söylüyor. Acısu’da selin vurduğu esnafa ne bir geçmiş olsun diyen olmuş, ne de zararın karşılanması için girişimde bulunan. Sorumluluğu bulunanların bu konuda harekete geçmesini tavsiye ediyorum. Bugün esnafın yanında olmayacaksınız da ne zaman olacaksınız?

 

İlçede “parçalı bulutlu” günler

Geçtiğimiz haftalarda “Kartepe’nin üzerindeki ölü toprağı”nı yazmış, “sessiz heyecansız bir hava var” diye de eklemiştim. Sonrasında bu sessizliğin bozulmasını ve özlenen heyecanlı günlerin geri dönmesini ummuştum. Fakat bu hava aynen devam ediyor. Hatta heyecan daha da düşüyor diyebilirim. Nereye gitsem, kiminle konuşsam gördüklerim ve duyduklarım aynı. İyiyi takdir etmesini bilen biri olarak eksikliği dile getirmeyi de bir vazife olarak görüyorum kendimde. Yetkililer seçimlere ve gelişen olaylara göre pozisyon almaya çalışınca ne yazık ki bu şekilde günü geçiştiren bir fotoğraf çıkıyor karşımıza. Başkan Üzülmez’in seçim öncesi heyecanı ile bugünkü durumuna bakıyorum da.. Arada dağlar kadar fark var. O dönem “Kartepe’de kimse tanımıyor” algısını yıkmak için çok çalışıyordu. Bunda başarılı olabilmek için çok kısa sürede 15 binden fazla insanın elini sıktığını söylemişti. Gerçekten de öyleydi. Aynı şevk ve azim seçimlerden sonra da devam etti. Ancak bu durum fazla uzun sürmedi. Sonra ne olduysa, birileri sanki Üzülmez’e “frene bas” dedi. Maalesef o gün bugündür “günü geçiştiren” bir hava var ilçede. Üzülmez, sıklıkla ifade ettiği yönetim modeli anlayışına riayet ederse ivme tekrar artışa geçebilir. Yoksa iş işten geçmiş olacak ve maalesef o gün kaybeden yine Kartepe olacak!

 

Hüseyin Yusuf’un açıklamaları…

AK Parti’de sözünü esirgemeyen, yeri geldiğinde kitabın ortasından konuşan isimlerdendir Kartepeli Hüseyin Yusuf... Geçtiğimiz haftalarda yaptığı açıklama ile gündemi sarsması da bunu doğrular nitelikte. Partisiyle ilgili özeleştiride bulundu; “İçimizde servet, şehvet ve şöhret düşkünlerine karşı toplumun bizden beklediği hassasiyeti gösteremedik. Kör olduk, sağır olduk, dilsiz olduk. Ak Partimizin asalak, eyyamcı ve menfaatperest zümreden temizlenip ve şöyle bir silkelenerek kuruluş felsefemize geri dönmesi lazım” dedi. Bu açıklamalar özellikle partinin “adalet” kısmında kalıp kendini davanın bir parçası olarak görenler tarafından büyük beğeni kazandı. Bu insanlar yazılanlara katılıyor fakat bu temizliğin nasıl yapılacağını da sormadan edemiyorlar. Haksız değiller. Ak Parti’de milletvekili listelerinden tutun da mahalle başkanının atanmasına kadar, “evet bu hak etmişti” denileni duydunuz mu hiç? Ben duymadım. Nasıl duyalım ki? Yanlış, doğru olmayan insanların köşe başlarını ele geçirmesiyle başlıyor. O yüzden Hüseyin Yusuf’un bu açıklamalarını partinin ileri gelenlerinin de dikkatle okuması gerekiyor. Hatta bu yazının bir çıktısını alıp duvarlarına asmalarını öneriyorum. Her an gözlerinin önünde olsun ki, yapılan büyük hatalar unutulmasın. Etraflarını saran dalkavuklar yüzünden olup bitenler net görülemiyor olabilir çünkü. 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Hasan Altınkaya - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR