Ömrümüz uzamış!..

MAKALEYİ DİNLE

Gözümüz aydın!

Ömrümüz uzamış!..

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Türkiye’de ortalama yaşam süresinin erkeklerde 4.3, kadınlarda 4.6 yıl uzadığını açıkladı!

Yaşam süremizin uzaması için neler değişti?

Karayollarında, “trafik cinayetlerinde” yitirdiğimiz insan sayısı mı azaldı? İş Cinayetleri mi geriledi? Akraba evlilikleri mi bitti?

İnsanlarımız daha temiz ve gürültüsüz bir çevrede mi yaşamaya başladı? Daha iyi sağlık hizmeti mi alıyoruz?

Daha iyi mi besleniyoruz? Refah seviyemiz mi yükseldi?

Terör belası mı bitti? Madenlerde ölümlere son mu verildi?

Bir ülkede insan ömrü nasıl uzar?

  • İnsan-Doğa Dengesi sürdürülebiliyorsa: daha temiz bir havayı soluyor, kimyasallarla kirletilmemiş topraklardan aldığımız besinlerle beslenebiliyorsak, gürültü kirliliğinden korunabiliyorsak, temiz su içebiliyorsak, kimyasal katkılı ya da  genetiği değiştirilmiş ürünlerden korunabiliyorsak;
  • Trafik kazaları, iş kazaları azalıyor, terör ve savaşlardan uzak kalınabiliyorsa;
  • Ekonomik sömürü yoksa; işsizlik, yetersiz gelir, işini kaybetme riski yaşanmıyorsa,
  • Eğitim, sağlık, sosyal güvenlik gibi kazanımlar varsa;

Yani insan, “bedenen ve ruhen” huzur içindeyse ömrü uzayabilir.

Siyasal saplantılara gömülmeden, insafla ve insanca bir düşünelim lütfen; bu ülkede son 10 yılda, ömrümüzü uzatacak hangi olumlu gelişmeler yaşandı?

Üşenmedim araştırdım, “0rtalama yaşam süresi en yüksek” olan ülkeler de şöyle;

Andorra 83.51, Macau 82.19,San Marino 81.71, Singapur 81.71, Hong Kong 81.59,  Japonya 81.25, İsveç 80.51, İsviçre 80.51, Avustralya 80.50, Guernsey 80.42, İzlanda 80.31, Kanada 80.22, Cayman Islands  80.07, İtalya 79.81, Gibraltar 79.80, Fransa 79.73, Monaco  79.69, Liechtenstein 79.68, İspanya 79.65 ve Norveç 79.54.

Bu ilk 20 ülke içinde hiç İslam ülkesi yok!

Peki ya İslam ülkelerinde durum nedir?

Afganistan’da 45.9 yıl, Somali 50.0 yıl, Nijerya 53.1 yıl, Sudan 56.6 yıl, Yemen 59.8 yıl, Pakistan 61.1 yıl, Mısır 63.3 yıl, Irak 65.5 yıl, Suriye 68.5 yıl ve Türkiye 71 yıl.

 Şimdi, aklıma takılan soru şu; İslam ülkelerinde ortalama yaşam neden diğer pek çok ülkeye göre çok kısa?

Bu soruya pek çok farklı yanıt verilebilir.

Örneğin; “ALIN YAZISI” kardeşim! Diyebilirsiniz.

Peki, öteki ülkelerin insanları için “ALIN YAZISI” yok mu?

Olmalı elbette. Çünkü; Allah tüm canlıların tek yaratıcısıdır. “Rabbil Alemin”

O halde, Yaradan’ın insana verdiği en büyük hazine olan “AKLI” doğru kullanan insan daha sağlıklı ve daha uzun yaşamayı hak ediyor demek ki!.. İnananı-inanmayanı, hasta olduğumuz zaman doktora, hastaneye koşmuyor muyuz?

İşin özü şu olmalı;

İnsan, eğitimsiz ve mesleksiz ise; işi ve insanca yaşayabileceği bir geliri yoksa; sağlıklı ve dengeli beslenemiyorsa; temiz bir çevrede yaşayamıyorsa; sağlık olanaklarından yeterince yararlanamıyorsa; sosyal güvencesi yoksa; etnik-dinsel-mezhepsel farklılıkları kaşınarak birbirine “düşman” ediliyor, bu yüzden terör ve savaş içinde yaşamak zorunda kalıyorsa; “kan davası” ilkelliği, “akraba evliliği” rezaleti varsa; her gün ölüm ve açlık tehlikesi içindeyse, nasıl uzun ve sağlıklı yaşayabilir?

Emperyalizmin pençesinden ve halkını aldatan işbirlikçi kirli siyasetçilerden kurtulmadan, İslam ülkelerinde “İNSANCA BİR YAŞAM” mümkün olamaz…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mustafa Küpçü - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR